fbpx

Як ФОП без помилок працювати з готівкою

Як ФОП без помилок працювати з готівкою програма для обліку БукКіпер

Розглянемо ситуації з готівкою, які виникають в кожного підприємця і те, як правильно їх провести.

Поповнення підприємницького рахунку ФОП

ФОП на загальній системі оподаткування може внести на свій рахунок будь-яку суму з формулюванням «Поповнення обігових коштів». Для нього поповнення не буде вважатися доходом, і податківці з цим не сперечаються.

В разі внесення попередньо отриманої готівкової виручки і внесення її на розрахунковий рахунок, підприємець може вказати в призначенні «Внесення готівкової виручки за період…», одночасно записавши суму виручки в Книгу обліку доходів і витрат.

Для єдиноподатників операція поповнення підприємницького рахунку дещо складніша. Адже податківці довгий час вважали доходом платника єдиного податку гроші, які він вніс на свій підприємницький рахунок (чи то готівку, чи то перерахування з особистої картки).

Однак зараз податківці вже не так категоричні. Тому підприємці 1 і 2 груп, у яких річний дохід з урахуванням цього поповнення не досягне граничних обмежень, можуть внести готівку з формулюванням «Поповнення обігових коштів». Ані ЄП, ані ЄСВ через це внесення не збільшаться.

Якщо ФОП 3 групи напередодні отримував готівковий дохід і готов записати його у графі 2 Книги обліку доходів, то можна внести готівку на рахунок з формулюванням «Внесення готівкової виручки за період…». Якщо ж у Книзі цього доходу власне не було, то можна внести поворотну фінансову допомогу на строк до 12 місяців. Цей внесок може зробити будь-хто, лише не сам ФОП. І звісно, потрібно не забути потрібно скласти письмовий договір про поворотну фінансову допомогу та її повернення протягом року.

Поворотна фінансова допомога в дохід не ставиться і податки з неї не сплачуються.

Онлайн бухгалтерія БукКіпер підтримує облік доходів та автоматичний розрахунок ЄП підприємців всіх систем оподаткування. Податкова звітність заповнюється автоматично на підставі проведених операцій. Одночасно при розрахунку податкових зобов’язань банківські операції з поворотної фінансової допомоги та внесення готівкової виручки на рахунок не потрапляють в базу оподаткування.

розрахунок податків ФОП в програмі для обліку БукКіпер

Рис. 1. Розрахунок податків платника ЄП 3 групи

Розрахунки готівкою з партнерами

Ліміт на розрахунки готівкою з юридичними особами чи іншими ФОП становить 10 000 гривень протягом одного дня з одним і тим самим партнером. Кількість партнерів, з якими можливо розраховуватись протягом дня — необмежена. Наприклад, якщо протягом одного робочого дня готівкою було оплачено 10 000 одному ФОПу і 10 000 — іншому — порушення немає. А якщо протягом одного дня одному й тому ж ФОПу було сплачено 6 000 і 6 000, то порушення вже є.

Якщо готівкою платить не сам підприємець, а його працівник, заздалегідь знявши готівку з корпоративної карти, 10 000-обмеження так само потрібно дотримуватись.

Через касу банку можна внести будь-яку суму готівки, навіть якщо вона більше, ніж 10 000 гривень.

Готівковий ліміт для розрахунків з фізичними особами становить 50 000 гривень, і він стосується всіх готівкових рухів — як видачі готівки фізособі, так і приймання її від особи. Наприклад, протягом одного робочого дня ФОП видав фізособі 30 000 гривень, і отримав від неї також 30 000 гривень. Тож загальна сума розрахунків з фізичною особою становить 60 000 гривень, що є порушенням.

Надходження і витрата готівки аналогічно підсумовується і при розрахунках з ФОП та юридичними особами.

Штраф за порушення цих правил складає від 1 700 до 3 400 гривень.

Ці обмеження не діють при виплаті зарплати працівникам, видачі готівки на відрядження, при сплаті податків і щодо добровільних пожертвувань на благодійність.

Онлайн-сервіс BOOKKEEPER
Програма для бухгалтерського, податкового та оперативного обліку ФОП всіх груп і систем оподаткування. Облік грошових коштів, товарів, робіт та послуг. Облік взаєморозрахунків з вітчизняними та іноземними контрагентами. Інтеграція з Приват24 для бізнесу та онлайн-обмін банківськими документами. Автоматизоване робоче місце касира для імпорту даних про роздрібні продажі та списання проданих товарів зі складу. Завантаження банківських виписок у форматі DBF. Автоматичне заповнення податкових звітів.

Використання готівки на особисті потреби підприємця

Не варто оплачувати безпосередньо підприємницькою картою витрати, які не пов’язані з бізнесом. Інакше податківці можуть чіплятися щодо неподання форми 1ДФ, або несплати ПДФО та військового збору.

Найбезпечніший варіант — це зняти готівку з підприємницької карти та витрачати їх на особисті потреби. Або ж переказати кошти з підприємницької карти на особисту і вже звідти витрачати будь-куди. Заборони зняття готівки з підприємницької карти немає, також не існує жодних лімітів.

Фінмоніторинг і готівка

Особливої уваги банків привертають підприємці, які:

1. Вносять на рахунок та знімають з нього готівку в сумі понад 400 000 гривень.

2. Отримують на підприємницькій рахунок сотні анонімних платежів в сумі 4 999 гривень.

3. Підприємці, які отримували щомісячний дохід в розмірі 50 000 гривень, а в якийсь з місяців він отримав 200 000.

В таких ситуаціях банки, як правило, вимагають підтверджувальні документи отриманих доходів підприємцем.

Якщо є можливість, краще розподілити платежі рівномірно за місяцями. Втім, якщо є документи про доходи і приховувати немає чого, то банк розблоковує рахунки.

Перерахування коштів від імені покупця можливе в розмірі 4 999 гривень. Перерахування коштів в сумі від 5 000 гривень вже вимагає паспорта відправника грошей.

Бухгалтерська програма BookKeeper дозволить всім без виключенням підприємцям правильно провести операції, класти документи, розрахувати податки та заповнити податкові звіти.

В програмі можна вести облік розрахунків як в національній, так і в іноземний валюті. А облік товарів і запасів можливий в розрізі окремих складів.

Для підприємців, які використовують фіскальні реєстратори вже реалізоване робоче місце касира, що дозволяє автоматично проводити роздрібні продажі та списувати реалізовані товари зі складу.

Безкоштовно користуватися програмою можна місяць, після чого вартість місячної ліцензії складатиме 295 гривень.

Адрес

01010, Киев, ул. Михаила Омельяновича-Павленко
4/6, оф. 808

(044) 333-95-79

(067) 250-84-85

(050) 446-01-10

support@bookkeepertech.com

Написать нам