Уряд оприлюднив законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо посилення захисту прав працівників та протидії застосуванню незадекларованої праці». Документ розмежовує трудові та цивільно-правові відносини, а також вводить новий підхід до застосування штрафів за порушення КЗпП.
Проектом акта пропонується визначити поняття «роботодавець» — це власник підприємства або уповноважений ним орган (особа) чи фізична особа, які в межах трудових відносин використовують працю найманих осіб.
Одночасно чітко розмежувати працю осіб за трудовим та цивільно-правовим договором. Для цього пропонується ввести сім ознак трудових відносин:
- періодично (два і більше разів) особі надається винагорода у грошовій або натуральній формі за роботу, виконувану (послуги, надані) в інтересах іншої особи;
- особисте виконання особою роботи (надання послуг) за конкретною кваліфікацією, професією, посадою за дорученням та під контролем особи, в інтересах якої виконується робота (надаються послуги), або уповноваженої нею особи;
- винагорода за виконувану роботу (надані послуги) є єдиним джерелом доходу особи або становить 75% і більше її доходу протягом 6 календарних місяців;
- робота виконується (послуги надаються) на визначеному особою, в інтересах якої виконуються роботи, або уповноваженою нею особою, робочому місці з дотриманням правил внутрішнього трудового розпорядку;
- особа виконує роботи (надає послуги) подібні до роботи, що виконується штатними працівниками роботодавця;
- організація умов праці, зокрема, надання засобів виробництва (обладнання, інструментів, сировини, робочого місця тощо) забезпечується особою, в інтересах якої виконуються роботи;
- тривалість робочого часу та часу відпочинку встановлюється особою, в інтересах якої виконуються роботи (надаються послуги).
Наявність будь-яких трьох із цих ознак вважатиметься достатньою підставою для кваліфікації відносин як трудових і укладення трудового договору. Одночасно сторонам, які уклали договір ЦПХ, що має три й більше ознак наявності трудових відносин, буде надано три місяці (з дня набрання чинності цього Закону) для укладання трудових відносин
Також проектом пропонується змінити підхід до застосування штрафів за використання найманої праці без укладання трудових договорів.
Штраф у 30-тикратному розмірі мінімальної зарплати накладатиметься за кожного працівника, якщо:
- відносно працівника скоєно порушення ст. 24 КЗпП;
- виплата зарплати здійснюється без нарахування та сплати ЄСВ та податків;
- виконання роботи (або виконання послуг), оформлених в межах ЦПД, здійснюється особою на умовах трудового договору, а розмір сплаченого ЄСВ менший за мінімальний страховий внесок.
Штраф у 15-тикратному розмірі мінімальної зарплати накладатиметься за кожного працівника, якщо:
- виконання роботи (або виконання послуг), оформлених в межах ЦПД, здійснюється особою на умовах трудового договору, а розмір сплаченого ЄСВ не менший за мінімальний страховий внесок;
- працівник, оформлений на неповний робочий час, виконує роботу повний робочий час.
Законопроект ще не прийнято Верховною Радою, пропозиції та зауваження від юридичних та фізичних осіб прийматимуться до 8 березня 2019 року. Ознайомитись та взяти участь в обговоренні можна за посиланням.
Про особливості використання трудового і цивільно-правового договорів ми вже писали в матеріалі.
Наразі онлайн бухгалтерія БукКіпер дозволяє проводити розрахунки з фізичними особами за обома цими договорами.
Як це працює:
1. Проведення операцій з робітниками на умовах трудового договору (розділ Персонал, підрозділ Співробітники)
1.1 Приймаємо на роботу нового працівника
Під час складання Наказу про прийняття на роботу, створюємо картку фізичної особи. В сервісі вбудовано чинний довідник ІПН фізичних осіб. Після введення необхідного номеру, БукКіпер автоматично проставляє стать і дату народження особи в картку.
В Наказі про прийняття на роботу вказуємо посаду (це значення імпортуємо з вбудованого довідника-класифікатора професій, зі збереженням відповідних кодів), оклад та іншу інформацію.
1.2 Нараховуємо та виплачуємо аванс та заробітну плату (розділ Персонал, підрозділ Заробітна плата). Перевіряємо сформовані проводки:
2. Виконання роботи особою на умовах цивільно-правового договору (розділ Персонал, підрозділ Договори ЦПХ)
2.1 Складаємо цивільно-правовий договір, термін якого — 1 місяць. В договорі вказуємо суму винагороди.
2.2 Складаємо Акт за договором ЦПХ. БукКіпер автоматично розраховує належні до сплати податки, а також суму до виплати.
3.Складаємо звітність. Всі нарахування за трудовими і цивільно-правовими договорами у Таблицях Звіту за Формою № Д4 відображаються автоматично.
Онлайн бухгалтерія БукКіпер дозволяє вести облік діяльності ФОП та юридичних осіб всіх систем оподаткування. Функції сервісу включають операції з необоротними активами та запасами, розрахунками з покупцями та постачальниками (в тому числі в іноземній валюті), касові та банківські операції. Новим користувачам надаємо безкоштовний перший місяць роботи.
БукКіпер: сучасні технології для вашого бізнесу.