fbpx

Трудовий договір VS ЦПД. Секрет успішного використання: замість чи одночасно?

Трудовий договір та ЦПД

Трудовий договір VS ЦПД. Секрет успішного використання: замість чи одночасно?

Великі (та не дуже) підприємства, діяльність яких передбачає необхідність виконання завдань фахівцями різних напрямків — юристами, бухгалтерами, менеджерами по продажах, водіями, а також робітниками виробництва — так чи інакше залучають до роботи таких спеціалістів. Тому важко уявити сучасну компанію, де не ведеться облік заробітної плати найманих працівників. Однак останнім часом все більше підприємств укладають з фізичними особами (далі — ФО) договори цивільно-правового характеру (далі — ЦПХ). А в деяких випадках — наполягають, щоб фізичні особи попередньо отримали статус ФОП — платника єдиного податку. З чим пов’язана зацікавленість юридичних та фізичних осіб - підприємців в укладанні цивільно-правових договорів (далі — ЦПД)? Чи мають право інспектори Держпраці визнавати такі договори не правочинним, та застосовувати штрафні санкції? Та як підприємству оптимізувати фонд оплати праці, не порушуючи при цьому законів?

Трудове законодавство, яке регулює відносини роботодавця з найманими робітниками, має перелік норм та правил, яких необхідно дотримуватися. По-перше, перед тим, як залучити працівника до роботи, з ним потрібно укласти трудовий договір, а також подати до ДФС Повідомлення про прийняття нового робітника. Що ж до використання робочого часу ФО за договором ЦПХ, повідомляти ДФС про це не потрібно. В односторонньому порядку розірвати договір цивільно-правового характеру набагато легше, ніж трудовий. Адже рішення роботодавця про звільнення робітника без поважної підстави, передбаченими ст. 40 і 41 КЗпП, може бути навіть оскаржене в судовому порядку.

Також трудове законодавство передбачає мінімальний розмір заробітної плати, який знижувати не можна. Роботодавець зобов’язаний гарантувати дотримання належних умов праці, систематично виплачувати зарплату у встановлені строки, а також надавати компенсацію за дні відпустки та лікарняні. Під час виконання робіт за ЦПД, ФО не дотримується правил трудового розпорядку, не має права претендувати на трудові гарантії, а винагороду отримує не за процес, а за результат роботи. Розмір такого доходу не залежить від мінімальної зарплати та визначається лише домовленістю сторін.

Порушення правил та положень трудового законодавства призводить до застосування, відчутних для підприємства, штрафних санкцій. При укладанні ЦПД, всі ризики на себе бере виконавець.
Оформлення цивільно-правового договору не звільняє від сплати податків. Розмір податків і зборів, якими обкладають заробітну плату та винагороду за ЦПД — приблизно однакові. І в першому, і в другому випадках податковим агентом виступає підприємство. Найвигідніше укладати ЦПД з ФОП. Адже в цьому разі платником ЄСВ та єдиного податку за себе виступає фізична особа — підприємець. А замовник послуг (робіт) виплачує виконавцю лише винагороду.
Попри всі очевидні переваги, при укладанні ЦПД з фізичними особами, замовнику слід бути обережним та дотримуватися правил укладання таких договорів. Останні роки все більше з’являється інформації про те, що інспектори Держпраці ЦПД кваліфікують трудовими, та застосовують штрафні санкції. Тому при укладанні таких угод, потрібно слідкувати, щоб ЦПД в жодному разі не мав ознак трудового. Зокрема, чітко прописати обов’язки виконавця, час та тривалість робочого процесу не регламентувати, оплату проводити лише на основі актів наданих послуг та дотримуватися інших обов’язкових ознак договору ЦПХ.

Що ж до правомірності таких дій інспекторів Держпраці, тут виникають сумніви. Класифікуючи ЦПД трудовим, інспектор визнає, що сторони вчинили правочин для того, щоб приховати інший правочин, який був насправді здійснений. Згідно зі ст. 204 ЦПК, недійсність правочину може встановити лише суд. Відкриття судової справи щодо визнання ЦПД трудовим може бути тільки з ініціативи позивача — особи, чиї права було порушено. А звертатися до суду інспектори не уповноважені.

ЦПД – зручний інструмент для залучення кваліфікованих фахівців та спеціалістів. Але, щоб укладений договір не призвів до негативних наслідків, наполегливо вам радимо консультуватися щодо цього питання з досвідченими юристами.

Незалежно від того, чи використовуєте ви працю найманих робітників, чи ведете розрахунки з ФОП за цивільно-правовими договорами — можливості онлайн бухгалтерії БукКіпер СааС дозволяють вести облік всіх нарахованих доходів та за цими операціями звітувати перед фіскальними службами.

Приєднуйтесь! Адже після реєстрації перший місяць роботи в сервісі - безкоштовний.

Адреса

01010, м. Київ, вул. Михаїла Омельяновича-Павленко
4/6, оф. 808

(044) 333-95-79

(067) 250-84-85

(050) 446-01-10

support@bookkeepertech.com

Написати нам