Незалежно від кількості видів діяльності, підприємець веде одну Книгу обліку доходів і витрат (або Книгу обліку доходів) за основним місцем обліку, що відповідає його місцю проживання. За неведення Книги обліку доходів (доходів і витрат), або її ненадання на перевірку застосовується штраф в розмірі від 510 до 1020 гривень.
Відповідно до п. 11 Положення № 148 від 29.12.2017, оприбуткування та облік ФОП отриманих доходів в готівковій та безготівковій формах за всіма видами діяльності здійснюється в Книзі. До ФОП, який не вніс до Книги обліку запису щодо отриманого доходу в готівковій і безготівковій формі застосовуються штрафи.
Відповідно до Указу Президента №802/2001 від 07.09.2001, на суму неоприбуткованої (несвоєчасно оприбуткованої) або оприбуткованої не в повному обсязі готівки, штраф дорівнює п’ятикратному розміру неоприбуткованої суми.
До неоприбуткування або несвоєчасного оприбуткування відносяться і наступні випадки:
- Готівку отримано датою, що передувала дню реєстрації Книги.
- Запис зроблено в Книгу застарілої форми.
Чинними формами є Книги, затверджені Наказами МФУ № 1637 від 15.12.2011 та № 579 від 19.06.2015 (для платників ЄП); № 481 від 16.09.2013 (для загальної системи).
Додатково за несвоєчасне оприбуткування готівки на ФОП накладається адміністративний штраф в розмірі від 51 до 136 гривень. Цей штраф передбачено і за не внесення (несвоєчасне внесення) запису про доходи, отримані в безготівковій формі, при виправленні помилок та інші помилки, допущені при веденні Книги.
В Книгу обліку доходів і витрат (Книгу обліку доходів) записи належить вносити однією сумою в гривнях з копійками за підсумком кожного дня. Це стосується і тих підприємців, у яких декілька видів діяльності (наприклад, роздрібний продаж товарів і надання в оренду приміщення одночасно). Зверніть увагу, платники ЄП готівковий та безготівковий доходи за день записують окремими сумами.
Всі доходи, які вносяться до Книги, мають відповідати сумам, що декларуються у звітності. Виключенням є виконання робіт за договорами доручення, комісії та агентськими договорами. В цьому разі в Книгу заноситься вся сума, яка за таким договором надійшла від споживача до підприємця. А при заповненні Податкової декларації, до доходу включається лише сума отриманої винагороди за агентським договором.
Для виправлення помилок в Книзі обліку доходів (доходів і витрат) застосовується метод «сторно». Виявивши невірну суму, в новому рядку після останнього запису в Книзі ставиться дата цієї операції і вказується сума помилки (зі знаком мінус — якщо дохід було перевищено, зі знаком плюс — в разі дооприбуткування). Якщо виправлення помилки впливає на підсумкову суму за звітний період, це значення також виправляється методом сторно. Виправлення завіряється особистим підписом підприємця.
Для того, щоб вести облік діяльності та швидко складати й подавати звітність ФОП на спрощеній та загальній системах оподаткування, використовуйте бухгалтерську програму BookKeeper. Сервіс дозволяє створювати первинні документи належної форми, складати розрахунки з контрагентами та відправляти платежі в банк одним кліком. Всі суми за проведеними операціями автоматично розраховуються і відображаються коректними записами у звітності.
Вести бухгалтерію легко! Зручний інтерфейс БукКіпер буде зрозумілим не тільки бухгалтерам, але й підприємцям без досвіду в бухгалтерському обліку.
Реєструйтесь в BookKeeper та отримуйте місяць безкоштовного тест-драйву!