fbpx

Рішення суду: ФОП без доходів не сплачує ЄСВ

ФОП без доходів не сплачує ЄСВ - БукКіпер

Розглянувши справу №340/453/19, Кіровоградський окружний адміністративний суд став на бік платника податку. І зробив висновок, що ФОП-єдинник, який не отримує дохід, не зобов’язаний сплачувати ЄСВ.

Суть справи:

Позивач звернувся до суду із заявою визнати вимогу ДФС сплатити борг з ЄСВ неправомірною. Позов аргументував тим, що, починаючи з 1997 року, підприємницька діяльність не проводилась, про що було повідомлено до ДФС відповідною заявою. Протягом цього часу позивач не подавав жодної звітності та працював найманим робітником.

Позиція ДФС вже котрий рік незмінна: ЄСВ у мінімальному розмірі має бути сплачено, навіть якщо ФОП не отримував доходи.

Та викладені аргументи позивача зіграли вирішальну роль у рішенні Суду.

Рішенням від 23.05.2019. №340/453/19 визначено:

 • Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», внесок нараховується для платників, зазначених у п. 4 (крім ФОП, які обрали спрощену систему оподаткування), 5 та 5-1 ч. 1 ст. 4 цього Закону, — на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню ПДФО. При цьому сума ЄСВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць.
  Якщо дохід (прибуток) у звітному кварталі не було отримано, платник податку зобов’язаний визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума ЄСВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
  Зазначені платники податку зобов’язані сплачувати внесок у розмірі, який встановлено законом, незалежно від отримання доходу. Але до переліку цих платників податку не відносяться ФОП, які обрали спрощену систему оподаткування.
  Одночасно відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 7 Закону визначено, що єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у п. 4 ч. 1 ст. 4 цього Закону, які обрали спрощену систему оподаткування, — на суми, що визначаються такими платниками податку самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. Сума ЄСВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
  Отже, вимоги для ФОП на спрощеній системі оподаткування стосовно обов’язкової сплати внеску, незалежно від отримання доходу, в Законі не міститься.
  Внесок нараховується на визначену самостійно суму доходу та обмежений максимумом і мінімумом.
 • Відповідно до ч. 2 та 3 ст. 9 Закону, контролюючий орган має право нараховувати внесок виключно на підставі бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких нараховуються внески, поданих платником податку звітів або складених актів перевірок. Позивач у справі №340/453/19 звітність не подавав, а перевірки не проводились.

Нагадаємо, що облік діючого підприємця без помилок — можливий в бухгалтерській системі онлайн BookKeeper. Сервіс призначений для підприємств і підприємців малого та середнього бізнесу всіх систем оподаткування.

Інтуїтивно зрозумілий інтерфейс програми містить розділи: Придбання, Продажі, Запаси та інші. В кожному розділі складаємо відповідний тип операцій. В розділі Придбання — Прибуткові накладні, Акти отриманих послуг. В розділі Продажі — Рахунки, Видаткові накладні та інші.

ФОП без доходів не сплачує ЄСВ - БукКіпер

Всі проведені операції автоматично зараховуються при розрахунку податків та складанні звітності:

ФОП без доходів не сплачує ЄСВ - БукКіпер

Кожен фіскальний звіт можна зберегти у форматі xml за наступним поданням до ДФС будь-яким зручним для вас способом.

ФОП без доходів не сплачує ЄСВ - БукКіпер

Для кожної операції та документу розроблений Help, в якому ви можете знайти відповідь на те, як скласти той чи інший документ: help.bookkeeper.kiev.ua

Працює безкоштовна служба підтримки користувачів, де ви можете задати своє питання по роботі з БукКіпер:
E-mail: support@bookkeepertech.com
Telegram: @BookKeeper_Support_bot
Viber: BookKeeper Support
Багатоканальні телефони служби підтримки: +38 067 250 8485; +38 044 333 9579; +38 050 446 0110

Все це дозволяє вести облік і складати звітність ФОП самостійно!

Реєструйтесь та отримайте місяць безкоштовного тест-драйву БукКіпер!

Адрес

01010, Киев, ул. Михаила Омельяновича-Павленко
4/6, оф. 808

(044) 333-95-79

(067) 250-84-85

(050) 446-01-10

support@bookkeepertech.com

Написать нам