fbpx

Зарплата в еквіваленті інвалюти законна: позиція ВС

Зарплата в еквіваленті інвалюти законна - Буккіпер

З точки зору валютного регулювання, 2019 рік в Україні став революційним. Окрім лібералізації валютного законодавства від 7 лютого 201, яким українці отримали право укладати угоди в іноземній валюті, зарплату також можна визначати в валюті, а виплачувати у гривні. Про це свідчить рішення Верховного Суду України від 26 червня 2019 року по справі №761/21776/16-ц.

Суть справи:

Підприємство 28.02.2013 року уклало з працівником трудовий договір, в якому визначили, що заробітна плата виплачується щомісяця в розмірі 82 408 грн., що є еквівалентом 7 872,05 євро. Станом на 28.02.2013 курс НБУ становим 10,468432 за 1 євро.

01.03.2013 було складено додаткову угоду №1 до трудового договору. В ній прописано, що зарплата виплачується в розмірі 6 500 євро після відрахування всіх податків та обов’язкових платежів.

Оскільки, у зв’язку зі зміною курсу євро, зарплата працівника у гривні збільшилася майже втричі, роботодавець звернувся до суду визнати додаткову угоду недійсною. Аргументуючи позицію тим, що в законодавстві чітко не було визначено встановлення зарплати у валюті.

Але ВСУ відмовився задовольнити позов.

Укладання трудових договорів і контрактів регулює ст. 21 КЗпП. Але на думку ВСУ, при укладенні трудового договору і визначенні розміру зарплати, можуть бути застосовані норми Цивільного Кодексу. Це дозволяє ст. 9 ЦКУ.

Відповідно до ч. 2 с. 533 ЦКУ, якщо у зобов’язанні визначено грошовий еквівалент в іноземній валюті, сума, що підлягає сплаті у гривнях, визначається за офіційним курсом відповідної валюти на день платежу. Тому додаткова угода до трудового договору визнана цілком правомірною.

Отже, хоч платити працівникам можна лише у гривні, відповідно до рішення ВС, зарплату можна визначати в інвалюті. Зі свого боку працівник має право вимагати, щоб заробітну плату перераховували разом із зростанням або зниженням курсу валюти.

У Статуті, колективному договорі, положенні про зарплату (або іншому локальному нормативному документі компанії) можливість встановлення зарплати з прив’язкою до курсу інвалюти повинна бути чітко прописана. Одночасно умови перерахунку зарплати доречно доводити до відома працівників під їх особистий підпис.

В бухгалтерській програмі БукКіпер реалізовано широкий функціонал для обліку персоналу і заробітної плати. Користувачі бухгалтерського сервісу BookKeeper можуть самостійно обрати режим — ручний чи автоматизований — в якому проводити розрахунки.

Зокрема, в розділі Зарплата всі нарахування проводяться в ручному режимі.

В розділі Персонал розрахунки проводяться на підставі інформації (соціальні пільги, оклад тощо), що була введена в Наказах.

Як це працює:

1. В розділі Персонал, в пункті меню «Кадри» створюємо Наказ про прийняття на роботу

Зарплата в еквіваленті інвалюти законна - Буккіпер

2. В пункті меню «Зарплата» створюємо Відомість нарахування авансу, а в кінці місяця — Розрахункову відомість. Суми будуть заповнені автоматично на основі кількості відпрацьованих днів.

Зарплата в еквіваленті інвалюти законна - Буккіпер

3. В кінці звітного періоду всі дані будуть автоматично занесені до необхідних фіскальних звітів (розділ «Звітність»).

Зарплата в еквіваленті інвалюти законна - Буккіпер

До деяких звітів також автоматично будуть занесені суми за нарахованими доходами ФОП та за цивільно-правовими операціями, які також можливо вести в бухгалтерській програмі БукКіпер.

Кожен звіт можна експортувати у форматі xml з наступним його поданням в електронному форматі будь-яким зручним для вас способом. Користувачі, які також є клієнтами програми Соната, можуть подати звіт двома кліками. Процедура подання звіту за допомогою Соната не триватиме більше ніж хвилина.

В БукКіпер можливо складати операції придбання та продажі, запаси та необоротні активи, ЗЕД та за договорами комісії. Сервіс швидко розвивається та оновлюється. В найближчих релізах планується функціонал по індексації зарплати та багато інших корисних функцій.

Реєструйтесь та отримуйте місяць безкоштовного тест-драйва!

Адрес

01010, Киев, ул. Михаила Омельяновича-Павленко
4/6, оф. 808

(044) 333-95-79

(067) 250-84-85

(050) 446-01-10

support@bookkeepertech.com

Написать нам