fbpx

Бізнес на карантині: як отримати сертифікат про форс-мажор?

Як отримати сертифікат про форс-мажор через карантин. Програма для обліку онлайн

В більшості договорів, що укладаються, є розділ «Форс-мажор» (той самий, на який роками ніхто не дивиться). В ньому узгоджується порядок дій під час виникнення надзвичайних та невідворотних обставин, що об’єктивно унеможливлюють виконання обов’язків та зобов’язань.

17 березня на законодавчому рівні карантин включено до переліку форс-мажорних обставин. І хоч карантин триває трохи більше тижня, для бізнесу він вже став непростим періодом. Тому зараз час саме переглянути свою договірну базу, та визначити, як форс-мажор впливає на невиконання зобов’язань за кожним конкретним договором.

Пам’ятаємо: форс-мажор не звільняє від обов’язку виконати взяті на себе зобов’язання, а лише звільняє від штрафних санкцій, передбачених за їх прострочення. Зазвичай в разі настання форс-мажорних обставин сторони договору:

  • звільняються відповідальності за часткове або повне невиконання зобов’язань;
  • можуть відкласти виконання обов’язків на строк дії форс-мажорних обставин;
  • можуть достроково розірвати договір без сплати штрафних санкцій.

Законодавчі зміни у зв’язку з карантином самі по собі не свідчать про звільнення відповідальності за невиконання зобов’язань. Для того, щоб скористатись послабленням в разі невиконання обов’язків потрібно:

1. Письмово повідомити іншу сторону про неможливість виконання зобов’язань у зв’язку з форс-мажорними обставинами. Якщо в договорі прописано порядок повідомлень, то з його дотриманням.

2. Якщо форс-мажорні обставини пов’язані з припиненням підприємницької діяльності, оформити її припинення Наказом або розпорядженням.

3. Подати до Торгово-промислової палати України (регіональних ТПП) заяву про засвідчення форс-мажорних обставин та отримати відповідний сертифікат.

Як отримати сертифікат про форс-мажор?

Отримати сертифікат про форс-мажор через карантин можна не на будь-яке зобов’язання, а лише в разі наявного й обґрунтованого зв’язку між введенням карантину та неможливістю виконання зобов’язання.

Сертифікат можна отримується на кожен окремий договір чи кожне окреме зобов’язання перед держорганами.

Заявник звертається до ТПП за засвідченням форм-мажорних обставин у разі вже порушеного строку виконання зобов’язань у зв’язку з веденням карантину.

ТПП спростили процедуру подання заяви про форс-мажор. Зокрема, для того, щоб отримати сертифікат про форс-мажор у зв’язку з неможливістю виконання договірних зобов’язань, потрібно подати мінімальний пакет документів:

  • заява, підписана керівником;
  • копія договору;
  • копія наказу (розпорядження) у зв’язку з необхідністю припинення діяльності на підставі нормативно-правових актів;
  • повідомлення (сповіщення) іншої сторони про неможливість виконати зобов’язання.

Документи можна подати за електронною адресою.

За отримання сертифікату справляється плата (за виключенням суб’єктів малого бізнесу, який отримують сертифікаті безкоштовно).

Загальна інформація про засвідчення форс-мажорних обставин розміщена на сайті ТПП України.

Якщо в договорі немає пункту про форс-мажор?

Якщо в договорі немає відповідного пункту або не прописана необхідність сертифікату від ТПП, як доказу існування обставин непереборної сили, ситуація полегшується. Для доведення форс-мажору можна прямо посилатися на законодавчі акти (на сьогодні це Закон України від 17.03.2020 №530-ІХ і вказувати зв'язок між карантином та фінансовими складнощами, що виникають при виконанні зобов’язань.

В спірній ситуації коректно оформлене звернення забезпечить законне звільнення від відповідальності за зрив чи затримку виконання контракту.

В умовах форс-мажору компанії, які використовують сучасні онлайн-технології, менш схильні до бізнес-ризиків. Програмні рішення для бізнесу, які розміщуються не на офісному сервері, а на віртуальних хмарних серверах, наділяють його такими якостями, як гнучкість, оперативність і мобільність, а працівників такої компанії — ефективністю на всі 100%, навіть в у форс-мажорних ситуаціях!

Онлайн-сервіс BOOKKEEPER
Програма для бухгалтерського, податкового та оперативного обліку ФОП, юридичних осіб на неприбуткових організацій. Облік грошових коштів, товарів, робіт та послуг. Облік взаєморозрахунків з вітчизняними та іноземними контрагентами. Інтеграція з Приват24 для бізнесу та онлайн-обмін банківськими документами. Завантаження банківських виписок у форматі DBF. Автоматичне заповнення податкових звітів на підставі проведених операцій.

Онлайн-бухгалтерія BookKeeper — одне з таких рішень для бухгалтерського, податкового, оперативного та управлінського обліку. Для обліку в БукКіпер не потрібно встановлювати програму на комп'ютер, або переносити базу даних з офісного комп'ютера на домашній. Програма дозволяє працювати онлайн з будь-якого пристрою і без прив’язки до офісу. Вже більше року в БукКіпер ведуть облік діяльності та складають звітність спрощенці 1, 2, 3 і 4 груп, платники на загальній системі оподаткування, платники ПДВ та неприбуткові організації.

Ми впевнені, що можливість працювати в БукКіпер дистанційно захистить наших клієнтів від небезпечного захворювання та дозволить не зупинити бізнес-процеси.

Адреса

01010, м. Київ, вул. Михаїла Омельяновича-Павленко
4/6, оф. 808

(044) 333-95-79

(067) 250-84-85

(050) 446-01-10

support@bookkeepertech.com

Написати нам