fbpx

Чи можуть податківці оцінювати економічну ефективність витрат?

Чи можуть податківці оцінювати економічну ефективність витрат. Бухгалтерська програма БукКіпер

Податківці не мають права аналізувати ефективність витрат платників податків, знімати ці суми з витрат та не визнавати податкові кредити. Оскільки здійснення господарської компетенції знаходиться за межами контролю податкового органу.

Такого висновку дійшов Верховний Суд від 21.05.2019 р. у справі №826/11026/15 ВС.

На жаль, зняття з витрат компаній та невизнання податкового кредиту по операціях, які, на думку податківців, є економічно необґрунтованими — розповсюджена практика під час перевірок ДПС. І от нарешті, після десятків порушень прав платників податків, Верховний суд назвав дії ДПС незаконними.

Суть справи

Підприємство (фармацевтична компанія) оскаржило акт-рішення податкової перевірки, яким було збільшено грошове зобов’язання з податку на прибуток на 3,5 млн гривень, з ПДВ — на 345 тис. гривень + штрафні санкції.

Рішення в акті податківці обґрунтували тим, що значний розмір витрат на придбання рекламних послуг не може бути пов’язаним з веденням господарської діяльності і не призведе до позитивного ефекту. А тому є економічно неефективними.

Місцевий та апеляційний суди задовольнили вимоги позивача та скасували податкове рішення.

Верховний суд погодився з висновком попередніх інстанцій про те, що податковим органом помилково ототожнений господарський характер витрат платника на оплату рекламних послуг з економічною ефективністю таких витрат, оскільки витрати визначаються такими, що понесені у рамках господарської діяльності платника, якщо вони спрямовані на отримання платником позитивного економічного ефекту та є необхідними для забезпечення економічної діяльності платника з отримання прибутку.

Податковий орган перевіряє реальність здійснених господарських операцій, законність віднесення їх на витрати та отримання податкового кредиту. Але економічна доцільність угоди не може впливати на реальність або відсутність реальності операції.

Нарешті суд дав визначення поняттям, які, в попередніх судових справах, були поза увагою. І це рішення може бути вам надійною підмогою при оскарженні аналогічних актів податківців.

Онлайн-сервіс BOOKKEEPER
Програма для бухгалтерського, податкового та оперативного обліку ФОП, юридичних осіб на неприбуткових організацій. Облік грошових коштів, товарів, робіт та послуг. Облік взаєморозрахунків з вітчизняними та іноземними контрагентами. Інтеграція з Приват24 для бізнесу та онлайн-обмін банківськими документами. Завантаження банківських виписок у форматі DBF. Автоматичне заповнення податкових звітів на підставі проведених операцій.

Інша річ, якби витрати мали занадто високу, ринково необґрунтовану ціну. Тоді податківці мали б підстави для того, щоб зняти суму з витрат.

Але економічна ефективність витрат відображає лише ступінь умілості ведення господарської діяльності та є якісним показником.

Також суд визнав, що здійснення господарської компетенції здійснюється суб’єктом господарювання на власний ризик, що означає його відповідальність за ефективність та доцільність прийнятих рішень. Він самостійно вирішує, які саме витрати йому необхідні здійснити для забезпечення своєї діяльності, та вправі самостійно обирати виконавців послуг. І здійснення господарської компетенції знаходиться поза межами контролю податківців.

Тобто, податковий орган не має повноважень для оцінювання доцільності реклами (або інших витрат), її ефективності та впливу на результати діяльності підприємства.

Тематичні публікації

Автоматизовано робоче місце касира для роботи з фіскальними реєстраторами ІКС-МАРКЕТ
Автоматизовано робоче місце касира для роботи з фіскальними реєстраторами ІКС-МАРКЕТ
Bookkeeper SaaS продовжує розвивати функціонал, який дозволяє нашим користувачам автоматично проводити роздрібні продажі в бухгалтерській програмі. Зокрема, робоче місце касира вже автоматизовано для роботи з фіскальними реєстраторами ІКС-МАРКЕТ.
Навіщо ФОПу бухгалтер, якщо є онлайн сервіс BookKeeper
Навіщо ФОПу бухгалтер, якщо є онлайн сервіс BookKeeper?
Як вважаєте, скільки часу потрібно ФОП на те, щоб самому вести облік своєї діяльністі? Чи можливо це взагалі — не залучаючи бухгалтера-аутсорсера, скласти самостійно декларацію з ЄП?
Чому застосування збільшених лімітів спрощенців у 2020 ризиковано? програма для бухгалтерського обліку ФОП
Знов обдурили: застосування підприємцем нових лімітів доходів у 2020 небезпечно
Закон 540, яким збільшено граничні обсяги доходів для ФОП, суперечить принципам ПКУ. Існує велика ймовірність того, що податківці змінять свою позицію щодо застосування спрощенцями нових лімітів в 2020 році. А ФОПи, які застосували збільшені обсяги, матимуть донарахування податкових зобов’язань.
Адреса

01010, м. Київ, вул. Михаїла Омельяновича-Павленко
4/6, оф. 808

(044) 333-95-79

(067) 250-84-85

(050) 446-01-10

support@bookkeepertech.com

Написати нам