З 28 квітня 2020 року при проведенні грошових переказів без відкриття рахунку (карткового або будь-якого іншого) більш, ніж на 5 000 гривень українцям доведеться надавати документи (паспорт, водійські права). Зараз це правило діє для операцій понад 15 000 гривень.
Зміни передбачені ст. 14 Закону № 361-ІХ Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, який було прийнято ще 06.12.2019 року.
На практиці це означає, що анонімно (без надання документів та ідентифікації фізособи) не можна буде:
- Робити грошові перекази без відкриття рахунку
- Поповнювати рахунки інших людей, «закидати» комусь гроші на картку
- Поповнювати рахунки в платіжних терміналах
- Платити за отримані товари або послуги, якщо переводите кошти, наприклад, при доставці з післяплатою, наприклад, за посилку, яку отримали у відділенні «Нової пошти».
В принципі, все це не заборонятиметься. Але при операціях понад 5 000 (5 000 + 1) гривень потрібно буде в обов'язковому порядку надавати документи (ідентифікувати себе). Правда, доводити походження коштів буде не потрібно.
Зниження планки готівкових переказів без відкриття рахунку з 15 000 до 5 000 гривень має одне пояснення — держава намагається вивести з тіні більше угод, і підвищити відрахування до бюджету.
Комуналку і кредити сплачуватимемо вільно
Нацбанк ввів і виключення з правил. Банки та інші установи не будуть проводити ідентифікацію людини при:
- сплаті житлово-комунальних послуг, податків, штрафів або інших обов'язкових зборів і платежів (незалежно від суми);
- погашенні кредитів у сумі до 30 000 гривень;
- при знятті коштів з власного рахунку;
- при оплаті товарів і послуг за допомогою платіжної картки. Оскільки, якщо особа платить карткою, вважається що вона вже подавала паспорт, ідентифікаційний код, заповнювала анкету і проходила фінансовий моніторинг в банку. Тобто, була ідентифікована.
Що ще слід знати про нові правила відправки платежів
1. Щоб покласти через термінал «Приватбанку» на карту іншої людини 10 000 гривень потрібно вставити свою карту в термінал для ідентифікації. Без ідентифікації можна буде покласти не більше 5000 гривень.
2. Небанківські платіжні термінали (EasyPay, 24nonStop та інші) не братимуть платежі понад 5 000 гривень.
3. Платіж більше, ніж 5 000 гривень з власної картки Приватбанку на іншу карту через «Приват 24» пройде. Оскільки і відправник грошей, і одержувач коштів ідентифіковані при відкритті своїх карткових рахунків.
4. При замовленні товару на суму більш як 5 000 гривень через інтернет-магазин, оплата на «Новій пошті» буде здійснюватись або банківською картою, або після ідентифікації особи. Але, норма скоріш за все буде ігноруватись, якщо ви сплачуватимете за товар готівкою при доставці додому кур’єром (як це відбувається і зараз для товарів вартістю понад 15 000 гривень).
5. При переказі коштів на суму понад 5 000 гривень через Western Union, банк запросить паспорт особи. І скоріш за все доведеться заповнити анкету з даними про себе.
Що ще цікавого в Законі № 361-ІХ
Закон підвищив граничну планку для фінансового моніторингу — з 150 000 до 400 000 гривень. Тобто, фізосіб, які отримуватимуть надходження сум понад 400 000 гривень, банк братиме «на олівець», і перевірятиме джерела надходження коштів.
Якщо людина не зможе підтвердити походження коштів (наприклад, надати довідку про зарплату, подати декларацію, договір з продажу рухомого або нерухомого майна або документи, що підтверджують вступ в спадок), банк може не просто заблокувати рахунок. Фінансова установа також зобов’язана повідомити Держфінмоніторинг про можливе відмивання коштів.
Також, якщо фізособа вказала в своїй анкеті середній місячний доход на рівні 25-30 000 гривень, а на його рахунок несподівано надходить переказ в розмірі 40 000 гривень, навряд чи банк запросить інформацію про походження коштів.
Але, якщо на рахунок відразу надійде 300 000 гривень, то запит про джерело походження вірогідно, що прийде. Навіть, якщо надійде не відразу не вся сума, а протягом декілька днів рівними частинами.
Автоматизовані системи моніторингу, що працюють в банках, перевіряють не тільки суми надходжень, але й частоту. Тому небезпечною може бути і ситуація, коли на рахунок почнуть надходити суми по 5 000 гривень з платіжних терміналів без ідентифікації відправника. Вірогідно, що без підтвердження походження коштів рахунок також буде заблокований.
Бухгалтерська програма онлайн БукКіпер дозволяє вести податковий та оперативний облік доходів фізичних осіб-підприємців і подавати в податкову електронну звітність.

Онлайн сервіс BOOKKEEPER розроблений для українського ринку, та дозволяє вести облік необмеженої кількості юридичних осіб, ФОП та неприбуткових організацій.
Звітність заповнбється автоматично на підставі проведених у звітному періоді операцій.
Під одним логіном може працювати необмежена кількість користувачів. Для кожного користувача можливо налаштувати права доступу до операцій бази.
На облік в БукКіпер легко перейти з інших бухгалтерських програм: бази контрагентів та об’єкти обліку можна перенести в BookKeeper одним файлом.
Простий, інтуїтивно зрозумілому інтерфейсу дозволяє легко розібратись в програмі користувачам навіть без професійних знань в бухгалтерському обліку.