За несплату податків та ЄСВ загрожуватиме 7 років ув’язнення, а за подачу помилкової заяви про відшкодування ПДВ каратимуть 12-ма роками в’язниці. Ці нововведення у першому читанні вже прийняла ВР.
Законопроект 3959-1 від 25.08.2020 року, який підготували два заступники голови комітету з питань правоохоронної діяльності (Галина Михайлюк та Сергій Іонушас), присвячений запуску діяльності Бюро економічної безпеки (БЕБ). І по суті документ відроджує каральну «машину» держави щодо бізнесу:
- ввести штраф за незаконне використання назви та знаків приналежності до БЕБ — від 17 000 до 85 000 грн;
- тюремне ув’язнення за посягання на життя директора БЕБ — до 15 років;
- повернути кримінальну відповідальність за ухилення від сплати податків і зборів з тюремним ув’язненням — до 7 років (ст. 212);
- ввести кримінальну відповідальність за незаконне відшкодування ПДВ, а також подачу заяви про таке відшкодування, яке прирівняне до шахрайства, з тюремним ув’язненням до 12 років (ст. 222).
Ув’язнення буде не лише за несплату податків і зборів, але й «необов’язкових» платежів
Кілька років тому деякі статті Кримінального кодексу, в тому числі й за ухилення від сплати податків, були декриміналізовані. Тепер же автори проекту пропонують знов повернути кримінальну відповідальність і карати «ухильників» тюремним ув’язненням на термін до 6 місяців, до 5 і до 7 років — в залежності від суми завданих держбюджету збитків.

Чинна редакція статті 212 передбачає тільки штрафи й заборону на заняття посад за «ухилення від сплати податків, зборів, (обов’язкових платежів)». В ній зрозуміло про що йде мова: є податки, які сплачуються до бюджету, а є обов’язкові збори, зокрема, ЄСВ, який сплачується до Пенсійного фонду. В разі прийняття законопроекту, нова назва статті 212 буде «Ухилення від сплати податків, зборів, платежів». Тобто, кримінальна відповідальність наставатиме не лише за ухилення від сплати податків та ЄСВ, але й за «необов’язкові» платежі, що дає широке поле для зловживань з боку перевіряючих.
Кримінальна відповідальність буде і за подачу помилкової заяви з відшкодування ПДВ
В діючій редакції Кримінального кодексу статті «Шахрайство з податком на додану вартість» ще немає. Автори проекту пропонують її ввести як за незаконне відшкодування ПДВ з бюджету, так і за факт подачі заяви на таке відшкодування, якщо в ньому раптом виявиться помилка.
Це формулювання міститься в проекті закону: «Розкрадання або незаконне заволодіння бюджетними коштами шляхом отримання бюджетного відшкодування, а так саме подання заяви про повернення суми бюджетного відшкодування, вчинені шляхом подання завідомо неправдивих відомостей, в тому числі в результаті використання завідомо підробленого документа (шахрайство з ПДВ)».
З одного боку, кримінальна відповідальність настає лише тоді, коли доведено умисел, а визначити його при подачі заяви крайнє важко. З іншого боку, реальні і досить серйозні санкції ймовірно зупинятимуть підприємців навіть подавати заяви, аби не мати жодних проблем. Однак навряд чи ці нововведення зупинятимуть справжніх «схемщиків» із ПДВ, оскільки практику відкуповуватись від правоохоронців ніхто не відміняє.