В діяльності ФОП трапляються випадки, коли кошти за бізнес-діяльність надходять на особовий рахунок. І якщо для того, хто зробив такий переказ найголовніше підприємницький статус контрагента, то проблеми в цій ситуації можуть виникнути у самого ФОП.
Інструкція 492 забороняє фізичним особам використовувати особисті рахунки для підприємницьких потреб.
Порушення без штрафів
Податкова в ЗІР за категорією 129.06 дотримується норми Інструкції 492, однак не уточнює відповідальність за це порушення.
Щоправда у податківців деяких регіонів були думки, якщо ФОП приймає на особистий рахунок кошти від підприємницької діяльності, він фактично порушує умови перебування на спрощеній системі. Проте в нормах ПКУ серед ситуацій, які дійсно могли б припинити перебування підприємця на єдиному податку, немає прийняття коштів від бізнес-діяльності на особистий рахунок.
Що робити, якщо кошти від підприємницької діяльності помилково надійшли на особистий рахунок ФОП?
На практиці податківці намагаються обкласти такі кошти ПДФО та ВЗ і зробити утримання в сумі 19,5%. Тому одним із рішень такої ситуації буде перерахувати кошти з особистого на підприємницький рахунок.
Відповідь на закономірне питання — чи не буде в такому разі задвоєння підприємницького доходу — отримуємо з Постанови ВС від 06.02.2018 №К/9901/1421/17:
<Для цілей оподаткування дохід характеризується не лише приростом активів платника, але й джерелом його формування, тобто операціями, наслідком виконання яких стало отримання доходу. Зміст операції є одним із визначальних факторів для обрання ставки податку та визнання режиму оподаткування.>
І далі:
<Внесені на власний банківський рахунок кошти мають бути чітко ідентифіковані у платіжних документах платника єдиного податку.>
Тому під час переказу коштів за бізнес-діяльність з особистого на підприємницький рахунок слід чітко вказати призначення.
Зокрема, може бути таке формулювання: «безготівковий дохід, отриманий на особистий рахунок, відображений у Книзі обліку доходів за…».
Облік діяльності ФОП зручно вести в онлайн сервісі БукКіпер.

Програма підтримує автоматичне завантаження банківських виписок, а клієнти Приват24 обмінюються документами з сервісом для обліку в режимі реального часу.
Облік товарів і ТМЦ можливо вести одночасно на декількох складах.
Додатково автоматизовано робоче місце касира, що дозволяє імпортувати і проводити в бухгалтерській програмі BookKeeper роздрібні продажі, проведені через фіскальний реєстратор.
Нарахування податків та формування податкової звітності також здійснюється автоматично — на підставі проведених операцій. Всі звіти можна зберегти у форматі xml для подання їх через Електронний кабінет платника податків.
Простий інтерфейс БукКіпер дозволяє вести підприємцю свою діяльність самостійно. Для клієнтів працює безкоштовна служба підтримки користувачів.