fbpx

Імпорт послуг: знаходимо вихід з ПДВ-лабіринту

Імпорт послуг знаходимо вихід з ПДВ-лабіринту

Відповідно до п. 185 ПКУ, об’єктом оподаткування ПДВ є операції з місцем постачання на території України.

За загальним правилом для імпорту послуг місце постачання визначається місцем реєстрації постачальника такої послуги. Але пп. 186.2 і 186.3 перелічені випадки, для яких місце постачання визначається особливим чином.

  • 1. Відповідно 186.2.1 ПКУ, місцем постачання послуг, пов’язаних з рухомим майном, є місце їх фактичного постачання, тобто місця, де вони фактично здійснені. Це транспортно-допоміжні послуги, навантаження, розвантаження, перевантаження, складської обробки товарів, переробки сировини, проведення експертизи та оцінки рухомого майна, послуги перевезення пасажирів і вантажів, постачання продуктів харчування й напоїв, ремонтні роботи, а також інші послуги, що пов’язані з рухомим майном. Тобто, якщо послуги від нерезидента здійснені на території України, ПДВ нараховується, якщо за митною територією — то ні.
  • 2. Відповідно до 186.2.2 ПКУ, місцем постачання послуг, які пов’язані з нерухомим майном, є фактичне місцезнаходження нерухомого майна. Це послуги агентств з нерухомості, підготовка та проведення будівельних робіт та інші. Тобто, якщо послуги стосуються нерухомого майна, яке знаходиться поза територією України, ПДВ-зобов’язання не нараховується. Якщо послуги, отримані від нерезидента, стосуються нерухомого майна, що знаходиться на території України, — ПДВ нараховується.
  • 3. Відповідно до 186.2.3 ПКУ, місцем постачання послуг у сфері культури, мистецтва, освіти, науки, спорту, розваги, проведення конференцій, семінарів є місце фактичного надання послуг, тобто місця, де надаються такі послуги та відбуваються заходи. Тобто, якщо семінар організовує нерезидент України на території України, ПДВ нараховується, якщо на території іншої країни — ні.
  • 4. Пунктом 186.3 ПКУ передбачено винятки, для яких місце постачання послуг визначається місцем реєстрації отримувача послуг. Серед них: рекламні, консультаційні, інжинірингові, інженерні, юридичні, бухгалтерські, аудиторські послуги, консультації з питань інформатизації, надання персоналу, надання в оренду (лізинг) рухомого майна, телекомунікаційні, радіо- та телевізійного мовлення, транспортно-експедиторські послуги, надання майнових прав інтелектуальної власності тощо. ПДВ-зобов’язання за операціями з імпорту таких послуг визнає замовник.

Наприклад, імпортуємо маркетингові послуги. Відповідно ПКУ, маркетингових послуг серед винятків немає. Тож місцем постачання є місце реєстрації постачальника, і ПДВ не нараховуємо. Якщо ж будемо надавати маркетингові послуги нерезиденту, то маємо нарахувати ПДВ за ставкою 20%.

Якщо у нерезидента замовляємо транспортно-експедиторські послуги, місцем постачання яких визначається реєстрацією отримувача (пп. 186.3 ПКУ), нараховуємо зобов’язання з ПДВ.

При замовленні організації конференції в Чехії, місце постачання яких визначається місцем фактичного надання послуг, ПДВ не нараховуємо.

Якщо ви визначили, що місцем постачання послуг, отриманих вами від нерезидента є Україна, ви зобов’язані нарахувати і сплатити ПДВ.

Зобов’язання з ПДВ нараховують не тільки суб’єкти господарювання, що мають статус платника ПДВ. Відповідно до ст. 208.4 ПКУ, якщо отримувач послуг не зареєстрований платником ПДВ, податкова накладна не складається. І в такому випадку використовується Розрахунок податкових зобов’язань, нарахованих отримувачем послуг, не зареєстрованим як платник ПДВ.

Як провести в онлайн бухгалтерії BookKeeper операції з імпорту послуг та розрахувати ПДВ?

1. В розділі Придбання створюємо інвойс.

Імпорт послуг: знаходимо вихід з ПДВ-лабіринту

2. На підставі проведеного інвойсу створюємо придбання — Акт виконаних робіт в валюті — віртуальний документ для формування бухгалтерських проводок на імпорт послуг. Проводимо на підставі акцепту.

Імпорт послуг: знаходимо вихід з ПДВ-лабіринту

Щоб на вартість послуг нарахувати ПДВ, потрібно встановити у вікні «з ПДВ»

3. На підставі проведеного акту проводимо зобов’язання з ПДВ.

Податкову накладну складаємо за першою подією: або датою передплати або датою оформлення документа, що засвідчує постачання послуг.

Бухгалтерська програма БукКіпер автоматично заповнить реквізити документу, де у верхньому лівому кутку буде зазначено тип причини невидачі податкової накладної: «14» — «Складена отримувачем (покупцем) послуг від нерезидента».

У рядках, відведених для заповнення даних покупця будуть вказані дані вашої фірми, код ЄДРПОУ та ІПН. У назві продавця буде вказано найменування нерезидента і через кому країна, в якій зареєстрований нерезидент-продавець. (Допускається заповнення найменування продавця без перекладу державною мовою). В полі ІПН продавця вказано умовний ІПН: 5 і 00000000000 (11 «нулів»).

Імпорт послуг: знаходимо вихід з ПДВ-лабіринту

Усі інші реквізити податкової накладної розділу А і розділу Б будуть заповнені без особливостей.

Відобразити дану операцію у Декларації з ПДВ потрібно за той звітний місяць, в якому відбулась операція.

Сума операції відображається в рядку 6 розділу «Податкові зобов’язання».

3. На підставі Акту проводимо податковий кредит.

Якщо податкове зобов’язання своєчасно зареєстрована в ЄРПН, то і ПЗ і ПК проводимо в одному і тому ж звітному періоді. Сума за відображається в рядку 13 розділу «Податковий кредит» Декларації з ПДВ.

Якщо податкова накладна була зареєстрована з простроченою, то потрібно буде подати уточнюючу декларацію з ПДВ за той період, в якому була здійснена операція, заповнивши ряд. 6 розділу «Податкові зобов’язання». І суму по даній операції можна включити в кредит за той період, в якому була зареєстрована податкова накладна.

4. Отримувач послуг, що не зареєстрований платником ПДВ, в розділі «Звітність» програми для обліку BookKeeper складає Розрахунок податкових зобов’язань, нарахованих отримувачем послуг, не зареєстрованим як платник ПДВ.

Імпорт послуг: знаходимо вихід з ПДВ-лабіринту

Реєструйтесь в програмі для обліку BookKeeper! Перший місяць роботи безкоштовний!

Адреса

01010, м. Київ, вул. Михаїла Омельяновича-Павленко
4/6, оф. 808

(044) 333-95-79

(067) 250-84-85

(050) 446-01-10

support@bookkeepertech.com

Написати нам