7 листопада 2018 року офіційно набрав дії Закон України «Про електронні довірчі послуги» від 05.10.2017 р. №2155-VІІІ. Сьогодні кваліфікований сертифікат електронного цифрового підпису (печатки) прирівнюватиметься до підпису директора, скріпленого печаткою. Одночасно з цим, законопроект скасував чинність Закону «Про електронний цифровий підпис». І це викликало хвилю непокою серед користувачів онлайн бухгалтерії БукКіпер СааС, а також багато інших підприємців, які для подання до ДФС електронних звітів, використовували ЕЦП. Зрозуміло одне — працювати будемо по новому. Що змінилося, чи будуть дійсними старі ЕЦП та як саме будемо працювати — розберемо в цій статті.
Хоча й Закон «Про електронний цифровий підпис», втратив свою дію, є і хороша новина. Сертифікати електронного цифрового підпису (печатки), які були видані до початку дії нового законопроекту, можуть використовуватися до закінчення строку їх дії. Але – не більше двох років з моменту введення в дію Закону №2155-VІІІ від 05.10.2017 р. Про це повідомляє п.5 розділу VІІ «Прикінцеві та перехідні положення» нового законопроекту. Тому, якщо нагальної потреби зміни сертифікатів немає, ви спокійно можете їх використовувати аж до 7 листопада 2020 року. Цього часу буде більш, ніж достатньо для того, щоб врегулювати непорозуміння, які виникатимуть на перших етапах дії нового закону. І згодом спокійно отримати нові сертифікати електронного підпису та печатки.
Що ж до отримання нових сертифікатів, юридичні та фізичні особи-підприємці, які вже бажають їх отримати, мають керуватися положеннями Закону №2155-VІІІ від 05.10.2017 р. Новації стосуються, перш за все, назви організацій, які можуть їх видавати. Якщо раніше ЕЦП видавалися лише акредитованими центрами сертифікації ключів, то зараз їх видаватимуть кваліфіковані надавачі довірчих послуг. Рішення про набуття статусу кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг приймає центральний засвідчувальний орган (або засвідчувальний центр — для надавачів послуг у банківській системі України). Якщо воно позитивне, то така юридична, чи фізична особа-підприємець заноситься до Довірчого списку.
Другою важливою зміною стало те, що електронні довірчі послуги можуть надавати іноземні постачальники. На думку авторів законопроекту, це положення має розвиток України у міжнародному співробітництві.
Законопроект також визначає перелік електронних довірчих послуг, які юридичні особи та ФОП можуть отримати як окремо, так і в сукупності. Від повноти об’єму послуг залежить тип електронного підпису та можливості, які будуть відкриті для користувачів таких послуг. Наприклад, зареєстрованим в акредитованому державному центрі, кваліфікованим підписом (печаткою) можна підписувати всі електронні документи, які матимуть юридичну силу (навіть перед державними органами та судами). Це означає, що кваліфікований електронний підпис прирівнюється до підпису директора, скріпленого печаткою. Що, у свою чергу, в майбутньому спростить документообіг між підприємствами та, врешті-решт, пожвавить бізнес-процеси.
Всі, хто вже бажає скористатися електронними довіреними послугами, та отримати кваліфіковані сертифікати ключів та печаток, мають знати, що для цього тепер необхідна особиста присутність отримувача. За довіреністю отримати електронні ключі (печатки) тепер буде неможливо. Особистість отримувача підтверджується паспортом, або іншим документом. Одночасно з цим, ідентифікувати фізичну особу можна буде також за допомогою даних, що містяться у раніше сформованому ним діючому сертифікаті відкритого ключа.
Як бачимо, кардинальних змін Закон «Про електронні довірчі послуги» від 05.10.2017 р. №2155-VІІІ в наше життя не вніс. Розшилися можливості для тих, хто бажає отримати статус надавача електронних довірчих послуг, змінилися умови для цього. Послуги, які надаватимуть іноземні постачальники, також визнаватимуться на території нашої держави.
Наш партнер «Соната» — вже висловився з приводу нового Закону і запевнив, що підписувати та подавати електронну звітність до ДФС за допомогою програми здачі звітів можна буде як новими сертифікатами електронних цифрових підписів (печаток), так і старими — тобто ЕЦП, виданими до 7 листопада 2018 (протягом двох років з моменту набрання чинності нового Закону).
Радимо користуватись онлайн бухгалтерією БукКіпер, її широкі можливості передбачають задоволення всіх задач, які постають перед ФОПами, єдинниками, підприємствами малого та середнього бізнесу і неприбутковими організаціями. Проведення операцій, складання розрахунків, створення документів належної форми та заповнення і подання звітів онлайн – все це можливо з найшвидшою онлайн-бухгалтерією БукКіпер!
Приєднуйтесь і зберігайте власний час! Адже після реєстрації перший місяць роботи в сервісі – безкоштовний.