20 вересня у Верховній Раді України ухвалили в другому читанні законопроект №1051-1 «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» щодо детінізації розрахунків в сфері торгівлі і послуг. Це означає, що з 1 січня 2021 р. застосування касових апаратів буде обов’язковим для всіх спрощенців, незалежно від обсягів доходу.
Виняток становлять лише ФОП 1-ої групи з обсягом річного доходу до 300 000 грн., які не використовують працю найманих осіб і здійснюють виключно роздрібний продаж товарів з торгівельних місць на ринках та/або надають побутові послуги населенню.
Одночасно збільшено ліміт обороту для ФОП 2 групи з 1,5 млн. до 2,5 млн. грн.
Загалом обов’язок застосування РРО торкнеться більш як 500 000 платників податку 2-ої та частково 3-ої групи.
Підприємець може сам обрати, з яким РРО йому працювати: класичним, або новітнім. За останніми даними, вартість касового апарату складає трохи більше 5 000 грн. (без витрат на обслуговування та еквайринг).
Під програмним РРО слід розуміти програмне рішення, яке можна буде встановити на будь-який сучасний пристрій. Програмний продукт надаватиметься платникам податку безкоштовно.
Реформа передбачає, що фіксація чеків відбуватиметься на фіскальному сервері ДПС. Порядок роботи РРО регулюватиметься не НБУ, а Мінфіном. Це значить, що деталізація кожної транзакції в момент її проведення буде відкритою для ДПС, оскільки не захищатиметься банківською таємницею. Таким чином, податківці отримають повний контроль за українським бізнесом.
Поза законом опиняться онлайн-розрахунки в інтернет-магазинах та відправка товарів поштою з оплатою при отриманні (т.з. «накладений платіж»). Законопроект вимагає обов’язкової видачі фіскального чека покупцю під час проведення операції. І як на практиці інтернет-магазину здійснювати реалізацію товарів/послуг інтернет-магазину автори не визначили.
Розрахункові операції через РРО (в т. ч. програмні) будуть проводитись з використанням режиму попереднього програмування. Слід буде вводити найменування товарів і послуг, їх ціни та наявну кількість. Отже, ФОП (як платників, так і не платників ПДВ) зобов’язують вести облік запасів і продавати лише ті товари, які відображені в обліку. Сама вимога вести облік залишків, що суперечить самій суті «спрощеної системи оподаткування» не тільки лягає на малий бізнес додатковим тягарем, але й просто його знищує.
Законопроект підвищує відповідальність за проведення розрахункових операцій. До 1 жовтня 2020 р. штрафи за порушення роботи з РРО (видача чека на неповну суму вартості; непроведення розрахункової операції) становитимуть 10% від вартості товару/послуг (за перше порушення), 50% — за кожне наступне. Після перехідного періоду штрафи будуть 100% і 150% вартості проданих товарів із порушенням відповідно.
В період з 1 жовтня 2020 р. по 31 грудня 2020 р. діятиме перехідний період, в якому РРО буде обов’язковим для підприємців, які здійснюють:
- реалізацію технічно складних побутових приладів, які підлягають гарантійному ремонту;
- реалізацію лікарських засобів, виробів медичного призначення та надання послуг у сфері охорони здоров’я;
- реалізацію ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння;
- реалізацію уживаних товарів (за винятком «блошиних ринків»);
- діяльність туристичних агентств, операторів; готелів; ресторанів;
- реалізацію товарів (послуг) через інтернет (хоча вважаємо, що це спосіб реалізації, а не окремий вид діяльності).
Сервіс вирішує облікові задачі:
- Створення і виписка рахунків, Видаткових накладних, Податкових накладних.
- Облік розрахунків з постачальниками/покупцями, платежі в бюджет.
- Імпорт банківських виписок в онлайн бухгалтерію БукКіпер. Для клієнтів ПриватБанка: обмін банківськими документами в режимі реального часу.
- Облік залишків товарів.
- Облік касових операцій.
- Робота з Прайс-листами.
- Облік ЗЕД.
- Облік ПДВ.
- Розрахунок і виплата заробітної плати.
- Автоматичне заповнення податкових звітів ФОП всіх груп і всіх систем оподаткування.
- Подання електронних звітів до ДПС.
Забезпечено повноцінний облік підприємств середнього бізнесу на загальній системі та неприбуткових організацій. Можливий облік декількох юросіб в одній базі.
Вартість місячної ліцензії становить 295 грн.