НБУ визнав оплату товарів і послуг через Приват24, Ощад24, Монобанк і LiqPay шляхом переказу коштів з рахунку за розпорядженням клієнта банківськими операціями. А така позиція кардинально змінює правила «гри в РРО».
В своєму листі НБУ визначає, що Приват24 і Ощад24 — це системи дистанційного обслуговування, а Монобанк і LiqPay — сервіси банків, які надаються клієнтам для проведення розрахунків, здійснення оплати за товари та послуги. Здійснення розрахунків з оплати товарів або послуг з використанням систем дистанційного обслуговування та сервісів банків за своєю суттю є переказом коштів з рахунку платника на рахунок отримувача.
НБУ посилається на Закон Про банки і банківську діяльність, де дано визначення поняттям «розрахункові банківські операції», «переказ коштів» та іншим термінам. Важливим в позиції регулятора є те, що банки можуть своїм клієнтам пропонувати різні способи обслуговування, а клієнти можуть використовувати різноманітні системи дистанційного обслуговування («клієнт — банк», «клієнт — інтернет — банк», «телефонний банкінг», «платіжний застосунок» та інші системи), що дають можливість ініціювати переказ коштів. А оскільки системи Приват24, Ощад24, Монобанк і LiqPay відносяться до одних із способів ведення клієнтом свого рахунку, платежі, проведені через них, є банківськими операціями.
Ця позиція є важливою в контексті змін до ст. 9 Закону про РРО. Відповідно но новацій, вже з 9 грудня 2020 року РРО не застосовується при здійснення розрахунків за послуги у разі проведення таких розрахунків виключно за допомогою банківських систем дистанційного обслуговування та/або сервісів переказу коштів. А тут податківці не змогли дати чітких роз’яснень, як діяти продавцям.
1. В одній з консультацій податківці висловили думку, що розрахунки за послуги, здійснені виключно із застосуванням електронного платіжного засобу та платіжних систем (LiqPay, Portmone, EasyPay, PayPong, Ipay.ua, City24, Приват24 тощо) здійснюються без застосування РРО.
2. В іншому матеріалі податківці наполягають, що при здійсненні розрахунків за допомогою платіжних систем із використанням Інтернет-банкінгу та Інтернет-еквайрингу, потрібно застосовувати РРО (ЗІР категорія 109.02).
І тут лист НБУ є дуже доречним. По-перше, і Приват24, і Ощад24 — це системи дистанційного самообслуговування, і аж ніяк не Інтернет-банкінг, чи Інтернет-еквайринг. А роз’яснення НБУ наводить на думку, що податківці помиляються в ідентифікації платіжних систем банків. Тому, можна впевнено стверджувати, що з 10 грудня 2020 року при застосуванні Приват24, чи Ощад24 покупцем, РРО не потрібен.
Не настільки прозора ситуація з Монобанк і LiqPay. Оскільки відповідно до Закону про платіжні системи , де визначено, що переказ в Україні може здійснюватись за допомогою внутрішньодержавних та міжнародних платіжних систем, і головною ознакою таких сервісів є внесення їх надавача до відповідного Реєстру. Однак ані Монобанку, ані LiqPay в ньому нема.
Можливо, скоро ситуація проясниться, оскільки НБУ просив податківців враховувати норми банківського законодавства при наданні податкових консультацій.
Нагадаємо, що в програмі для обліку БукКіпер працює робоче місце касира, яке дозволяє імпортувати для проведення в бухгалтерському обліку роздрібні продажі, реалізовані через касовий апарат.

Особливість рішення БукКіпер для обліку магазину полягає в тому, що воно є монолітним функціоналом всієї цільної бухгалтерської системи. Фактично, воно є ще одним робочим місцем в сервісі, таким як робоче місце бухгалтера з розрахунку зарплати, або ж менеджера з продажу. З робочого місця касира продавець працює і з покупцями, і безпосередньо з онлайн сервісом BookKeeper: продає товари, друкує чеки, формує Z-звіти та Відомості РРО для імпорту в бухгалтерську програму. І цей функціонал не потребує інтеграції із зовнішніми системами обліку, або ж дописування додаткового програмного коду.
Компанія БукКіпер першою реалізувала безпосередньо з браузеру інтеграцію робочого місця касира з фіскальними реєстраторами розрахункових операцій моделей ІКС Маркет і Datecs. Також через браузер можна працювати з нефіскальним чековим принтером фірми Xprinter. Тож функціонал для роздрібної торгівлі закриває потреби і магазинів, які зобов'язані застосовувати РРО, і тих, де касові апарати не обов'язкові.
Зараз робоче місце касира працює в режимі beta-тестування, і для клієнтів БукКіпер воно безкоштовно. Кожен бажаючий може звернутись до служби підтримки та отримати необхідні файли для налаштування функціоналу з обліку роздрібних магазинів.