fbpx

Перевірки Держпраці поза законом

perevirka dergpraci bookkeeper

14 травня 2019 року Шостий апеляційний адміністративний суд прийняв рішення у судовій справі №826/8917/17, якою скасував Постанову КМУ від 29.04.2017 №295 «Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю». Підставою для скасування Постанови, є відсутність спеціального закону, який би передбачав повноваження органів Держпраці на проведення таких інспектувань, а також перелік причин для їх проведення. Тому разом зі скасуванням Постанови №295, перевірки у сфері праці та застосування штрафів за статтею 265 КЗпП, здійснюватись не можуть.

Перевірки підприємств, які в 2018 році були внесені до плану-графіку перевірок Держпраці на 2019 рік, а також позапланові заходи, які проводяться за такими критеріями як: дотримання вимог законодавства у сфері охорони праці, зайнятості населення, працевлаштування інвалідів та гірничого нагляду, здійснюються відповідно до вимог Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» №877. Отже, ці перевірки проводитимуться без змін. У вже затверджених план-графіках можуть бути внесені зміни лише у випадках зміни найменування суб’єкта господарювання та виправлення технічних помилок.

Контрольні повноваження інспекторів місцевих органів визначені ч. 3 ст. 34 Закону №280/97-ВР і вони стосуються виключно сфери зайнятості населення. Тому з 14 травня органи місцевого самоврядування обмежуються лише перевірками у сфері зайнятості.

Перевірки дотримання вимог законодавства по оформленню трудових договорів, а також зарплати в конвертах належать до повноважень органів фіскальних служб. Всі фактичні перевірки, які передбачені ст. 80 ПКУ і стосуються сфери праці, проводяться органами ДФС без жодних змін.

Скасування Постанови передбачає право суб’єкта господарювання відмовитись від проведення комплексного заходу, якщо в ньому приймають участь органи Держпраці. За умови письмового звернення до Державної регуляторної служби України, така відмова не викличе жодних негативних наслідків.

Також відповідно до ст. 10 Закону №877, керівники підприємств можуть не допустити посадових осіб органів Держпраці до проведення перевірок у таких випадках:

  • Посадова особа органу контролю не надала копії документів, передбачених Законом №877, або надані документи не відповідають його вимогам.
  • Суб’єкт господарювання не одержав повідомлення про здійснення планового заходу за 10 днів до його початку.
  • Органом контролю не була затверджена та оприлюднена на власному офіційному сайті уніфікована форма акта з переліком питань до перевірки. Наразі Наказ Мінсоцполітики від 18.08.2017 №1388, яким затверджено уніфіковану форму акта у сфері законодавства про працю, зайнятості населення та працевлаштування інвалідів, не посилається на жоден інший нормативний документ, крім вже скасованої Постанови №295. І це однозначно говорить про те, що Наказ №1388 припинив свою дію і не може бути застосований.

Ще більше корисної інформації ви знайдете в матеріалах в нашому блозі!

Реєструйтесь в онлайн бухгалтерії БукКіпер та ведіть облік діяльності без помилок!

Адреса

01010, м. Київ, вул. Михаїла Омельяновича-Павленко
4/6, оф. 808

(044) 333-95-79

(067) 250-84-85

(050) 446-01-10

support@bookkeepertech.com

Написати нам