Пунктом 295.5 ПКУ передбачено право ФОП 1 і 2 групи не сплачувати ЄП протягом одного календарного місяця на рік, зокрема під час відпустки. Для цього мають бути виконані умови:
- ФОП не використовує працю найманих осіб на умовах трудового договору.
- Тривалість відпустки складає 1 календарний місяць.
Якщо тривалість відпустки менша за один календарний місяць, ЄП слід перерахувати до бюджету (роз’яснення в категорії 107.12 «ЗІР»). - В поточному календарному році підприємець йде у відпустку вперше.
Пільга зі сплати ЄП надається лише 1 раз на рік. Навіть, якщо тривалість відпустки складає 2-3 місяці, не платили ЄП можна лише за 1 місяць.
Щоб скористатись податковою пільгою з ЄП, підприємець зобов’язаний повідомити ДФС за місцем обліку про намір піти у відпустку. Аби уникнути непорозумінь, пов’язаних з авансовими внесками, рекомендуємо подавати заяву в довільній формі не пізніше за місяць, що передує місяцю початку відпустки.
В ПКУ відсутні норми, які регулюють перенесення відпустки ФОП. Тому якщо заяву вже подано, перенести відпустку швидш за все буде неможливо. Винятком є період хвороби підприємця. В цьому разі податківцями дозволено відкликати заяву до початку щорічної відпустки.
Для визначення місяця, в якому можна не сплачувати ЄП, звернемося до листа ГУ Міндоходів у м. Києві від 23.04.2014 №832/0/26-15-17-03-14. Якщо відпустку заплановано на термін з першого по останній день місяця, податкова пільга застосовується до календарного місяця відпочинку. Якщо відпустка починається до 20 числа місяця, а закінчується вже в наступному, ЄП не сплачується за місяць, в якому відпустка почалась. Якщо ж початок відпочинку заплановано після 20 числа, податок не сплачується за місяць закінчення відпустки.
Важливо, щоб під час відпустки у підприємця не було доходу. На перший погляд здається, що зарахування коштів на розрахунковий рахунок у вигляді передплати, або оплати за реалізовані в минулих місяцях товари (роботи, послуги) не свідчить, що ФОП не перебував у відпустці. Але, зважаючи, що підприємці 1 і 2 груп ведуть Книгу обліку доходів, в якій щоденно за підсумками робочого дня записують отримані доходи, можна дійти протилежного висновку.
Заповнення Книги свідчитиме про робочу атмосферу та провадження господарської діяльності. А невідображення доходів призведе не порушення порядку і накладання штрафу (про правила ведення Книги обліку ми писали тут.
Також підставою для позбавлення «відпускної» пільги і нарахування ЄП є оформленні в цей період акти, товарні чеки, накладні, підписані договори та інші документи.
Для підприємців 3 групи та на загальній системі оподаткування «відпускна» пільга не передбачена. Адже для розрахунку податку в них своє правило: якщо є доход/прибуток — є і податок.
Зверніть увагу, на період відпустки звільнення від сплати ЄСВ не передбачено. Детальніше про це у листі ПФУ від 02.04.2012 №7619/03-30 та в роз’ясненні в категорії 301.04.02 «ЗІР».
Для ведення обліку діяльності та складання податкової звітності без помилок радимо використовувати БукКіпер. Сучасна бухгалтерія онлайн дозволяє складати необхідні первинні документи, розраховувати податки та подавати звітність онлайн підприємців всіх систем оподаткування.
Реєструйтесь в BookKeeper та гарантовано отримуйте місяць безкоштовної роботи. Надалі вартість користування сервісом складатиме 295 гривень за місяць.
Ще більше матеріалів про облік підприємців ви знайдете в нашому блозі.