17 березня набрав дії Закон №2120 від 15.03.2022 «Про внесення змін до Податкового кодексу та інших законодавчих актів щодо дії норм на період воєнного стану» (законопроект №7137-д від 14.03.2022). Цього дня Закон було підписано Президентом і офіційно опубліковано в Голосі України.
Зміни, прийняті законом, торкнулися практично всіх податків (ПДВ, податок на прибуток, акцизний збір, ЄП, ЄСВ), та найголовніші з них стосуються розділу ХІV ПКУ, а саме — спрощеної системи оподаткування. Термін дії воєнної податкової реформи — з 1 квітня 2022 року і до припинення або скасування надзвичайного стану.
Які податкові послаблення діятимуть в період надзвичайного стану?
1. ФОП 1 і 2 групи мають право не сплачувати ЄП.
Оскільки послаблення діють з 1 квітня, за січень, лютий та березень ЄП потрібно сплатити. Якщо в особливий пільговий період підприємець не хоче платити ЄП, то й в декларації суму ЄП показувати не потрібно.
Тобто, січень, березень, лютий — показуємо в декларації, а квітень — ні. Якщо ж показати квітень в декларації, то за цей місяць слід заплатити податок. Якщо податок за квітень було сплачено наперед, суму можна вважати передплатою, оскільки нарахування відбуваються за місяцями, які показуються в декларації.
2. Платниками ЄП 3 групи можуть бути ФОП та юридичні особи будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року (тобто, починаючи з січня 2022 року) обсяг доходу не перевищує 10 млрд гривень. Також до таких осіб не застосовуватиметься обмеження щодо кількості осіб, які перебувають з ними в трудових відносинах.
Наразі Закон не роз’яснює, чи включає згаданий ліміт доходу ПДВ, або ні.
3. Відсоткова ставка особливої системи оподаткування ЄП на період військового стану становить 2% від доходу.
Ставки ЄП 3% і 5% від доходу не відміняються.
4. Платники ЄП, що перебувають на особливій системі оподаткування (тобто 2% від доходу) звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання звітності з ПДВ з операцій з постачання товарів, робіт та послуг, місце постачання яких знаходиться на митній території України.
Це означає, що ті платники (як ЄП, так і податку на прибуток), які оберуть спрощену систему із особливостями оподаткування на період військового стану, будуть звільнені від ПДВ і платитимуть 2% ЄП від доходу.

5. Особливу систему оподаткування ЄП на період військового стану не зможуть обрати ФОП та юридичні особи, які здійснюють:
- діяльність з організації азартних ігор, лотерей (крім розповсюдження лотерей), парі
- обмін іноземної валюти
- виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів (крім роздрібного продажу паливно-мастильних матеріалів в ємностях до 20 літрів та діяльність фізичних осіб, пов’язаної з роздрібним продажем пива, сидру, пері та столових вин)
- видобуток та реалізацію корисних копалин
- страхові брокери, банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, дочірні товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди та компанії, реєстратори цінних паперів
- представництва, філії, відділення та інші відокремлені підрозділи юридичної особи, яка не є платником ЄП
- фізичні та юридичні особи — нерезиденти.
6. Податковим звітним періодом для платників ЄП 3 групи, які використовують особливості оподаткування (2% без ПДВ), є квартал.
Мається на увазі, що особливості оподаткування діятимуть до кінця військового стану, тому перебування цілий квартал на цих умовах може бути тільки в разі продовження надзвичайного стану до кінця червня.
В декларації ЄП 3 групи платники мають показувати дохід на помісячній основі.
Для цього має бути затверджена нова форма декларації із розбивкою по місяцям, оскільки діюча форма декларації цього не передбачає.
Такі платники ЄП щомісяця до 15 числа сплачують авансовий внесок ЄП за підсумками попереднього календарного місяця.
Тобто сплатити ЄП за квітень потрібно до 15 травня, за травень — до 15 червня. Остаточна сплата за квартал буде за мінусом авансових платежів ЄП.
7. Для обрання або переходу на спрощену систему оподаткування з особливостями, суб’єкт господарювання до останнього числа місяця, що передує періоду переходу на спрощену систему оподаткування, подає до контролюючого органу за місцем податкової адреси заяву.
Отже, платити 2% по замовчуванню не можна буде. Для того, щоб опинитись на особливій системі до кінця березня слід подати заяву. Її форма поки що відсутня.
8. Після припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України платники ЄП 3 групи, які на цей період використовували особливості оподаткування (2% від доходу без ПДВ), з першого дня місяця, наступного за місяцем припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану втрачають право на використання податкових особливостей та вважаються такими, що застосовують систему оподаткування, на якій перебували до обрання особливостей оподаткування.
Зокрема, якщо воєнний, надзвичайний стан буде продовжено до 25 червня, то застосування системи оподаткування, на якій платник податків перебував до військових подій, почне діяти 1 липня.
Платник податку має право відмовитись від застосування особливостей оподаткування з першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому прийняте таке рішення.
Нагадаємо, що онлайн сервіс БукКіпер підтримує облік суб’єктів господарювання як на спрощеній, так і на загальній системі оподаткування. Наші розробники вже почали реалізовувати інструменти для обліку суб’єктів господарювання, які застосовуватимуть особливості оподаткування під час воєнного стану.
Під час військових подій на території України оплата за користування БукКіпер здійснюється на добровільних засадах.