Усі вартісні показники, що включаються до доходу ФОП та юросіб на спрощеній системі оподаткування, відображаються в національній валюті України. Навіть доходи, отримані в іноземній валюті, слід перераховувати в національну валюту за офіційним курсом гривні до іноземних валют, встановленим НБУ, на дату їх отримання, і це значення показувати в обліку.
В господарській діяльності не рідкі випадки, коли продаж валюти відбувається в інший день, в вже за іншим курсом. В цих випадках виникає позитивна (чи від’ємна) курсова різниця. Для ФОП такий продаж валюти не змінює базу оподаткування. За нормами ПКУ, в Декларації платника ЄП показується сума, розрахована за курсом гривні до іноземних валют, що діяв на день отримання коштів. І навіть позитивна курсова різниця при продажу такої валюти для ФОП не є доходом.
В програмі для обліку BookKeeper показники Податкової декларації платника єдиного податку розраховуються та заповнюються автоматично на підставі проведених банківських виписок і розрахованої бази оподаткування.
Рис. 1. Податкова декларація платника ЄП 3 групи в онлайн сервісі БукКіпер
Інша ситуація з юрособами на спрощеній системі оподаткування. Ці суб’єкти господарювання визначають курсові різниці від перерахунку операцій, виражених в іноземній валюті, заборгованості та іноземної валюти на розрахункових рахунках на дату балансу, а також на дату здійснення операції згідно з вимогами НП(С)БО.
А тому курсові різниці при продажу іноземної валюти зі курсом, відмінним, ніж той, що діяв на дату отримання коштів, або курсові різниці оцінки заборгованості, чи коштів на валютних рахунках в банку на дату балансу, обов’язково відображаються в обліку.

Але на всі курсові різниці! У податковій декларації юридичної особи-платника ЄП вказується лише обсяг доходу, відображення витрат не передбачено. Тому юрособа на ЄП вказує в Податковій декларації лише доходи від позитивних курсових різниць. Від’ємне значення курсових різниць від перерахунку іноземної валюти не зменшує базу оподаткування єдиним податком.
В бухгалтерському сервісі БукКіпер можливо автоматично проводити перерахунок іноземної валюти, розраховувати курсові різниці оцінки заборгованості чи коштів на валютних рахунках в банку.
Рис. 2. Відображення курсових різниць в бухгалтерській програмі БукКіпер
Приєднуйтесь до спільноти користувачів бухгалтерії SaaS BookKeeper. Проводьте операції, складайте звітність з будь-якого місця світу!
Всім новим користувачам надається місяць безкоштовного обліку.