fbpx

Реалії роботодавців під час карантину: вакцинація працівників VS порушення Закону про працю

Реалії роботодавців під час карантину: вакцинація працівників VS порушення Закону про працю

Відношення держави у питанні обов’язкової вакцинації останнім часом стає все більше радикальним. Регулярно збільшується перелік підприємств та установ, працівники яких підлягають обов’язковій вакцинації, вводяться штрафи за порушення вимог карантину та з’являються інші обмеження, які впливають на діяльність українського бізнесу.

Спасти бізнес чи порушити трудові права працівників?

Постанова КабМін від 09.12.2020р. №1236 передбачає непрямі методи впливу на громадян. У випадку введення «червоної» зони, дозволена робота ТРЦ, непродовольчих магазинів, ресторанів, фітнес-клубів та інших підприємств лише у випадку наявних сертифікатів вакцинації або ж негативних тестів працівників (та відвідувачів закладу).

Тож роботодавці, щоб продовжувати працювати у більш-менш повноцінному режимі, також зобов’язані реалізовувати державну політику, але вже в колективі: або вакцинація працівників, або регулярний тест, або відсторонення від обов’язків без збереження зарплати.

Одночасно в законодавстві України відсутня норма, яка б дозволяла примусову вакцинацію. Тому, з одного боку, працівник вразливих до карантинних обмежень підприємств може відмовитись робити щеплення та регулярно проходити тест. З іншого боку, роботодавець не вправі допустити його до посадових обов’язків. Оскільки це буде порушенням карантинних заборон, до посадової особи передбачається адіністративний штраф в розмірі від 17 до 34 тисяч гривень.

Кого з працівників можна відсторонити без зарплати?

З початку карантинних заходів саме у нормах трудового законодавства нічого не змінилося. Ст. 46 Кодексу законів про працю наводить перелік підстав відсторонення працівника від роботи: систематичний прогул, порушення трудового порядку, а також вони включають «в інших випадках, передбачених законодавством».

До набрання чинності Наказу МОЗ від 04.10.2021 №2153, таких випадків не передбачалось. Та згаданий наказ дозволив у разі відмови від щеплення відстороняти без виплати зарплати певні категорії працівників. Це працівники:

  • центральних органів виконавчої влади та їх територіальних підрозділів
  • місцевих державних адміністрацій
  • закладів освіти на наукових установ, незалежно від форми власності.

9 листопада перелік поповнили ще й працівники:

  • підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління центральних органів виконавчої влади
  • установ і закладів, які надають соціальні послуги, закладів соціального захисту дітей, реабілітаційних закладів
  • підприємств, установ та організацій, включених до Переліку об’єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави.

Hаказ продовжує ідею ст. 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», яка передбачає відсторонення від робіт працівників, що відмовляються від профілактичних щеплень (зокрема, від коклюшу, кору, поліомієліту тощо). Цю ж позицію введено і в зміни до вже згаданої Постанови 1236. В ній тепер присутній пункт 416, що зобов’язав роботодавців відсторонювати від роботи невакцинованих працівників згідно з переліком МОЗ. Навіть, якщо працівник бажає проводити тестування кожні три дні, його все одно мають відсторонити від роботи. А оплата проводиться лише за відпрацьований час: не виконує безпосередніх обов’язків — не отримує зарплату.

Останні роз’яснення Держпраці вказують і на те, що роботодавці повинні відсторонювати невакцинованих працівників, навіть за умови дистанційної роботи. Обґрунтовуючи позицію тим, що дистанційна, надомна робота — це лише режим роботи, і не має значення, в якому режимі працює робітник.

Для роботодавців єдиним можливим варіантом є відсторонення працівників «зі списку» без збереження зарплати. Аналізуючи останні тенденції в рішеннях влади, очікується, що цей список в майбутньому буде розширятись.

Доля невакцинованих працівників не «зі списку»

Вирішення проблеми, коли працівник відмовляється робити щеплення, перекладається на плечі роботодавця. Законодавчі підстави для відсторонення від роботи з невиплатою зарплати відсутні, тому альтернатив може бути декілька: регулярне тестування та переведення на дистанційну, видаленну роботу, переміщення на інші робочі місця.

Онлайн-сервіс BOOKKEEPER
Програма для бухгалтерського, податкового та оперативного обліку ФОП, юридичних осіб на неприбуткових організацій. Облік грошових коштів, товарів, робіт та послуг. Облік взаєморозрахунків з вітчизняними та іноземними контрагентами. Автоматизоване робоче місце касира для імпорту даних про роздрібні продажі та списання проданих товарів зі складу. Інтеграція з Приват24 для бізнесу та онлайн-обмін банківськими документами. Завантаження банківських виписок у форматі DBF. Автоматичне заповнення податкових звітів на підставі проведених операцій.

Проте застосовність рішення перевести на видаленну роботу, наприклад, офіціанта ресторану, або продавця офлайн-магазину, є сумнівною. Їх безпосередні обов’язки пов’язані з обслуговування клієнтів, а виделанно цього не зробиш. Тож вирішення цієї задачки вимагає від роботодавця готовності до гнучких дій в дотриманні одночасно трудового законодавства та правил карантину.

Видаленна робота можлива в контексті працівників, які можуть виконувати свої безпосередні обов’язки (менеджери, бухгалтери) дистанційно. Та і тут у компанії має бути відповідне технічне та програмне забезпечення, яке б дозволяло працювати в будь-якому місці, без прив’язки до офісу.

Онлайн сервіс BookKeeper, розміщений в хмарному сховищі Microsoft повноцінно задовольняє цю вимогу. Програма дозволяє вести бухгалтерський, податковий та оперативний облік. Для менеджерів наявні операції з придбання товарів, виставлення рахунків, створення актів та інші. Бухгалтер в режимі реального часу бачить всі зміни в операціях компанії та своєчасно може виписати податкову накладну, провести банківські виписки, розрахувати податки, зарплату та скласти податкову та статистичну звітність.

Під одним акаунтом може працювати будь-яка кількість співробітників. Також не має обмежень щодо обліку кількості фірм.

Адреса

01010, м. Київ, вул. Михаїла Омельяновича-Павленко
4/6, оф. 808

(044) 333-95-79

(067) 250-84-85

(050) 446-01-10

support@bookkeepertech.com

Написати нам