fbpx

Чи врятує від податкової перевірки втрата документів?

Чи врятує від податкової перевірки втрата документів

План-графік планових перевірок на наступний рік оприлюднюється на офіційному сайті ДПС до 25 грудня поточного року. Також законодавство передбачає, що перед початком перевірки платника податків повідомляють не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку перевірки (або надсилання поштою чи електронний кабінет, або вручення особисто уповноваженій особі платника податків копії наказу про проведення перевірки та повідомлення про перевірку).

Щодо позапланових перевірок, то податківці вручають лише копію наказу. А перед початком виїзної позапланової перевірки надсилають запит з проханням надати копії документів щодо ситуації, яка їх зацікавила. В свою чергу платник податків має відправити письмову відповідь протягом 15 робочих днів з дня, коли було отримано такий запит. У випадку ненадання, або надання не в повному обсязі інформації, призначають позапланову виїзну перевірку. І, як показує практика, рішення щодо повноти копії документів приймає ДПС.

Що робити, якщо перед початком перевірки у підприємця не має документів?

Законодавством встановлено термін зберігання документів не менше ніж 1 095 днів з дня подання податкової звітності + карантин. Якщо документів не має, є можливість відтермінувати перевірку. І в цьому можуть допомогти пункти ПКУ.

п. 44.5 ПКУ

Отже, платник податків зобов’язаний повідомити контролюючий орган про втрату документів. Після письмового повідомлення про те, що документів немає, податкова надає 90 днів для відновлення документів. І тоді проведення перевірки переноситься до дати, коли будуть відновлені та подані документи. Строк перенесу перевірки може бути не більше ніж 120 днів.

Проте перенесення перевірки — це не обов’язок податківців, і вони можуть відмовити. Зокрема, Постановою ВСУ у справі №640/15297/19 від 13.05.2021 р. було встановлено, що відсутність документів — не підстава для відкладання перевірки.

Онлайн-сервіс BOOKKEEPER
Програма для бухгалтерського, податкового та оперативного обліку ФОП, юридичних осіб на неприбуткових організацій. Облік грошових коштів, товарів, робіт та послуг. Облік взаєморозрахунків з вітчизняними та іноземними контрагентами. Автоматизоване робоче місце касира для імпорту даних про роздрібні продажі та списання проданих товарів зі складу. Інтеграція з Приват24 для бізнесу та онлайн-обмін банківськими документами. Завантаження банківських виписок у форматі DBF. Автоматичне заповнення податкових звітів на підставі проведених операцій.

Ситуація була така: податкова вручила письмовий запит про надання інформації, первинних документів та їх копій. Платник податків листом повідомив, що втратив первинні документи та надав копію наказу про створення комісії для службового проведення розслідування по факту втрати документів, копію акта розслідування втрати, копію заяви з додатками, які подавав до управління поліції. Податкова відмовила в перенесенні перевірки, керуючись наданими раніше документами та відомостями, одержаними від контрагента за спірною операцією. Також контролюючий орган склав акт та прийняв ряд податкових повідомлень-рішень.

Хоч у платника податків були втрачені документи, податкова змогла отримати копії за запитом у контрагента. І оскільки у податкової були основні документи, що стосувались предмета перевірки, для проведення перевірки без документів від платника, контролюючий орган вирішив, що цього достатньо. І на підставі наявних документів, копій від контрагента, провів перевірку. Фактично, перевірка пройшла без відома платника податків, також були донараховані штрафи та податкові зобов’язання.

Отже, втрата документів, підтверджуючі документи про це, а також лист з проханням про перенесення перевірки не є гарантією, що перевірки не буде.

Складайте первинні документи в онлайн програмі BookKeeper. Облік продажів та придбання, розрахунок зарплати та кадрові документи, імпорт/експорт, ПДВ та облік НА й ТМЦ в розрізі складів.

Реєструйтесь за посиланням та отримуйте безкоштовний місячний тест-драйв на облік в хмарній бухгалтерії.

Адрес

01010, Киев, ул. Михаила Омельяновича-Павленко
4/6, оф. 808

(044) 333-95-79

(067) 250-84-85

(050) 446-01-10

support@bookkeepertech.com

Написать нам