fbpx

Комісійна торгівля ФОП в БукКіпер: що включати до доходу

Комісійна торгівля ФОП в БукКіпер що включати до бази оподаткування

Особливість комісійної діяльності полягає в тому, що одна сторона (комісіонер) зобов’язується від свого імені, але за дорученням і за рахунок іншої сторони (комітента). Розглянемо, як визначати доходи ФОП — комісіонера як на спрощеній, так і на загальній системі оподаткування, та як проводити ці операції в програмі БукКіпер.

Визначаємо дохід у ФОП — комісіонера на єдиному податку

За правилами пп. 292.1 ПКУ, доходом платника єдиного податку є виручка. Одночасно в пп. 292.4 ПКУ є уточнення, що доходом ФОП на ЄП є не вся виручка, а лише сума комісійної винагороди.

Приклад

1. Комітент передав товар для реалізації комісіонеру ФОП 3 групи (неплатник ПДВ). Ціна реалізації одиниці товару — 2 000 грн, передбачена винагорода — 10% від суми продажу.

В БукКіпер обираємо операцію «Отримання товарів від комітента»

Прибуткова накладна в бухгалтерській програмі БукКіпер

Проведений документ сформує проводку:

отримання товарів від комітента проводки

2. Комісіонер продав товари:

03.12.2020 — на суму 18 000 грн

07.12.2020 — на суму 46 000 грн

Оплата від покупців надійшла в безготівковій формі.

В програмі для обліку у Видатковій накладній обираємо операцію «Реалізація товарів, прийнятих на комісію»

Видаткова накладна в бухгалтерській програмі БукКіпер

Накладна сформує проводки:

проводки операції реалізація товарів, прийнятих на комісію в бухгалтерській програмі Буккіпер

3. Сума винагороди комісіонера становить: (18 000 + 46 000) * 10% = 6 400 грн.

Для відображення винагороди в обліку комісіонера складаємо документ «Звіт комісіонера», де вказуємо кількість і вартість проданих товарів, а також % від суми продажу.

Звіт комісіонера в програмі для обліку БукКіпер

Надрукований документ має належну форму, а сформовані проводки будуть:

звіт комісіонера проводки в програмі для обліку Буккіпер

Незважаючи на те, що на рахунок комісіонера надійде 64 000 грн (вартість товару), сума його доходу становитиме лише 6 400 грн.

Однак, відповідно до категорії 107.01.06 ЗІР, в Книзі обліку доходів (доходів і витрат) комісіонери показують всю суму виручки за товари (роботи, послуги) за договорами комісії. Але під час заповнення податкової декларації платника єдиного податку до доходу включається лише сума отриманої винагороди комісіонера.

Онлайн-сервіс BOOKKEEPER
Програма для бухгалтерського, податкового та оперативного обліку ФОП всіх груп і систем оподаткування. Облік грошових коштів, товарів, робіт та послуг. Облік взаєморозрахунків з вітчизняними та іноземними контрагентами. Інтеграція з Приват24 для бізнесу та онлайн-обмін банківськими документами. Автоматизоване робоче місце касира для імпорту даних про роздрібні продажі та списання проданих товарів зі складу. Завантаження банківських виписок у форматі DBF. Автоматичне заповнення податкових звітів.

Зверніть увагу

Буває, що комітенти в договорах з комісіонерами прописують, що останні самостійно утримують суми винагороди, не перераховуючи її на рахунок комітента. Часто це пов’язано з тим, що комітенти на спрощеній системі оподаткування бажають зменшити оподаткований дохід.

Однак податківці вбачають в цьому порушення пп. 291.6 ПКУ, відповідно якого платники ЄП 1-3 груп повинні здійснювати розрахунки тільки в готівковій та/або безготівковій формі. А в ситуації, коли комісіонер самостійно утримує суму винагороди, відбувається взаємозалік зустрічних грошових зобов’язань.

Розраховуємо дохід у ФОП — комісіонера на загальній системі оподаткування

Відповідно до пп. 177.2 ПКУ, дохід у підприємця на загальній системі оподаткування розраховується як різниця між виручкою в грошовій та негрошовій формі та документально підтвердженими витратами, пов’язаними з господарською діяльністю ФОП.

ЗІР в розділі 104.04 роз’яснює, що комісіонер — підприємець на загальній системі включає в дохід всю суму виручки, отриману за договором комісії. Тобто, до складу доходу входить як вартість проданих товарів (робіт, послуг), так і комісійна винагорода.

Одночасно до складу витрат входить сума вартості придбаних товарів (робіт, послуг). Для ФОП — комісіонера на загальній системі сумою витрат буде сума, яку він перераховує комітентові за реалізовані товари (роботи, послуги).

Отже, різниця між сумою виручки від продажу товарів, прийнятих на комісію та сумою, яку комісіонер перераховує комітентові, і є його оподаткованим доходом.

Адрес

01010, Киев, ул. Михаила Омельяновича-Павленко
4/6, оф. 808

(044) 333-95-79

(067) 250-84-85

(050) 446-01-10

support@bookkeepertech.com

Написать нам