fbpx

Облік товарних запасів: кому з ФОП він потрібен?

Облік товарних запасів кому з ФОП він потрібен

26 листопада набрали дії положення Наказу Мінфін №496 від 03.09.2021 року «Про затвердження Порядку ведення обліку товарних запасів для фізичних осіб – підприємців, у тому числі платників єдиного податку».

Документ визначив правила ведення обліку товарних запасів, які поширюються на фізичних осіб – підприємців, які відповідно до Закону про РРО зобов’язані вести облік товарних запасів та здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, та осіб, які фактично здійснюють продаж товарів (надання послуг) та/або розрахункові операції в місці продажу такого ФОП.

Основні положення Порядку:

1. Облік товарних запасів здійснюється ФОП шляхом постійного внесення до Форми обліку інформації про надходження та вибуття товарів на підставі первинних документів, які є невід’ємною частиною такого обліку.

2. Якщо ФОП здійснює діяльність у декількох місяцях продажу, облік товарних залишків має вестися за кожним цим окремим місцем продажу на підставі первинних документів, що підтверджують отримання цих товарів: Прибуткові накладні або Накладні на внутрішнє переміщення. При цьому Накладні на внутрішнє переміщення, які підтверджують внутрішнє переміщення товарів між ФОП та його окремими місцями продажу, є невід’ємною частиною такого обліку.

3. Додатком 1 затверджено Форму обліку для підприємців (приклад Форми можна дізнатися тут.

Передбачається, що ФОП веде облік за цією Формою у паперовому або електронному вигляді — на свій власний розсуд.

4. Підприємець вносить дані до Форми обліку щодо надходження товарів на підставі первинних документів ще до початку їх реалізації. Записи ведуть в хронологічному порядку надходження або вибуття. Первинні документи, на підставі яких внесено записи до Форми обліку, є невід’ємною її частиною.

5. Форма обліку та первинні документи на товари мають зберігатись у місці продажу до моменту вибуття останньої одиниці товару, відображеної в цих первинних документах. Документи слід групувати в хронологічному порядку їх відображення у Формі обліку та підшивати разом із нею.

6. Заборонено продаж товарів, на які у місяцях продажу таких товарів відсутні:

  • первинні документи, записи про які внесено до Форми обліку;
  • відповідні записи у Формі обліку про наявні первинні документи;
  • первинні документи і записи у Формі обліку про такі первинні документи.

Відповідно до Наказу, його положення вступають в дію через 10 днів після його офіційного опублікування. Оскільки його було опубліковано в «Офіційному віснику» від 16.11.2021р. №87, він набрав чинності 26 листопада.

Чи дійсно всі підприємці, які мають РРО, будуть зобов’язані вести облік товарних запасів?

Ні, не всі. Наказ №496 лише регламентує правила для тих ФОПів, які дійсно зобов’язані вести цей облік. А зобов’язані далеко не всі. Щоб зрозуміти, на кого поширюються вимоги цього Положення, звернемося до консультації ЗІР:

Які суб’єкти господарювання зобов’язані вести облік товарних запасів?

Консультація говорить, що потрібно вести всім, але вимоги не поширюються на фізичних осіб – підприємців, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками ПДВ.

Облік товарних запасів: кому з ФОП він потрібен?

Звісно, є виключення із цього правила. Якщо ви на єдиному податку , але проводите реалізацію технічно складних побутових приладів, чи лікарських засобів, товарів медичного призначення, ювелірних виробів чи виробів з дорогоцінного каміння та металів, норми не поширюються. І вам, навіть на єдиному податку потрібно вести облік товарних запасів.

Облік товарних запасів вести швидше й простіше за допомогою сервісів для обліку. Зокрема, онлайн програма БукКіпер, що розроблялась, в першу чергу для потреб малого і середнього бізнесу, дозволяє швидко та просто вести облік вашої діяльності.

Завдяки простому інтерфейсу, більшість підприємців вже на другому тижні використання програми самостійно ведуть як облік товарних залишків, так навіть і складають власну податкову звітність.

Онлайн-сервіс BOOKKEEPER
Програма для бухгалтерського, податкового та оперативного обліку ФОП, юридичних осіб на неприбуткових організацій. Облік грошових коштів, товарів, робіт та послуг. Облік взаєморозрахунків з вітчизняними та іноземними контрагентами. Автоматизоване робоче місце касира для імпорту даних про роздрібні продажі та списання проданих товарів зі складу. Інтеграція з Приват24 для бізнесу та онлайн-обмін банківськими документами. Завантаження банківських виписок у форматі DBF. Автоматичне заповнення податкових звітів на підставі проведених операцій.

В сервісі BookKeeper можна провести Прибуткові та Видаткові накладні, z-звіти щодо реалізації товарів за день та Накладні на внутрішнє переміщення між складами або точками продажу. Облік товарних запасів можливо вести як за одним місцем, так і одразу за декількома місцями продажу, складами.

Накладна на внутрішнє переміщення

Рис. 1. Накладна на внутрішнє переміщення в онлайн системі БукКіпер

Програма дозволяє оперативно контролювати залишки товарів, а також автоматично завантажувати z-звіти, сформовані на касових апаратах чи чекових принтерах.

Якщо ви шукаєте спосіб полегшення процесу обліку товарних запасів, реєструйтесь в хмарному сервісі БукКіпер і починайте працювати вже зараз. Перший місяць обліку — безкоштовний.

Адрес

01010, Киев, ул. Михаила Омельяновича-Павленко
4/6, оф. 808

(044) 333-95-79

(067) 250-84-85

(050) 446-01-10

support@bookkeepertech.com

Написать нам