fbpx

Як ФОП правильно надати поворотну фінансову допомогу «самому собі»?

Як ФОП правильно надати поворотну фінансову допомогу «самому собі»

Хоч ФОП і може використовувати у підприємницькій діяльності будь-яке власне майно, включаючи грошові кошти, (ч. 1 ст. 134 ГКУ), надати поворотну фінансову допомогу «сам собі» він не може. Адже в цьому випадку він виступатиме одночасно і як позикодавець, і як позичальник.

Відповідно до ст. 606 ГКУ, поєднання боржника і кредитора в одній особі припиняє зобов’язання. Виходить, що ніхто нікому не винен. І оскільки кошти повертати не потрібно, то у податківців є власна думка з приводу цих коштів: їх слід включити в підприємницький дохід. А оскільки джерело походження цих коштів не можливо буде визначити, оподаткувати доведеться за ставкою ПДФО 18% і ВЗ 1,5%.

Проти надання поворотної фінансової допомоги підприємцем самому собі свідчить і судова практика: договори, в яких стороною 1 і стороною 2 виступала одна й та ж сама особа, визнавали недійсними. Додатково, по закону ФОП не може бути представником в угодах у власних інтересах (ч. 3 ст. 238 ГКУ).

Тому, якщо ФОПу потрібно поповнити підприємницьких рахунок, краще оформити договір на поворотну фінансову допомогу від родичів.

Як підприємцю уникнути проблем з фіскалами за операцію «поворотної фінансової допомоги самому собі»?

Якщо ви все ж таки провели операцію і внесли поворотну фінансову допомогу самому собі, цю ситуацію можна спробувати виправити. Зокрема, написати в обслуговуючий банк лист з повідомленням, що у такому-то платіжному дорученні ви допустилися помилки, і в реквізити «Призначення платежу» формулювання «Внесення на рахунок поворотної фінансової допомоги» слід виправити його на «Внесення готівкової виручки за період….». Звісно, якщо в Книзі обліку доходів відповідні суми виручки були записані. Це ідеальне вирішення ситуації для ФОП 3 групи.

Підприємці на загальній системі оподаткування, а також на 1 і 2 групах можуть виправити формулювання «Призначення платежу» на «Поповнення обігових коштів», і це також не буде помилкою, а податкові зобов’язання не збільшаться.

Про найпоширеніші операції з грошовими коштами, і як їх правильно проводити підприємцю ми писали тут.

Поворотна фінансова допомога ФОП від родичів

Якщо сума поворотної фінансової допомоги більша, ніж 170 000 гривень, потрібно обов’язково скласти відповідний договір (якщо менше — теж краще перестрахуватись). В договорі головне прописати, що відсотки за використання поворотної допомоги не нараховуються, інакше за замовчуванням потрібно буде нараховувати відсотки в розмірі облікової ставки НБУ.

Також в договорі потрібно вказати дату повернення допомоги, інакше ці кошти податківці зможуть класифікувати як безповоротно фінансовою допомогою і включити в підприємницький дохід.

В які строки підприємцю слід повернути поворотну фінансову допомогу?

ФОП на єдиному податку повертає поворотну допомогу протягом 12 місяців з дня отримання коштів. Документом, що підтверджує отримання допомоги — банківська виписка, або розписка, якщо мова йде про готівку.

Важливо: старт 12-тимісячного терміну слід вважати не дату договору, а день, наступний за днем фактичного отримання коштів.
Якщо поворотна допомога не була повернена в 12-тимісячний термін, неповернута сума включається в дохід в перший день після закінчення 12 місяців з дня отримання всієї допомоги (пп. 3 п. 292.11 ПКУ).

1 і 2 групи ЄП включають неповернуті суми ПФД в річний дохід року, коли повинні були її повернути.

ФОП 3 групи включають неповернуті суми в дохід в кварталі, на який випадає термін повернення.

Онлайн-сервіс BOOKKEEPER
Програма для бухгалтерського, податкового та оперативного обліку ФОП, юридичних осіб на неприбуткових організацій. Облік грошових коштів, товарів, робіт та послуг. Облік взаєморозрахунків з вітчизняними та іноземними контрагентами. Автоматизоване робоче місце касира для імпорту даних про роздрібні продажі та списання проданих товарів зі складу. Інтеграція з Приват24 для бізнесу та онлайн-обмін банківськими документами. Завантаження банківських виписок у форматі DBF. Автоматичне заповнення податкових звітів на підставі проведених операцій.

З неповернутих сум сплачується ЄП.

ФОП на загальній системі неповернуту ПФД не відображають, оскілки в переліку доходів загальносистемника поворотної фінансової допомоги немає (пп. 177.2 ПКУ).

Облік поворотної фінансової допомоги в онлайн бухгалтерії БукКіпер

Отримання поворотної фінансової допомоги в сервісі для обліку BookKeeper проводиться або банківською випискою, або Прибутковим касовим ордером. І в першому, і в другому випадку в документі потрібно обрати операцію «Отримання короткострокової поворотної допомоги».

Отримання ПФД в програмі для обліку БукКіпер

Рис. 1. Отримання ПФД в програмі для обліку BookKeeper

При отримання ПФД, ця сума не включається в оподаткований дохід, і відповідно не відображається в звіті підприємця.

Розрахунок податків в онлайн бухгалтерії БукКіпер

Рис. 2. Розрахунок податків в бухгалтерській програмі БукКіпер

Для повернення сум в банківській виписці або Видатковому касовому ордері потрібно обрати операцію «Повернення короткострокової фінансової допомоги».

Повернення поворотної фінансової допомоги в бухгалтерському сервісі БукКіпер

Рис. 3 Повернення короткострокової фінансової допомоги в бухгалтерській програмі БукКіпер

Адрес

01010, Киев, ул. Михаила Омельяновича-Павленко
4/6, оф. 808

(044) 333-95-79

(067) 250-84-85

(050) 446-01-10

support@bookkeepertech.com

Написать нам