fbpx

Скасовано Книги обліку доходів (доходів і витрат): які наслідки для платників ЄП?

Скасовано Книги обліку доходів (доходів і витрат) які наслідки для платників ЄП. Онлайн програма для обліку ФОП БукКіпер

7 серпня в Голосі України №138 опубліковано Закон №786, який скасовує ведення платниками ЄП Книги обліку доходів (доходів і витрат). Хоч закон в суспільстві обговорювали місяць, остаточна версія принесла більше несподіванок, ніж очікували. Оскільки з 01.01.2021 Книга обліку буде скасована не тільки для ФОП 1, 2 та 3 груп (які не є платниками ПДВ), але й для ФОП 3 групи — платників ПДВ.

Як ФОП вестимуть облік доходів (і витрат) до 01.01.2021?

До початку наступного року всі ФОП, як і раніше, вестимуть Книги обліку. Зокрема, платники ЄП 1, 2 і 3 груп (не платники ПДВ, 5%) в Книзі обліку доходів вноситимуть інформацію про доходи. А платники ЄП 3 групи, що мають статус платника ПДВ (3%) і ФОП на загальній системі у своїх Книгах обліку доходів і витрат заноситимуть інформацію про доходи і витрати.

Записи в Книзі, зареєстрованій в податковій, дозволяють:

  • розрахувати розмір отриманого доходу (прибутку) і правильно заповнити податкову звітність;
  • на основі даних оприбуткувати готівку.

Що зміниться для платників ЄП 1, 2 і 3 груп з 01.01.2021?

1. Скасовується обов’язкова реєстрація Книги обліку доходів (доходів і витрат).

2. Скасовується штраф за порушення порядку ведення Книги обліку.

3. Платник ЄП вестиме облік доходів (доходів і витрат) в будь-якій довільній формі.

Але скасування Книги не звільняє підприємця від обов’язку вести облік доходів (доходів і витрат). Однак вести ці записи можна буде хоч в журналі, хоч в зошиті. Також дозволяється використання вже знайомої Книги обліку.

4. Вести облік доходів (доходів і витрат) можна буде як в паперовій, так і в електронній формі.

В законі немає згадки про ведення обліку через Електронний кабінет платника податку. Мова йде про можливість обліку у комп’ютерному файлі (зокрема, Excel).

5. Записи про доходи і витрати можна вносити помісячно (а не щоденно).

У підприємця буде мінімум як 12 записів на рік. Однак не забороняється вносити інформацію і щоденно. Головне, щоб при перевірці податківці змогли відшукати інформацію про місячні обороти.

Нагадаємо, що в онлайн сервісі BookKeeper підприємець може вести облік доходів і витрат, а також вести оперативний облік. Зокрема, передбачений імпорт банківських виписок, що дозволяє швидко провести продажі і проаналізувати отримані доходи. Завдяки автоматизованому робочому місцю касира дані про роздрібні продажі імпортуються в систему, а продані товари автоматично списуються зі складу.

Онлайн-сервіс BOOKKEEPER
Програма для бухгалтерського, податкового та оперативного обліку ФОП всіх груп і систем оподаткування. Облік грошових коштів, товарів, робіт та послуг. Облік взаєморозрахунків з вітчизняними та іноземними контрагентами. Інтеграція з Приват24 для бізнесу та онлайн-обмін банківськими документами. Автоматизоване робоче місце касира для імпорту даних про роздрібні продажі та списання проданих товарів зі складу. Завантаження банківських виписок у форматі DBF. Автоматичне заповнення податкових звітів.

Які наслідки скасування Книги обліку для платників ЄП?

З першого погляду може здатися, що скасування Книги обліку відкриє підприємцям шлях до свободи. Однак не забуваємо, що з 01.01.2021 для більшості ФОП, а 01.04.2021 майже для всіх підприємців буде обов’язкове застосування РРО. Тож інформацію про розмір отриманих доходів податківці зможуть отримати і без Книги обліку — з банківських виписок та Z-звітів.

Скасування ведення Книги обліку доходів не звільняє підприємців від:

  • Зберігання первинних документів, що підтверджують придбання товарів. Цього вимагає п. 44.3 ПКУ та Закон про РРО.
  • Складання звітності з єдиного податку.

Користувачі БукКіпер розраховують податки та складають звітність в лічені хвилини. Всі рядки податкової декларації з ЄП заповнюються програмою автоматично — на підставі проведених банківських виписок, Z-звітів і касових ордерів.

Яку суму доходу вказувати єдиннику-комісіонеру у своїй «довільній» формі обліку?

На сьогодні підставою для оприбуткування готівки є запис в Книзі обліку. Тож комісіонери та агенти вказують в Книзі всю суму виручки.

Якщо з 1 січня Книгу не вести, то готівка вважатиметься неоприбуткованою (але штраф в 5-тикратному розмірі скасований ще в 2019 році). Тому вважаємо, що в своїй довільній формі комісіонер вказує лише суму комісійної винагороди.

Які зміни з 01.01.2021 для підприємців на загальній системі?

Для загальносистемників Книга обліку також буде скасована і реєстрація нової Книги обліку загальносистемників буде не потрібна. Одночасно реєстрація діючих Книг буде скасована (сподіваємось, що фіскали це зроблять самостійно і без заяв підприємців).

Підприємці вестимуть облік доходів і витрат за типовою формою, затвердженою Мінфіном (поки що затвердженої форми немає). Можливе буде ведення обліку як в паперовому вигляді, так і в електронному, в тому числі — через Електронний кабінет платника податків.

Обов’язком загальносистемників залишається зберігання підтверджувальних документів щодо походження товарів.
В бухгалтерській програмі BookKeeper можливо складати первинні документи з реалізації та придбання, розраховувати зарплату, вести облік розрахунків з підзвітними особами та за договорами ЦПХ. Також є операції для ведення ЗЕД та обліку курсових різниць. Для кожного виконавця можна налаштувати власний доступ до бази операцій. Зокрема, менеджери зможуть створювати лише документи з придбання (або продажу). А керівник матиме доступ до всіх операцій компанії.

Всі нові користувачі отримують місяць безкоштовного тест-драйву онлайн сервісу.

Адреса

01010, м. Київ, вул. Михаїла Омельяновича-Павленко
4/6, оф. 808

(044) 333-95-79

(067) 250-84-85

(050) 446-01-10

support@bookkeepertech.com

Написати нам