fbpx

Списання знищених активів під час війни: що з ПДВ?

Списання знищених активів під час війни що з ПДВ

Триває третій місяць війни росії проти України. Країна-агресор не цурається знищувати все живе, все, що їм не належить, все по-європейські українське. І на жаль, збитків від свавілля русні відчув, так чи інакше, кожен українець. В тому числі й власники підприємств, чиї склади та установи опинилися на шляху звірств російських окупантів.

Війна війною, проте українські бухгалтери самовіддано продовжують виконувати свою справу. І чи не найрозповсюджене питання бухгалтера: чи потрібно нараховувати ПДВ на знищенні та зіпсовані активи компанії?

Починаючи з 24 лютого та протягом дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану не вважаються використаними платником податку в неоподаткованих ПДВ операціях або в операціях, що не є господарською діяльністю платником податку, та норми п. 198.5 ПКУ не застосовуються, якщо товари, придбані з ПДВ (як до запровадження правового режиму воєнного, надзвичайного стану, так і в період його дії) знищені (втрачені) під час дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану. Отже, на ці товари податкові зобов’язання не нараховуються та податковий кредит, сформований при їх придбанні, не коригується.

Норма, що з’явилась в ПКУ заднім числом, внесена Законом №2120-ІХ , який набрав дії 17 березня.

Інвентаризація для списання знищених (зіпсованих) запасів

За наявності псування та втрати запасів інвентаризація обов’язкова. Відповідно п. 8 розд. І Положення №879, підприємства, що знаходяться на тимчасово окупованій території та/або на території антитерористичної операції(або їх структурні підрозділи (відокремлене майно) перебувають на зазначених територіях) проводять інвентаризацію станом на 1 число місяця, що настає за місяцем, у якому зникли перешкоди доступу до активів, первинних документів і регістрів бухобліку, та відобразити її результати в бухобліку відповідного звітного періоду.

Онлайн-сервіс BOOKKEEPER
Програма для бухгалтерського, податкового та оперативного обліку ФОП, юридичних осіб на неприбуткових організацій. Облік грошових коштів, товарів, робіт та послуг. Облік взаєморозрахунків з вітчизняними та іноземними контрагентами. Автоматизоване робоче місце касира для імпорту даних про роздрібні продажі та списання проданих товарів зі складу. Інтеграція з Приват24 для бізнесу та онлайн-обмін банківськими документами. Завантаження банківських виписок у форматі DBF. Автоматичне заповнення податкових звітів на підставі проведених операцій.

З настанням умов безпеки керівник чи власник ініціює проведення інвентаризації.

інвентаризаційний опис

Рис. 1. Складення інвентаризаційного опису в онлайн бухгалтерії БукКіпер

Якщо запаси знищено або пошкоджено через пожежу, то підприємству потрібно звернутися із заявою до місцевого підрозділу МНС України для складання акту про пожежу.

списання нестач

Рис. 2. Списання нестач в хмарному сервісі БукКіпер: проводки

БукКіпер — хмарна програма української розробки для бухгалтерського, податкового та оперативного обліку юросіб всіх систем оподаткування та ФОП всіх груп. Можливості онлайн сервісу дозволяють вести облік ТМЦ в розрізі складів, складати та проводити необхідні документи та операції. Підтримує облік ділянок як кадри, зарплата, ПДВ, імпорт/експорт, необоротні активи й основні засоби та інше.

Нагадаємо, що під час дії воєнного, надзвичайного стану плата за користування бухгалтерською програмою здійснюється на добровільних засадах.

Підтримуйте українських розробників, користуйтесь вітчизняними бухгалтерськими програмами.

Адреса

01010, м. Київ, вул. Михаїла Омельяновича-Павленко
4/6, оф. 808

(044) 333-95-79

(067) 250-84-85

(050) 446-01-10

support@bookkeepertech.com

Написати нам