fbpx

Товари на комісії: складаємо операції комісійної торгівлі в онлайн бухгалтерії БукКіпер СааС

tovari na komisii BookKeeper БукКипер

Онлайн бухгалтерія BookKeeper SaaS постійно розширює функціонал. Кожного тижня додаються нові операції, які розширюють можливості ведення обліку господарської діяльності наших користувачів. Нещодавно з’явились операції, які дозволяють вести облік комісійної торгівлі. На сьогодні цей вид діяльності займає вагоме місце в сучасному бізнесі та має безліч переваг у порівнянні з купівлею-продажем товарів.
Суть комісійної торгівлі полягає в тому, що одна зі сторін таких взаємовідносин (комітент) доручає за фіксовану плату іншій стороні (комісіонеру) продаж товарів. Сторони укладають угоду — договір комісії, що є різновидністю посередницьких договорів. Права власності на товари залишаються у комітента. А комісіонер виконує посередницьку функцію. Такі взаємовідносини регулюються ЦПК.

Комісійна діяльність має безліч переваг. Комісіонеру не потрібно витрачати власні кошти на придбання товарів для наступного їх перепродажу. Уклавши договір комісії, можна продати цінності, що вже є в наявності, і отримати винагороду, яка часто дорівнює сумі націнки на власні товари. Для комітента договір комісії дає можливість економити на маркетингових і рекламних заходах та пошуку найвигідніших покупців. Натомість, він зосереджує увагу на виготовленні (або закупівлі) ТМЦ, які максимально задовольняють потреби споживачів.
Розглянемо повний цикл операцій комісійної торгівлі в сервісі для ведення бухгалтерії онлайн BookKeeper та як це відбувається на практиці:

 • Передача товарів комісіонеру (облік комітента).

 • Проведення цієї операції в бухгалтерській програмі БукКіпер відбувається на основі Видаткової накладної. Та на відміну від операції з продажу товарів, право власності на ТМЦ залишається у комітента. Тому ця операція в обліку комітента не призводить до виникнення доходу. Передача товарів комісіонеру призведе лише до зміни місця зберігання таких запасів. Раніше вони обліковувались на складі власника, а тепер на складі комісіонера.

  Також, якщо комітент має статус платника ПДВ, то потрібно нарахувати податкове зобов’язання з ПДВ. Адже згідно із ПКУ, передача товару за договором комісії вважається його постачанням. База оподаткування визначається виходячи із ціни придбання таких товарів (або звичайної ціни, якщо вони були виготовлені комітентом).

  tovari na komisii BookKeeper БукКипер

 • Отримання товарів від комітента (облік комісіонера)
 • Отримання товарів від комітента в обліку комісіонера відбувається на основі видаткової накладної, яку, разом із ТМЦ на комісію, надав власник активів. Документ не збільшує балансову вартість складських залишків, бо комісіонер не має права власності на ці запаси. Та для цілей аналітичного обліку товарів, прийнятих на комісію, в сервісі для ведення бухгалтерії БукКіпер СааС використовується позабалансовий рахунок. Якщо комісіонер має статус платника ПДВ, то в разі отримання від комітента зареєстрованої ПН, він проводить її в обліку та відображає право на податковий кредит.

  tovari na komisii BookKeeper БукКипер

 • Реалізація товарів, прийнятих на комісію та звіт комісіонеру (облік комісіонера)
 • В момент продажу товарів комітента комісіонер отримує кошти. Однак для комісіонера ця операція не може бути визнана доходом. Адже, згідно із ПСБО 15, виручка, отримана від реалізації товару комітента, не є доходом комісіонера (дійсно, адже ці товари не були придбані чи виготовлені комісіонером, а отже вони йому не належали). Тому одночасно із відображенням в обліку операції із реалізації комісійного товару, складається Акт комітенту, де зазначається кількість проданого товару та сума винагороди, яку комітент має виплатити комісіонеру.
  Що ж до відображення в бухгалтерському обліку, дохід від реалізації відображається на бухгалтерському рахунку 702. Але одночасно з цим, проводки, які формує Звіт комітенту, зменшує нарахований дохід та формує заборгованість перед комітентом.

  Якщо комісіонер має статус платника ПДВ, він складає у віддаленій бухгалтерії BookKeeper та реєструє в ЄДРПН податкову накладну. Користувачі БукКіпер СааС вже оцінили швидкість та легкість реєстрації ПН через програму подання електронної звітності Соната.

  tovari na komisii BookKeeper БукКипер

 • Звіт комісіонера (облік комітента)

Продаж товарів комісіонером та надання відповідного звіту про здійснення такої господарської операції є підставою для визнання доходу в обліку комітента. На підставі отриманих документів комітент проводить операцію, що підтверджує списання зі складського обліку реалізовані ТМЦ, показує доходу та зобов’язання за комісійною винагородою перед комісіонером.

tovari na komisii BookKeeper БукКипер

Бухгалтерські проводки, які супроводжують господарські операції за договором комісії, не такі прості, як може здатися на перший погляд. І підприємцю відразу може бути не просто розібрати що до чого. Та БукКіпер стане надійним помічником в обліку комісійної діяльності для користувачів з різним рівнем підготовки в бухгалтерії! Простий інтерфейс та зручні інструменти бухгалтерської програми дозволять швидко провести в обліку необхідні операції. Документи автоматично формують проводки, а також формують доходи і витрати компанії!

Радимо користуватись онлайн бухгалтерією БукКіпер, її широкі можливості передбачають задоволення всіх задач, які постають перед ФОПами, єдинниками, підприємствами малого та середнього бізнесу і неприбутковими організаціями. Проведення операцій, складання розрахунків, створення документів належної форми та заповнення і подання звітів онлайн – все це можливо з найшвидшою онлайн-бухгалтерією БукКіпер!

Приєднуйтесь і зберігайте власний час! Адже після реєстрації перший місяць роботи в сервісі – безкоштовний.

Адреса

01010, м. Київ, вул. Михаїла Омельяновича-Павленко
4/6, оф. 808

(044) 333-95-79

(067) 250-84-85

(050) 446-01-10

support@bookkeepertech.com

Написати нам