Якщо проект Наказу від 23 листопада «Про затвердження змін до Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні» схвалять і приймуть, контролюючі органи будуть відслідковувати та зіставляти маршрути з інформацією, викладеною в електронній базі даних.
Проект пропонує важливу новацію: замінити товарно-транспортні накладні (далі — ТТН) на паперових носіях на електронну версію з використанням електронних ключів і цифрового підпису. Відправник товару повинен буде виписати накладну до відправлення вантажу і негайно зареєструвати її в реєстрі (за аналогією, як реєструються податкові накладні в ЄДРПН).
Дорожня поліція може зупинити вантажівку для перевірки відповідності маршруту, за яким рухається транспорт, з тим, що вказано у реєстрі. Якщо інформація не підтверджується, вантаж може бути затриманий «до з’ясування», а перевізнику виписаний штраф. Наказом дозволено перевізникам використовувати накладні на паперових носіях, які є дублікатом вже засвідчених і зареєстрованих електронних версій документів.
Автори Наказу вважають, що його схвалення може не просто зменшити, а повністю ліквідувати «тіньові» перевезення. Цьому сприятимуть два методи впливу. По-перше, визнання операції з придбання ТМЦ (перевезення якого не підтверджує своєчасно зареєстрована ТТН) безтоварним постачанням, анулювання податкового кредиту з ПДВ і зменшення витратної частини при розрахунку податку на прибуток покупця ТМЦ на суму такої операції — є розповсюдженою практикою у фіскалів. Тому замовникам перевезень доведеться звертатися за послугами до легальних компаній.
По-друге, непідтвердження зареєстрованою ТТН маршруту вантажу, загрожує для нелегального перевізника штрафом. А це суттєво зменшує економічні вигоди «тіньової» діяльності.
Не минути негативних наслідків впровадження Наказу. Багато вантажоперевізників організовує безперервну відправку рейсів, в тому числі у святкові та вихідні дні. Якщо ТТН не зареєструвати, це спричинить затримку рейсу. Вантаж до місця призначення дійде невчасно, це неминуче призведе до збоїв діяльності не тільки вантажоперевізників, але й замовників ТМЦ.
Вантажоперевізникам доведеться витрачати кошти на програмне забезпечення та регулярне його оновлення. Для покриття витрат вартість послуг буде збільшена. А в результаті ці витрати будуть перекладені на кінцевого споживача.
Приєднуйтесь до нас, дізнавайтесь про більше новин та використовуйте широкі можливості онлайн бухгалтерії БукКіпер Саас!
Після реєстрації перший місяць роботи в сервісі – безкоштовний.