Підприємства та ФОП мають право не допускати інспектора Держпраці до перевірки, якщо ним були порушені або не дотримані вимоги законодавства:
Планові комплексні перевірки
- Можуть проводитись лише згідно з річним планом, який затверджується органом державного нагляду не пізніше 1 грудня, що передує плановому року. Правило визначено ч.1 ст. 5 ЗУ № 877 «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007. (далі — ЗУ № 877).
- Повідомлення про планову перевірку має бути вручено керівнику підприємства не менш як за 10 днів до початку заходу. (ч. 4 ст. 5 ЗУ № 877).
Позапланові перевірки
- Згідно із ч. 3 ст. 6 ЗУ № 877, окрім службового посвідчення, інспектор праці зобов’язаний пред’явити копію розпорядчого документа (направлення, наказу) на проведення позапланової перевірки. В разі його відсутності, суб’єкти господарювання мають всі підстави не допустити інспектора до перевірки. (ст. 10 ЗУ № 877).
- Розпорядчий документ на здійснення перевірки має бути оформлений на конкретного суб’єкта господарювання, а не на коло осіб (суб’єктів господарювання). (ч. 1, 3 ст. 7 ЗУ № 877).
- Суб’єкт господарювання повинен ознайомитись з підставою проведення позапланового заходу. Це правило стосується і тих випадків, коли перевірка здійснюється на підставі скарги (від колишніх та діючих працівників, неоформлених фізичних осіб та конкурентів).
На практиці, інспектори Держпраці не вважають своїм обов’язком пред’являти подібні скарги, а суб’єкти господарювання ознайомлюються з цими документами вже у суді. Та зважайте, що згідно із ч. 3 ст. 6 ЗУ № 877, подібних прецедентів не має бути. І якщо підстава для проведення контролюючого заходу не встановлена, суб’єкт господарювання може не допускати інспектора до перевірки. (Ст. 11 ЗУ № 877).
Про це також слід пам’ятати
Заходи державного контролю можуть бути розпочаті лише в присутності керівника. Одночасно, законодавство не зобов’язує керівника постійно знаходитись за місцем реєстрації компанії, або здійснення нею господарської діяльності. Тому одноразова відсутність підприємця на робочому місці не може вважатися його усвідомленою перешкодою до проведення заходів перевірки.
Згідно із ч. 3 ст. 7 ЗУ № 877, перевірка, ревізія, обстеження, огляд та інспекція — це різни форми державного нагляду. Ч. 2 ст. 265 КЗпП визначено штраф за недопуск, або здійснення перешкоди до проведення перевірки (про ревізію, інспекцію та інші форми контролю не говориться нічого).
На сьогодні наслідки за виявленими порушеннями в ході перевірок Держпраці є більш небезпечними, ніж ДФС. Штраф за фактичний допуск одного працівника до роботи без трудового договору (наказу), або його оформлення на неповний трудовий день у разі фактичного виконання роботи повний робочий час становить 30 мінімальних зарплат на кожного робітника — в 2019 році ця сума дорівнює 125 190 грн. А також передбачена адміністративна відповідальність керівника підприємства: від 8 500 до 17 000 грн.
Реєструйтеся в бухгалтерському сервісі БукКіпер, оцінюйте переваги сучасної онлайн бухгалтерії та слідкуйте за новинами в нашому блозі.
BookKeeper — надійний помічник в роботі вільних людей!