Хоч на час карантину і не було прийнято пільг зі сплати ЄСВ по заробітній платі, діючі закони дозволяють надавати працівникам відпустки без збереження заробітної плати, та одночасно виплачувати фінансову допомогу, на яку не потрібно нараховувати ЄСВ.
Які працівники мають право на нецільову матеріальну допомогу?
Відповідно до Постанови Кабміну № 1170, на матеріальну допомогу разового характеру, яка надається окремим працівникам у зв’язку з сімейними обставинами, не нараховується ЄСВ.
Але відповідно до Інструкції за статистики заробітної плати, не можна одразу виплатити всім (або більшості працівникам) нецільову матеріальну допомогу. Інакше є ризик того, що ці виплати будуть розцінені як фонд заробітної плати, на який потрібно нараховувати ЄСВ. Не радимо з цим бавитись, оскільки «карантинні» пільги стосуються несвоєчасної сплати ЄСВ. А неправильне формування бази для нарахування ЄСВ — це штрафи, незалежно від карантину.
Тому важливо, щоб кількість працівників, які отримують грошову допомогу у звітному місяці, була менше, ніж 50% штату. Ідеалом буде, якщо половину заяв працівники напишуть останнім днем попереднього місяця, і ще половину — наприклад, першим днем наступного місяця.
У 2020 році неоподаткований річний розмір нецільової матеріальної допомоги складає 2 940,00 гривень. Якщо матеріальна допомога понад 2 940,00, ПДФО та ВЗ утримуються з різниці перевищення.
Наприклад: розмір матеріальної допомоги складає 10 000,00 гривень.
Із суми 2 940,00 ПДФО і ВЗ не сплачуємо.
Із суми 7 060 утримуємо ВЗ (1,5%) і ПДФО (18%).
Сума на руки = 5 683,30 + 2 940 = 8 623, 30 гривень.
Якщо у звітному році вже було використано границю неоподаткованого мінімуму, ПДФО та ВЗ утримуються зі всієї суми (10 000,00).
Податки можна сплатити зараз в повній сумі, а можна перерахувати до бюджету по 1 гривні, і доплатити пізніше («карантинні» закони це дозволяють).
У звітності з ЄСВ суми нецільової матеріальної допомоги не відображаються. А у звіті 1ДФ ці суми показуються:
- з ознакою доходів «169» — неоподатковані суми
- з однакою доходів «127» — суми перевищення границі.
Рис. 1. Заповнення звіту 1ДФ в бухгалтерській програмі БукКіпер
Надання соціальної допомоги всім працівникам підприємства
Є ще один варіант виплати грошей працівникам без нарахування ЄСВ — це надання соціальної допомоги. Перевага такої допомоги полягає в тому, що її можна надати всім працівникам.
В п. 1 розділу 1 Постанови Кабміну № 1170 визначено перелік категорій осіб, які мають право на соціальну допомогу: зокрема, «працівники, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною, на народження дитини, сім’ям з неповнолітніми дітьми тощо». І безпосередньо категорію «тощо» власник підприємства може визначити на власний розсуд.
Можна звернутися до п. 1 ст. 14 Закону про зайнятість, де визначені категорії осіб, які мають соціальний захист. А можна і розширити ці межі.
В Наказі на виплату соціальної допомоги потрібно перерахувати всі категорії осіб, яким будуть виплачені кошти. Наприклад:
- за віком;
- розлучені;
- особи з інвалідністю;
- щойно одружені;
- сім’ї з дітьми;
- молодь...
Такі виплати найекономніші, і дають змогу виплачувати гроші хоч щомісяця. Але й мають недолік: з соціальної допомоги утримуються ПДФО та ВЗ в повному обсязі. В 1ДФ ці виплати також показуються з кодом «127».
Надання безвідсоткової поворотної допомоги
На безвідсоткову поворотну допомогу також не нараховується ЄСВ, але з цих сум і не утримуються ПДФО та ВЗ. Законом не забороняється складати договір про надання допомоги зі строком повернення більше, ніж 3 роки.
Для таких виплат потрібні заява від працівника, де він вказує суму допомоги і спосіб надання (готівкою чи безготівково), Наказ керівника і складений договір.
Як оформити відпустку без збереження зарплати?
Відпустка без збереження зарплати — це відпустка за угодою сторін. Кожен працівник пише заяву, і на підставі кожної заяви складається окремий Наказ.
В заяві обов’язково вказується тривалість відпустки (з… по…) та її підстава, зокрема — «на час карантину». Також підставою для надання відпустки без збереження зарплати може бути «за сімейними обставинами» (по закону не більше 15 днів на рік).
Чи потрібно донараховувати ЄСВ?
В листі ДФСУ від 31.03.2015 № 6667/6/99-99-17-03-01-15 податківці пояснюють: якщо працівники, які перебували частину місяця у відпустці без збереження зарплати, і за інші дні місяця мають нарахування інших доходів (зарплата, лікарняні, відпускні), розмір яких менший за розмір мінімальної зарплати, проводиться доплата на загальних підставах.
При розрахунку зарплати в програмі для обліку БукКіпер на ці нарахування автоматично проводиться донарахування мінімального внеску з ЄСВ.
В таблиці 6 звіту з ЄСВ ці нарахування показуються двома рядками:
Рис. 2. Заповнення таблиці 6 звіту Д4 в бухгалтерській програмі BookKeeper
Якщо працівник перебував у відпустці без збереження зарплати повний місяць, доходу, який би став об’єктом для донарахування ЄСВ, у нього немає. Але така відпустка також показується у таблиці 6 звіту Д4.
В програмі для обліку BookKeeper можливо скласти всі операції по взаєморозрахунках з фізичними особами: нарахувати зарплату та утримати податки, провести Накази про надання відпустки, зробити нарахування винагороди за актами по договорах ЦПХ, провести поворотну і неповоротну допомоги, заповнити й подати податкові звіти.

В БукКіпер реалізований облік продажів та придбання, оперативний облік залишків в розрізі складів, облік ПДВ, необоротних активів, валютних операцій та курсових різниць, касовий та банківських операцій та облік з підзвітними особами.
Ви можете налаштувати права доступу до операцій бази для кожного працівника окремо. Зокрема, для тендерів відкрити доступ до рахунків, актів та накладних, для касира — до банківських та касових операцій, для керівника — перегляд всієї бази.
Підтримується бухгалтерський та податковий облік СПД всіх груп і систем оподаткування, а також неприбуткових організацій.
Налаштований онлайн-обмін банківськими документами з клієнт-банком Приват для бізнесу. Виписки інших банків також імпортуються в бухгалтерську програму.
Всі нові користувачі працюють в програмі для обліку БукКіпер безкоштовно протягом місяця. Подальша вартість місячної ліцензії складає 295 гривень.