fbpx

Законно: грошові виплати працівникам без сплати ЄСВ

Законно грошові виплати працівникам без сплати ЄСВ. Бухгалтерська програма БукКіпер

Хоч на час карантину і не було прийнято пільг зі сплати ЄСВ по заробітній платі, діючі закони дозволяють надавати працівникам відпустки без збереження заробітної плати, та одночасно виплачувати фінансову допомогу, на яку не потрібно нараховувати ЄСВ.

Які працівники мають право на нецільову матеріальну допомогу?

Відповідно до Постанови Кабміну № 1170, на матеріальну допомогу разового характеру, яка надається окремим працівникам у зв’язку з сімейними обставинами, не нараховується ЄСВ.

Але відповідно до Інструкції за статистики заробітної плати, не можна одразу виплатити всім (або більшості працівникам) нецільову матеріальну допомогу. Інакше є ризик того, що ці виплати будуть розцінені як фонд заробітної плати, на який потрібно нараховувати ЄСВ. Не радимо з цим бавитись, оскільки «карантинні» пільги стосуються несвоєчасної сплати ЄСВ. А неправильне формування бази для нарахування ЄСВ — це штрафи, незалежно від карантину.

Тому важливо, щоб кількість працівників, які отримують грошову допомогу у звітному місяці, була менше, ніж 50% штату. Ідеалом буде, якщо половину заяв працівники напишуть останнім днем попереднього місяця, і ще половину — наприклад, першим днем наступного місяця.

У 2020 році неоподаткований річний розмір нецільової матеріальної допомоги складає 2 940,00 гривень. Якщо матеріальна допомога понад 2 940,00, ПДФО та ВЗ утримуються з різниці перевищення.

Наприклад: розмір матеріальної допомоги складає 10 000,00 гривень.

Із суми 2 940,00 ПДФО і ВЗ не сплачуємо.

Із суми 7 060 утримуємо ВЗ (1,5%) і ПДФО (18%).

Сума на руки = 5 683,30 + 2 940 = 8 623, 30 гривень.

Якщо у звітному році вже було використано границю неоподаткованого мінімуму, ПДФО та ВЗ утримуються зі всієї суми (10 000,00).

Податки можна сплатити зараз в повній сумі, а можна перерахувати до бюджету по 1 гривні, і доплатити пізніше («карантинні» закони це дозволяють).

У звітності з ЄСВ суми нецільової матеріальної допомоги не відображаються. А у звіті 1ДФ ці суми показуються:

  • з ознакою доходів «169» — неоподатковані суми
  • з однакою доходів «127» — суми перевищення границі.

звіт 1ДФ в бухгалтерській програмі БукКіпер

Рис. 1. Заповнення звіту 1ДФ в бухгалтерській програмі БукКіпер

Надання соціальної допомоги всім працівникам підприємства

Є ще один варіант виплати грошей працівникам без нарахування ЄСВ — це надання соціальної допомоги. Перевага такої допомоги полягає в тому, що її можна надати всім працівникам.

В п. 1 розділу 1 Постанови Кабміну № 1170 визначено перелік категорій осіб, які мають право на соціальну допомогу: зокрема, «працівники, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною, на народження дитини, сім’ям з неповнолітніми дітьми тощо». І безпосередньо категорію «тощо» власник підприємства може визначити на власний розсуд.

Можна звернутися до п. 1 ст. 14 Закону про зайнятість, де визначені категорії осіб, які мають соціальний захист. А можна і розширити ці межі.

В Наказі на виплату соціальної допомоги потрібно перерахувати всі категорії осіб, яким будуть виплачені кошти. Наприклад:

  • за віком;
  • розлучені;
  • особи з інвалідністю;
  • щойно одружені;
  • сім’ї з дітьми;
  • молодь...

Такі виплати найекономніші, і дають змогу виплачувати гроші хоч щомісяця. Але й мають недолік: з соціальної допомоги утримуються ПДФО та ВЗ в повному обсязі. В 1ДФ ці виплати також показуються з кодом «127».

Надання безвідсоткової поворотної допомоги

На безвідсоткову поворотну допомогу також не нараховується ЄСВ, але з цих сум і не утримуються ПДФО та ВЗ. Законом не забороняється складати договір про надання допомоги зі строком повернення більше, ніж 3 роки.

Для таких виплат потрібні заява від працівника, де він вказує суму допомоги і спосіб надання (готівкою чи безготівково), Наказ керівника і складений договір.

Як оформити відпустку без збереження зарплати?

Відпустка без збереження зарплати — це відпустка за угодою сторін. Кожен працівник пише заяву, і на підставі кожної заяви складається окремий Наказ.

В заяві обов’язково вказується тривалість відпустки (з… по…) та її підстава, зокрема — «на час карантину». Також підставою для надання відпустки без збереження зарплати може бути «за сімейними обставинами» (по закону не більше 15 днів на рік).

Чи потрібно донараховувати ЄСВ?

В листі ДФСУ від 31.03.2015 № 6667/6/99-99-17-03-01-15 податківці пояснюють: якщо працівники, які перебували частину місяця у відпустці без збереження зарплати, і за інші дні місяця мають нарахування інших доходів (зарплата, лікарняні, відпускні), розмір яких менший за розмір мінімальної зарплати, проводиться доплата на загальних підставах.

При розрахунку зарплати в програмі для обліку БукКіпер на ці нарахування автоматично проводиться донарахування мінімального внеску з ЄСВ.

В таблиці 6 звіту з ЄСВ ці нарахування показуються двома рядками:

звіт з ЄСВ в програмі для обліку БукКіпер

Рис. 2. Заповнення таблиці 6 звіту Д4 в бухгалтерській програмі BookKeeper

Якщо працівник перебував у відпустці без збереження зарплати повний місяць, доходу, який би став об’єктом для донарахування ЄСВ, у нього немає. Але така відпустка також показується у таблиці 6 звіту Д4.

В програмі для обліку BookKeeper можливо скласти всі операції по взаєморозрахунках з фізичними особами: нарахувати зарплату та утримати податки, провести Накази про надання відпустки, зробити нарахування винагороди за актами по договорах ЦПХ, провести поворотну і неповоротну допомоги, заповнити й подати податкові звіти.

Онлайн-сервіс BOOKKEEPER
Програма для бухгалтерського, податкового та оперативного обліку ФОП, юридичних осіб на неприбуткових організацій. Облік грошових коштів, товарів, робіт та послуг. Облік взаєморозрахунків з вітчизняними та іноземними контрагентами. Інтеграція з Приват24 для бізнесу та онлайн-обмін банківськими документами. Завантаження банківських виписок у форматі DBF. Автоматичне заповнення податкових звітів на підставі проведених операцій.

В БукКіпер реалізований облік продажів та придбання, оперативний облік залишків в розрізі складів, облік ПДВ, необоротних активів, валютних операцій та курсових різниць, касовий та банківських операцій та облік з підзвітними особами.

Ви можете налаштувати права доступу до операцій бази для кожного працівника окремо. Зокрема, для тендерів відкрити доступ до рахунків, актів та накладних, для касира — до банківських та касових операцій, для керівника — перегляд всієї бази.

Підтримується бухгалтерський та податковий облік СПД всіх груп і систем оподаткування, а також неприбуткових організацій.

Налаштований онлайн-обмін банківськими документами з клієнт-банком Приват для бізнесу. Виписки інших банків також імпортуються в бухгалтерську програму.

Всі нові користувачі працюють в програмі для обліку БукКіпер безкоштовно протягом місяця. Подальша вартість місячної ліцензії складає 295 гривень.

Тематичні публікації

Автоматизовано робоче місце касира для роботи з фіскальними реєстраторами ІКС-МАРКЕТ
Автоматизовано робоче місце касира для роботи з фіскальними реєстраторами ІКС-МАРКЕТ
Bookkeeper SaaS продовжує розвивати функціонал, який дозволяє нашим користувачам автоматично проводити роздрібні продажі в бухгалтерській програмі. Зокрема, робоче місце касира вже автоматизовано для роботи з фіскальними реєстраторами ІКС-МАРКЕТ.
Навіщо ФОПу бухгалтер, якщо є онлайн сервіс BookKeeper
Навіщо ФОПу бухгалтер, якщо є онлайн сервіс BookKeeper?
Як вважаєте, скільки часу потрібно ФОП на те, щоб самому вести облік своєї діяльністі? Чи можливо це взагалі — не залучаючи бухгалтера-аутсорсера, скласти самостійно декларацію з ЄП?
Чому застосування збільшених лімітів спрощенців у 2020 ризиковано? програма для бухгалтерського обліку ФОП
Знов обдурили: застосування підприємцем нових лімітів доходів у 2020 небезпечно
Закон 540, яким збільшено граничні обсяги доходів для ФОП, суперечить принципам ПКУ. Існує велика ймовірність того, що податківці змінять свою позицію щодо застосування спрощенцями нових лімітів в 2020 році. А ФОПи, які застосували збільшені обсяги, матимуть донарахування податкових зобов’язань.
Адреса

01010, м. Київ, вул. Михаїла Омельяновича-Павленко
4/6, оф. 808

(044) 333-95-79

(067) 250-84-85

(050) 446-01-10

support@bookkeepertech.com

Написати нам