fbpx

Боріться і перемагайте: все про повноваження інспекторів Держпраці

perevirka dergpraci буккипер

Однією з підстав для інспекційного відвідування підприємства є інформація, яку Держпраці отримує від ПФУ щодо:

  • фізичних осіб, які виконують роботи (надають послуги) за ЦПД в одного роботодавця понад один рік;
  • роботодавців, у яких понад 30% працівників трудяться на умовах ЦПД. Інформація формується за даними у звітах ЄСВ.

Якщо ваша компанія регулярно працює з фізичними особами на умовах договорів ЦПХ, ризик потрапити до списку підприємств, які підлягають прискіпливій перевірці інспекторами Держпраці, зростає.

Згідно ч. 1 ст. 259 КЗпП, Держпраці здійснює нагляд за додержанням юридичними та фізичними особами — підприємцями законодавства про працю. У ст. 4 Кодексу визначено, що Законодавство про працю складається з Кодексу законів про працю та інших актів законодавства України, прийнятих відповідно до нього.

Головною ознакою, яка відрізняє трудові від цивільно-правових договорів є те, що трудове законодавство регулює процес організації трудової діяльності. А за цивільно-правовим договором, метою якого є отримання кінцевого результату, процес праці залишається поза межами статей КЗпП. Оформлення, виконання та розірвання цивільно-правових договорів обумовлюється ЦКУ, де встановлено, що сторони є вільними в укладенні договорів, виборі контрагентів та визначенні умов.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та їх посадові особи зобов’язані діяти на підставі та в межах повноважень, що передбачені Конституцією та законами України. Ні у КЗпП, ні у Положенні про Державну службу України з питань праці, затвердженої Постановою КМУ від 11.02.2015 р. № 96, немає жодного слова про те, що до кола повноважень Держпраці входить нагляд за дотриманням норм цивільного законодавства та порядку складання й використання договорів цивільно-правового характеру (ЦПХ).

Отже, інспектори Держпраці зобов’язані здійснювати нагляд лише за оформленням та організацією трудових відносин. Контролювати правову основу укладання цивільно-правових відносин вони не уповноважені. Відмова юридичної особи надати інспектору договори ЦПХ є обґрунтованою.

Як бути, якщо за фактом перевірки Держпраці наклало штраф?

Практика перекваліфіковування договорів ЦПХ в трудові та накладання штрафів у розмірі 30 мінзарплат є розповсюдженою. Але і тут платникам податків закони в поміч.

Статтею 204 ЦКЦ закріплено презумпцію правомірності правочину. Це означає, що вчинений правочин можна визнати недійсним лише за законом, або на підставі рішення суду, що набрало чинності. Отже, перекваліфікувати ЦПД у трудовий Держпраці самостійно не може.

Однак, якщо на підставі перевірки все ж таки було накладено штраф, для його заперечення можна звернутись до суду. Існує безліч випадків, коли за позовом платників податку, суд розцінював накладені Держпрацею штрафи неправомірними. Зокрема, із Рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 28.12.2016 р. в справі № 807/1834/16: «…Спір щодо правомірності укладеного договору (трудового, цивільного) повинен вирішуватися у судовому порядку за позовом особи, чиї права порушено…». Таку думку висловило Управління Держпраці у Вінницькій області на офіційному сайті.

Будь-яка ситуація є індивідуальною та для прийняття вірного рішення потребує вивчення обставин. Щоб уникнути непорозумінь з органами контролю, бажано слідкувати, щоб договори ЦПХ не мали ознак трудового. Про особливості використання трудового і цивільно-правового договорів ми писали тут.

Нагадаємо, що зараз нардепи розглядають законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо посилення захисту прав працівників та протидії застосуванню незадекларованої праці» (ми писали тут), який дає чітке визначення критеріям трудових і цивільно-правових відносин. В разі прийняття закону, коло повноважень інспекторів Держпраці може розширитись.

Для ведення обліку розрахунків з фізичними особами за трудовими та цивільно-правовими договорами, а також складення й подання звітності, використовуйте бухгалтерський сервіс БукКіпер.

Долучайтесь до спільноти користувачів та слідкуйте за новинами в нашому блозі. Всім користувачам даруємо місяць безкоштовної роботи.

Адреса

01010, м. Київ, вул. Михаїла Омельяновича-Павленко
4/6, оф. 808

(044) 333-95-79

(067) 250-84-85

(050) 446-01-10

support@bookkeepertech.com

Написати нам