Зміна статусу закладів охорони здоров’я, їх реорганізація — непростий шлях, на якому виникає багато питань. І одні з них: як по-новому організувати облік роботи комунальної лікарні Києва, Львова, або Запоріжжя, яку бухгалтерську програму обрати для ведення обліку?
На українському ринку існує з десяток бухгалтерських програм, і кожна з них дозволяє вести облік операцій відповідно до Плану рахунків №291, який тепер обов’язковий до застосування лікарнями в статусі неприбуткових комунальних підприємств (НКП). І здається, що яку програму не обрати — кожна з них забезпечить належний облік медичного закладу.
Але чи так це насправді?
Для приватних медичних установ бухгалтерська програма для обліку комерційних фірм дійсно закриває ряд питань. Придбання матеріалів, списання лікарських препаратів разом із наданням медичних послуг населенню, отримання послуг оренди разом з перерахуванням оплати, розрахунок заробітної плати, складання звітності та її подання... І здається, що цю методологію можна успішно застосувати й до лікарні — неприбуткового комунального підприємства. Адже такі установи, так само як і приватні лікарні, виставлятимуть акти з надання послуг Національній службі здоров’я України (НСЗУ), за що й отримуватимуть кошти.
Але, крім ідентичності цих операцій, лікарня-НКП зберігає за собою статус одержувача бюджетних коштів. Тому медичні заклади, що отримують фінансування з місцевих бюджетних програм, мають обліковувати ще й операції по 48 рахунку (Цільове фінансування та цільові надходження).
Для цього бухгалтерська програма для обліку закладів охорони здоров’я — неприбуткових комунальних підприємств повинна містити облік:
- бюджетних та місцевих коштів;
- коштів юридичних та фізичних осіб;
- коштів, отриманих за договорами з органами місцевого самоврядування та іншими закладами охорони здоров’я.
Крім того, програма повинна чітко розділяти ці надходження і забезпечувати складання звітності про використання одержаних бюджетних коштів. Тому дозволити вірно вести облік НКП може не кожна бухгалтерська програма.
Звісно, таку необхідну програму для автоматизації обліку лікарні можна замовити у розробників та компаній ІТ-галузі. Але дуже часто такі роботи вартують надто дорого, і це собі дозволити може не кожен медичний заклад.
Тому, якщо обирати серед існуючих варіантів програм, слід звернути увагу на ту, що дозволить вирішити більше облікових задач лікарні, буде недорогою та простою у використанні.
В програмі БукКіпер ведуть облік не тільки комерційні, але й комунальні неприбуткові медичні заклади
Зокрема, в бухгалтерській програмі БукКіпер вже майже рік ведуть бухгалтерський і податковий облік не тільки приватні лікарні на загальній чи спрощеній системі оподаткування, але й медичні заклади — неприбуткові підприємства та комунальні фельдшерські пункти.
В BookKeeper є повний перелік операцій для обліку коштів, запасів та матеріалів, основних засобів та нематеріальних активів, операцій для розрахунків з постачальниками та виконавцями, покупцями та замовниками, документів для взаєморозрахунків з підзвітними особами, за договорами ЦПХ тощо.
БукКіпер містить такі необхідні неприбутковій організації операції, як отримання коштів або запасів з державного або місцевого бюджетів, одержання безповоротної фінансової, благодійної чи гуманітарної допомоги, що обліковуються за Кредитом 48 рахунка та відповідного субрахунка. Є операції визнання операційних доходів за рахунок коштів та активів цільового фінансування саме в момент здійснення витрат.
Облік запасів можна вести в розрізі складів: амбулаторій, лабораторій та інших підрозділів. Для аналітики наявних запасів є можливість класифікувати ТМЦ за групами об’єктів обліку: наприклад, паливо та мастильні матеріали, ліки для дітей, лікарські препарати первинної допомоги та інші. Для списання матеріалів використовується метод FIFO.
Окрім необхідних звітів по зарплаті та інших податках, для лікарні в статусі НКП реалізовано Звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації. Він заповнюється автоматично на підставі проведених операцій.

Програма легальна, постійно підтримується та розвивається розробниками. Якщо відбулись зміни у формах документів та звітах, не потрібно витрачати кошти на оновлення або доопрацювання програми. Розробники БукКіпер негайно беруть до роботи всі зміни в законодавстві. Релізи бухгалтерського сервісу виходять кожні два тижні. А рішення щодо нових документів, операцій та звітів приймаємо не на своє бачення, а в процесі обговорення з нашими клієнтами реальних потреб та задач.
Одним із таких рішень стала можливість налаштовувати права доступу в бухгалтерську програму для працівників медичного закладу. Зокрема, співробітники, відповідальні за зберігання та відпуск медикаментів, мають доступ до операцій з обліку ТМЦ, а інші документи бази для них не доступні. А ось наприклад, роль «Бухгалтер» дозволяє працювати зі всіма операціями та звітами бази.
Простий інтерфейс BookKeeper та жодних складних налаштувань
Щоб «знайти спільну мову» з БукКіпер, не потрібно вичитувати жодних інструкцій. І, як показує досвід наших клієнтів, щоб досконало розібратись в інтерфейсі сервісу, потрібно щонайбільше два-три дні. Реєстрація нової фірми в БукКіпер триває десять хвилин, а все, що потрібно для початку обліку — це лише ввести дані медичного закладу та обрати організаційну форму. Жодних складних налаштувань чи додаткових настроювань!
Введення існуючих залишків на бухгалтерських рахунках медичного закладу здійснюється за допомогою операцій «Початковий баланс». Також не потрібно знову вносити в програму існуючі бази контрагентів та об’єктів обліку. Їх можливо швидко імпортувати файлами у форматі Excel.
Закономірно, що в роботі з новою системою, навіть такою, яка має простий інтерфейс, можуть з’явитись питання. Тому для вас працює безкоштовна служба підтримки користувачів, яка завжди відповість на всі питання по обліку в BookKeeper.
Також для того, щоб розібратись в програмі БукКіпер, перевірити наявний і необхідний вам функціонал, після реєстрації ви матимете 30 безкоштовних днів обліку.
Для детальнішого ознайомлення з функціоналом BookKeeper переходьте на головну сторінку сайту