fbpx

Знов обдурили: застосування підприємцем нових лімітів доходів у 2020 небезпечно

Чому застосування збільшених лімітів спрощенців у 2020 ризиковано? програма для бухгалтерського обліку ФОП

Закон 540, яким збільшено граничні обсяги доходів для ФОП, суперечить принципам ПКУ. Існує велика ймовірність, що податківці змінять позицію щодо застосування спрощенцями нових лімітів в 2020 році. А ФОПи, які застосували збільшені обсяги, матимуть донарахування податкових зобов’язань.

Закон 540 суперечить принципам ПКУ

2 квітня 2020 року набрав чинності Закон 540 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19). Ним були збільшення граничні річні обсяги доходів для спрощенців:

  • ФОП 1 групи — до 1 млн грн.
  • ФОП 2 групи — до 5 млн грн.
  • ФОП 3 групи — до 7 млн грн.

Проблема полягає в тому, що Закон суперечить одному із принципу «стабільності» Податкового кодексу України. Зокрема, підпункт 4.1.9 ПКУ визначає, що зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситись пізніше, ніж за шість місяців до початку бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові ставки та правила. А податки, ставки та податкові пільги не можуть змінюватись протягом податкового року.

Оскільки граничний розмір доходів є однією з характеристик визначення платника єдиного податку, всі зміни в цьому питанні мають безпосередньо вноситись у відповідності з положеннями ПКУ. Тому діючий Закон 540 не є підставою для застосування його норм в частині збільшення лімітів доходів спрощенців до початку наступного бюджетного року, тобто — до 2021.

Онлайн-сервіс BOOKKEEPER
Програма для бухгалтерського, податкового та оперативного обліку ФОП, юридичних осіб на неприбуткових організацій. Облік грошових коштів, товарів, робіт та послуг. Облік взаєморозрахунків з вітчизняними та іноземними контрагентами. Інтеграція з Приват24 для бізнесу та онлайн-обмін банківськими документами. Завантаження банківських виписок у форматі DBF. Автоматичне заповнення податкових звітів на підставі проведених операцій.

Подібну позицію до застосування норм, які змінюють елементи податків і зборів, підтримують і більшість суддів Верховного суду. Зокрема, по справам №825/1279/17 і №808/803/16.

Яка позиція ДПС щодо застосування збільшених розмірів доходів ФОП в 2020 році?

8 квітня в інформаційному листі №9 ДПС повідомила, що нові граничні обсяги доходів платники ЄП застосовують з 2020 року. Ця інформація була викладена і в ЗІР.

Але в нашій країні подібні листи ДПС не є нормативно-правовими актами, які, в разі зміни позицій податківців, дозволяють спрощенцям уберегтися від претензій зі сторони держорганів. Крім того, що роз’яснення в будь-який момент може бути відкликане, в ПКУ немає жодних пом’якшувальних умов для платників податків в разі вчинення дій відповідно до роз’яснень ДПС.

Погіршує ситуацію ще й Закон №466 «Про внесення змін до ПКУ щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві», що набрав чинності 23 травня 2020 року. Документ усуває норму, за якою заборонялось притягувати платника податку до відповідальності, якщо він діяв відповідно до узагальнюючої чи індивідуальної консультації. Тож податкові консультації (навіть індивідуальні) тепер не захистять платників податків в разі зміни позиції контролюючих органів.

Наслідки перевищення граничних обсягів доходів для спрощенців

Відповідно до ст. 293 ПКУ, перевищення лімітів доходів платників єдиного податку не вважається порушенням вимог податкового законодавства. І передбачає інший порядок оподаткування спрощенців, що перевищили поріг.

Зокрема, якщо граничні ліміти перевищив ФОП, то різниця обкладається за ставкою 15%. Якщо дозволений поріг перевищила юридична особа-спрощенець, то сума обкладається за ставками 6% (за сплатою ПДВ), або 10% (без ПДВ).

Також ФОП на ЄП, що перевищив дозволений ліміт, повинен перейти до наступної групи спрощенців, а юрособа — на загальну систему оподаткування.

Тож поки ще є час до закінчення податкового року і можливість, дуже радимо намагатись не перевищувати граничні доходи, що діяли на початку 2020.

Нагадаємо, що в онлайн сервісі БукКіпер можливо вести облік діяльності та складати податкові звіти самостійно, навіть не залучаючи до роботи бухгалтера-аутсорсера. Всім новим користувачам даруємо місяць безкоштовного обліку.

Адреса

01010, м. Київ, вул. Михаїла Омельяновича-Павленко
4/6, оф. 808

(044) 333-95-79

(067) 250-84-85

(050) 446-01-10

support@bookkeepertech.com

Написати нам