Мінфін наказом від 26.04.2022 №124 затвердив форму щомісячної декларації для єдинника спецгрупи зі ставкою 2%. Декларація набрала дії з дня офіційного опублікування цього Наказу — з 6 травня 2022. Розробники компанії БукКіпер вже вносять необхідні зміни в бухгалтерський сервіс, аби користувачі мали змогу автоматично заповнити цей звіт і подати його будь-яким зручним способом в контролюючі органи.
А для бухгалтерів, яким важливо не лише автоматично заповнити цей звіт, але й відстежувати його заповнення, вже підготували аналіз форми.
Перше, що важливо сказати, що звіт має дуже просту форму, яка, по суті, складається з двох колонок: перша — показує дохід, а друга — 2% від цього доходу.
Форма призначена і для юридичних осіб, і для ФОП.
Декларація має три типи: звітна, звітна нова та уточнююча. Перша декларація, яку подаємо до 20 травня, має тип звітна. Якщо у вже поданій декларації є необхідність виправити помилки, а термін подачі звітної ще не минув, то слід обрати звітна нова. Уточнююча призначена для виправлення помилок у поданій декларації за період, граничний строк звітування якого вже минув.
Для декларації типу звітна в рядку «Податковий (звітний) період:» вказуємо місяць. Зокрема, за квітень — 04, та рік — 2022.
Після внесення назви контролюючого податкового органу, вказуємо суб’єкта підприємницької діяльності: ФОП або юридична особа, назву платника, код ЄДРПОУ, податкову та електронну адреса й телефон.
Далі йдуть три розділи, з яких, зокрема, ФОП за квітень, заповнює лише перший «Розрахунок податкових зобов’язань з єдиного податку».
В рядку з кодом 01 вказуємо обсяг місячного доходу в гривнях з копійками, визначеного за касовим методом.
Але є декілька моментів, які слід знати суб’єктам господарювання, які до 01 квітня перебували на загальній системі оподаткування:
- Якщо в квітні була реалізація, а кошти за цією реалізацією надійшли раніше, то така реалізація буде включатись до доходу.
- Безкоштовно одержані товари, роботи, послуги за письмовими договорами дарування або іншими письмовими договорами, також включаються до доходу.
- До доходу не включаються кошти за п. 292.11 ПКУ.
Другий розділ звіту стосується загального мінімального податкового зобов’язання, яке розраховуватиметься лише за результатами року і стосуватиметься тих, хто є власниками земельних ділянок та за певними правилами. Одночасно заповнюється Додаток 1.

Третій розділ декларації — це виправлення помилок в раніше поданій декларації, термін звітування за якою вже минув. Він заповнюється саме для уточнюючої декларації.
Додаток 2 «Відомості по ЄСВ» ідентичний до додатку, який на сьогоднішній день є в річній Декларації з ЄП для ФОП, і подається лише підприємцями. В додатку, який подається за результатами року, вказуємо лише ті місяці, за які було нараховано і сплачено ЄСВ. Ті місяці, за які ЄСВ не було сплачено, вказувати не треба.
Нагадаємо, що звіт подається на помісячній основі до 20 числа місяця, наступного за звітним. Якщо дата подання припадає на вихідний, то кінцевий термін подання переноситься на наступний робочий банківський день. В будь-якому разі, за затримку подачі звіту штрафу не буде.
На сплату буде +10 календарних днів. Тобто, за квітень сплачуємо до 30 травня.