fbpx

Коли та як проводити індексацію зарплати?

Коли та як проводити індексацію зарплати

Відповідно до п. 5 Порядку №1078, для розрахунку індексації важливо знати останній місяць підвищення окладу (тарифної ставки), який умовно називають «базовий місяць». Це стосується й новоприйнятих працівників, і осіб, переведених на іншу посаду, і працівників, які вийшли з відпустки по догляду за дитиною. Отже, базовим місяцем щодо них також вважається місяць підвищення тарифної ставки (окладу) за посадою.

Якщо працівника прийнято на новостворену посаду, базовим місяцем щодо нього буде місяць створення нової посади (її введення до штатного розпису), оскільки саме в цьому місяці в штатному розписі затверджений і став відомим розмір окладу за цією посадою (лист Мінсоцполітики від 14.06.2016 №263/10/136-14). Якщо посада вже була в штатному розписі, а відбулось тільки збільшення кількості штатних одиниць за такою посадою, це не впливає на визначення базового місяця. Тут також базовим буде місяць підвищення окладу за посадою. І пам’ятаємо, що зниження окладу (тарифної ставки) не впливає на базовий місяць для індексації.

Підвищення зарплати за рахунок установлення або підвищення інших постійних зарплатних складових (надбавок, доплат, премій тощо) без збільшення посадового окладу не впливає на зміну базового місяця. Тобто, працівнику продовжують виплачувати суми індексації, обчислені залежно від місяця останнього підвищення посадових окладів (лист Мінсоцполітики від 21.03.2016 №138/10/136-16). Базовий місяць визначають за кожною посадою (за кожним місцем роботи) окремо.

А що ж з індексацією, якщо працівник відпрацював неповний робочий час?

Відповідно п. 4 вже згаданого Положення №1078, якщо особа працює неповний робочий час, сума індексації визначається з розрахунку повного робочого часу/кількості календарних днів у місяці, і виплачується пропорційно відпрацьованому часу. Це положення стосується працівників, які перебували у відпустці, на лікарняному, у відрядженні або працюють на умовах неповного робочого часу. За дні простою індексація також не нараховується, оскільки працівник не працює. Індексація нараховується лише за фактично відпрацьовані дні.

Онлайн-сервіс BOOKKEEPER
Програма для бухгалтерського, податкового та оперативного обліку ФОП, юридичних осіб на неприбуткових організацій. Облік грошових коштів, товарів, робіт та послуг. Облік взаєморозрахунків з вітчизняними та іноземними контрагентами. Автоматизоване робоче місце касира для імпорту даних про роздрібні продажі та списання проданих товарів зі складу. Інтеграція з Приват24 для бізнесу та онлайн-обмін банківськими документами. Завантаження банківських виписок у форматі DBF. Автоматичне заповнення податкових звітів на підставі проведених операцій.

Як індексувати зарплату та проводити ці суми в бухгалтерській системі БукКіпер?

Для індексації потрібно знати базовий місяць та індекс інфляції (публікується щомісяця до 10 числа). Базовий місяць — це місяць, в якому було збільшено оклад.

Наприклад, якщо в січні був збільшений оклад, то базовим місяцем буде січень.

З наступного місяця, у лютому, визначається індекс споживчих цін (індекс інфляції). І, якщо індекс перевищив 103%, то в квітні можлива індексація зарплати для базового місяця січень.

Індексацію розраховуємо за формулою: І = Д * Ісц / 100%

Де: І — сума індексації

Д — грошовий дохід, що індексується (у межах ПМПО)

Ісц — приріст індексу споживчих цін, розрахований наростаючим підсумком для цілей проведення індексації

Приклад 1: Підприємство індексує за квітень зарплату працівника з окладом 9 000 грн і повною зайнятістю. Місяць відпрацьовано повністю, надбавок, доплат та премій немає. Базовий місяць — липень 2021 року.

Прожитковий мінімум працездатної особи в квітні 2022 року — 2 481 грн. Для базового місяця липень у квітні процент індексації становитимеэ 3,3%.

2 481 грн * 3,3% / 100% = 81,87 грн — сума індексації за березень

9 000 грн + 81,87 грн = 9 081,87 грн — сума зарплати за квітень.

Хмарний сервіс БукКіпер автоматично розраховує лікарняні, відпускні та інші платежі по зарплаті. Але суми індексації вказуються в ручному режимі у відповідному стовпчику Розрахунково-платіжної відомості.

Розрахунково-платіжна відомість

Рис. 1. Розрахунково-платіжна відомість в хмарній бухгалтерії БукКіпер

Приклад 2: Підприємство індексує за квітень зарплату працівника, якого прийнято на 0,5 штатної одиниці. Місяць відпрацьовано повністю. Базовий місяць — липень 2021 року.

81,87 грн * 0,5 = 40,94 грн — сума індексації за березень

Приклад 3: Підприємство індексує за квітень зарплату працівника. З 21 робочого дня за графіком працівник відпрацював 15 днів. Базовий місяць — липень 2021 року.

81,87 грн / 21 дн. * 15 дн. = 58,48 грн — сума індексації за березень

Сервіс для бухгалтерського обліку BookKeeper підтримує автоматичне заповнення податкових звітів, в тому числі по зарплаті, на підставі проведених нарахувань та первинних документів. Також реалізовані облік нарахованих доходів за договорами ЦПХ.

На період військового стану сплата за облік в бухгалтерській програмі відбувається на добровільних засадах.

Адреса

01010, м. Київ, вул. Михаїла Омельяновича-Павленко
4/6, оф. 808

(044) 333-95-79

(067) 250-84-85

(050) 446-01-10

support@bookkeepertech.com

Написати нам