Частина 12 ст. 3 Закону України №128-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» вимагає від суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та безготівковій формі із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків та жетонів вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів і здійснювати продаж лише товарів, що відображені в обліку.
Однак ця вимога, як і вимога надавати під час перевірки контролюючим органам документи, що підтверджують облік товарних запасів, не стосується підприємців - платників ЄП, які не зареєстровані платниками ПДВ, окрім ФОП, що реалізують:
- технічно складні побутові товари, що підлягають гарантійному ремонту;
- лікарські засоби та вироби медичного призначення;
- ювелірні та побутові вироби з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння.
До підприємців, які продають не обліковані товари та не надають під час перевірок первинні перевірки документи, контролюючі органи застосовуватимуть штрафні санкції в розмірі подвійної вартості таких товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподаткованих мінімумів громадян.
Перевірка — це лише можливість побачити цей облік, які ведуть лише певні категорії підприємців. І якщо не вести облік, то нема й що навадати перевіряючим.
Але справа в тому, якщо документально не підтвердити надходження товарних запасів, під час перевірок податківці часто розцінюють такі товари як безоплатно отримані ТМЦ. І аргумент, що підприємці податок сплачують з обороту, спростовують посилаючись на розділ 14 ПКУ, відповідно до якого, доходи платника ЄП також включають до доходу вартість безоплатно одержаних товарів, послуг. Якщо витратну частину підтвердити не вдається, до нарахованої бази доходу включається вартість таких товарів, визначена за звичайною ціною.
Про це ми писали тут.
Залишається одна проблема: порядку ведення обліку для підприємців чинним законодавством не встановлено. З одного боку, податківці погоджуються, що бухгалтерський облік є обов’язковим видом обліку, який ведеться підприємством. З іншого боку, дія Закону про бухоблік не поширюється на ФОП, а значить ведення бухгалтерського обліку товарів для підприємців цим законом не передбачено.
Але оскільки порядку для ФОП не має, але вимога для певних категорій підприємців є, податківці радять вести бухгалтерський облік добровільно-примусово, як один із варіантів виконання вимоги.
Отже, вести чи не вести облік товарних залишків — це особистий вибір підприємця.
Додамо лише, що відповідно до п. 6 ст. 17 Закону №128-ІХ, фінансові штрафні санкції у розмірі п’яти неподаткових мінімумів громадян передбачено за проведення розрахункових операцій через РРО без використання режиму попереднього програмування найменування кожного товару та/або послуги, ціни та обліку їх кількості.
Облік в онлайн бухгалтерії БукКіпер дозволить вам не витрачаючи часу на навчання в бухгалтерській програмі дуже швидко і легко вести облік товарних залишків запасів самостійно. Для цього в сервісі реалізовані документи:
- Прибуткова накладна;
- Видаткова накладна;
- Відомість РРО (для обліку продаж товарів через реєстратори розрахункових апаратів);
- Відомість інвентаризації (для контролю реальних залишків з даними в обліку) за наступним оприбуткуванням лишків та списанням нестач.
Всі документи мають належну форму, визначену законодавством. Податки розраховуються автоматично на підставі проведених оплат від покупців. Платники ПДВ можуть скласти податкову накладну та експортувати її у формат xml з наступною реєстрацією її в будь-якому сервісі, або через програму подання звітності Соната, яку інтегровано з БукКіпер.
Всі податкові звіти складаються автоматично на підставі проведених операцій.
Спробуйте вести облік в BookKeeper! Перший місяць роботи безкоштовний!