fbpx

Мораторій на перевірки ФОП: очікування та перспективи

Мораторій на перевірки ФОП очікування та перспективи

У відповідь на незадоволення підприємців змінами щодо обов’язкового використання РРО, ще в жовтні 2019 року Президент України видав указ «Про невідкладні заходи щодо забезпечення сприятливих умов для діяльності ФОП». Документ зобов’язав Кабмін розробити законопроекти спрямовані на:

  • впровадження дворічного мораторію на перевірки ФОП;
  • пом’якшення відповідальності ФОП за порушення порядку подання фінзвітності, пов’язаної із застосуванням РРО.

Поява цього документу, разом з обіцянкою дати малому бізнесу «фору» на провадження бізнесу в нових фіскальних умовах, дещо послабили суспільне напруження.

Однак в указі міститься важливе умова, за якої мораторій на перевірки буде застосовуватись не до всіх підприємців. А ФОП з істотними ризиками ухиленням від оподаткування не матимуть жодних підстав для лояльності з боку держконтролю.

указ «Про невідкладні заходи щодо забезпечення сприятливих умов для діяльності ФОП»

Ризико-орієнтований підхід для планування перевірок

Останні роки при складанні план-графіків перевірок органи держконтролю використовували саме ризико-орієнтований підхід. Існують 44 критеріїв відбору платників податків-юридичних осіб для проведення перевірок. Високими ступенями ризику є:

  • рівень зростання податку на прибуток нижчий на 50% за рівень зростання його доходу;
  • рівень сплати податку на прибуток нижчий на 50% за рівень сплати податку по відповідній галузі;
  • наявність відносин з контрагентами, які знаходяться у розшуку, ліквідовані, або визнані банкрутами;
  • наявність інформації правоохоронних органів, підрозділів ДПС про ухилення від оподаткування;
  • мають ознаки фіктивності або стосовно яких розпочато досудове розслідування у кримінальних провадженнях, пов’язаних із фіктивним підприємництвом;
  • стосовно яких встановлено факт неподання податкової звітності протягом двох звітних періодів;
  • наявність інформації про ухилення від оподаткування, отриманої із зовнішніх джерел тощо.

У податківців є можливість аналізувати підприємства за критеріями ризиковості на власний розсуд і у досить широких межах. Наприклад, «інформацію про ухилення від оподаткування, отриману із зовнішніх джерел» можна оцінити як неперевірену (та недостовірну), або навпаки, вважати вагомим аргументом для початку перевірки.

Мораторій на перевірки: ймовірні шляхи розвитку подій

Існуюча система оцінки ризиковості ФОП також залишає широкі можливості для контролюючих органів. Так, для перевірки розрахункових операцій з використанням РРО достатньо буде скарги покупця про невидачу товарного чека. На щастя, таке повідомлення має бути підтвердженим документами (про це ми писали тут). Але підставою для перевірки також може бути будь-яка інформація від податкової міліції та майбутнього Бюро фінансових розслідувань, яку навіть не потрібно підкріплювати доказами.

В підготовці законопроектів про мораторій, Кабмін, як це відбувається на практиці, в першу чергу врахує пропозиції Мінфіну та ДПС. А їх позиції мають суто фіскальні пріоритети. Ймовірність, що майбутні закони також будуть базуватись на чинних критеріях визначення ризиковості, і не гарантуватимуть всім представникам малого бізнесу безпеки, досить велика.

Онлайн-сервіс BOOKKEEPER
Ппрограма для бухгалтерського, податкового та оперативного обліку ФОП. Облік грошових коштів, товарів, робіт та послуг. Облік взаєморозрахунків з вітчизняними та іноземними контрагентами. Інтеграція з Приват24 для бізнесу та обмін банківськими документами в режимі реального часу. Завантаження банківських виписок у форматі DBF. Автоматичне заповнення податкових звітів на підставі проведених операцій.

Оскільки реформа РРО передбачає те, що ФОП доведеться складати додаткові, а іноді й нові для себе операції, навряд чи, що без помилок обійдеться. Тож маємо надію, що Кабмін зверне свою увагу саме на стимулювання економічного зростання, і мораторій на перевірки буде застосовано до широкого кола підприємців.

Наразі команда БукКіпер розвиває інструменти інтеграції бухгалтерської програми із РРО, а саме «робоче місце касира».

Завдяки новим можливостям кожна операція із використанням касового апарату та платіжного термінала буде автоматично створюватись в бухгалтерській програмі з одночасним списанням проданих товарів. Таким чином, дублювати операції не потрібно. Для оперативного обліку товарних залишків існують звіти по складах, які відображають інформацію про існуючі запаси та дозволять планувати майбутні замовлення товарів.


Облік можливий для ФОП і юросіб всіх груп та систем оподаткування, в тому числі неприбуткових організацій. Всі державні звіти складаються автоматично на підставі проведених операцій. Кожен електронний звіт можна зберегти у форматі xml для наступного його подання в держоргани.

Адреса

01010, м. Київ, вул. Михаїла Омельяновича-Павленко
4/6, оф. 808

(044) 333-95-79

(067) 250-84-85

(050) 446-01-10

support@bookkeepertech.com

Написати нам