fbpx

Можливі зміни в КЗпП знищать діяльність підприємців?

Можливі зміни в КЗпП знищать діяльність підприємців

8 лютого 2020 року Кабмін схвалив законопроект, спрямований на посилення захисту працівників і зменшенню незадекларованої праці. Проект Закону містить сім ознак трудових відносин, а наявність хоча б трьох перерахованих свідчить про те, що робота виконується в межах трудових відносин, а тому має бути оформлена належним чином.

Ознаки наявності трудових відносин

Проект Закону «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо визначення поняття трудових відносин та ознак їх наявності» визначає сім ознак наявності трудових відносин:

1. Виконавець виконує роботу особисто, за конкретною кваліфікацією, професією, посадою і за дорученням та під контролем замовника

2. Замовник регулює процес роботи, а виконавець, хоч постійно виконує певну роботу, працює не на результат

3. Виконавець працює у визначеному, або погодженому із замовником, місці, відповідно до графіку та правил, які встановлює замовник

4. Замовник організовує умови праці виконавця, надає робоче місце, обладнання, інструменти, матеріали

5. Замовник систематично виплачує виконавцю винагороду

6. Замовник встановлює тривалість робочого часу та відпочинку виконавця

7. Замовник компенсує виконавцю витрати, пов’язані з роботою (наприклад, поїздки, купівлю додаткового обладнання, програм тощо).

Якщо наявні хоча б три з цих ознак, сторони зобов’язані укласти трудовий договір, а виконавець має бути забезпечений соціальним пакетом (відпускні, лікарняні тощо).

Одночасно в законопроекті зазначено, що наявність трудових відносин може бути встановлена за іншими ознаками, залежно від специфіки співпраці виконавця та замовника в кожній окремій ситуації. Що це за ознаки — невідомо, вони можуть визначатися контролюючими органами під час перевірки.

Як законопроект про ознаки трудових відносин вплине на діяльність ФОП?

В разі прийняття законопроекту під прицілом опиняться всі підприємці, які співпрацюють в компаніями, та в межах своєї кваліфікації регулярно виконують роботи на постійній основі. Це стосується ФОП в галузях ІТ, реклами, дизайну, SMM, SEO, логістики, кейтерінгу тощо, оскільки такі напрями діяльності можна підвести під всі ознаки трудових відносин. І неважливо, якому замовнику підприємець надає послуги — вітчизняному, чи іноземному. Адже документ передбачає, що для цілей кваліфікації трудових відносин замовником/роботодавцем може бути як українська, так й іноземна компанія.

Безпосередню відповідальність за приховані трудові відносини несе замовник, а не виконавець. Доказувати, що відносини з виконавцем є саме господарськими, а не трудовими, доведеться замовнику. І штраф, якщо Держпраці виявить порушення, доведеться сплачувати йому.

Однак, якщо ФОП на постійній основі співпрацює із субпідрядниками, які допомагають виконувати роботу — підприємець стає замовником стосовно цих виконавців. І вся відповідальність за відносини з такими субпідрядниками вже лягає на плечі ФОП.

Онлайн-сервіс BOOKKEEPER
Програма для бухгалтерського, податкового та оперативного обліку ФОП, юридичних осіб на неприбуткових організацій. Облік грошових коштів, товарів, робіт та послуг. Облік взаєморозрахунків з вітчизняними та іноземними контрагентами. Автоматизоване робоче місце касира для імпорту даних про роздрібні продажі та списання проданих товарів зі складу. Інтеграція з Приват24 для бізнесу та онлайн-обмін банківськими документами. Завантаження банківських виписок у форматі DBF. Автоматичне заповнення податкових звітів на підставі проведених операцій.

Також наслідком кваліфікації господарських відносин як трудових, є збільшення податкового навантаження. Зокрема, більшість підприємців зареєстровані на 3 групі, і сплачують ЄП в розмірі 5% + ЄСВ. В трудових відносинах податковий тягар на такі виплати складає 41,5% (частину з цього сплачує замовник (роботодавець), а частина утримується із винагороди працівника).

На щастя, проект закону — це ще не закон. І щоб він був прийнятий, документ має пройти два тури голосування у ВР, а потім його повинен підписати Президент. Також законопроект містить положення, які можуть трактуватися по-різному, і навіть в процесі перегляду документу парламентом, можуть бути змінені. Однак, якщо ви ФОП, який надає замовнику послуги в межах господарських відносин, або замовник, який співпрацює з підприємцями на постійній основі, радимо переглянути ваші договори, щоб впевнитись, що вони відображають саме господарський, а не трудовий, характер відносин.

Нагадаємо, що облік діяльності як юридичних осіб, та і підприємців зручно вести в хмарному сервісі БукКіпер. Програма містить всі необхідні операції для обліку продажів, придбання, основних засобів та матеріалів, зарплати тощо. Для кожної операції є відповідний документ належної форми, який можна роздрукувати або зберегти в електронному вигляді для онлайн-обміну.

Всі податкові звіти автоматично заповнюються на підставі проведених операцій.

Всі нові користувачі отримують місяць безкоштовного обліку.

Адреса

01010, м. Київ, вул. Михаїла Омельяновича-Павленко
4/6, оф. 808

(044) 333-95-79

(067) 250-84-85

(050) 446-01-10

support@bookkeepertech.com

Написати нам