Як вважаєте, скільки часу потрібно ФОП на те, щоб самому вести облік своєї діяльністі? Чи можливо це взагалі — не залучаючи бухгалтера-аутсорсера, скласти самостійно декларацію з ЄП? У цій статті ми покажемо, як простий ФОП (послуги) може самостійно виписувати первинні документи, вести свій облік і здавати звітність в онлайн сервісі BookKeeper, навіть не володіючи бухгалтерськими знаннями.
*Увага! Читачі-ФОП, які ще не є користувачами БукКіпер, в цій статті отримають подарунок — бонус 100% від суми першого платежу за ліцензії БукКіпер! Чим більший платіж — тим більша сума вашої вигоди. Читайте далі :)
Оскільки за даними на 2020 рік в категорії «Комп'ютерне програмування, консультації і пов'язана з ними діяльність» зареєстровано 129 500 підприємців, а за останні два роки частка IT в загальному «пирозі» ФОП збільшилася з 5% до 7,5%, облік в програмі БукКіпер розглянемо на прикладі ІТ-підприємця — ФОП Кодіков В.С.
**Для довідки: ФОП-програмісти також реєструються в категоріях: «Видання іншого програмного забезпечення», «Консультування з питань інформатизації», «Видання комп'ютерних ігор», «Обробка даних і розміщення інформації на веб-вузлах».
ФОП Кодіков В.С. (Вася Кодіков) пише на JS, SQLі C #, співпрацює з українськими та іноземними замовниками і проводить кілька операцій в місяць. Облік операцій його діяльності досить простий: отримав замовлення на скільки-то годин роботи, погодив годинну ставку, виставив рахунок (Invoice), отримав гроші, надав акт виконаних робіт. В кінці кварталу розрахував податки і здав звітність в податкову. Втім, цей алгоритм підходить всім ФОП, які надають послуги: програмістам, маркетологам, дизайнерам, юристам, копірайтерам.
Онлайн сервіс BokKeeper дозволяє вести повнофункціональну бухгалтерію, розраховувати досить складну зарплату і ПДВ, здавати звітність. Директора і управлінці в БукКіпер ведуть оперативний облік, контролюють показники компанії. І звичайно, для ІТ-підприємця всі можливості сервісу будуть зайвими.

Але алгоритм роботи для простого ФОП в БукКіпер набагато простіший:
1. Необхідно зареєструватися в сервісі і ввести свої реквізити ФОП, ну і банківські, звичайно.
2. Щоб не разносити банківську виписку руками, краще її отримувати автоматично.
Клієнти Приват24 для бізнесу імпортують банківські документи онлайн в режимі реального часу. Для цього лише один раз налаштовується зв’язок АРІ з Клієнт-банком.
3. Виставляємо рахунок українському замовнику або Invoice — закордонному.
3.1. Рахунок
3.2. Invoice
4. Ура! Отримали SMS про надходження грошей на рахунок. Що ми робимо в системі?
5. Якщо ми отримали не гривню, а валюту (долари), то хоч обов'язковий продаж валютної виручки скасовано, нам все-одно потрібно продати частину її (щоб потім у супермаркеті розплачуватися гривнею). Дана операція виконується банком, і потім затягнеться в систему з випискою банку.
6. Щоб закрити операцію треба надати замовнику «Акт виконаних робіт» (іноземному замовнику він не потрібен, але українському — обов'язково).
7. І ось у нас п'ять таких операцій в квартал: 3 рахунки оплатили українські замовники, 2 — іноземні.
8. Лайфхак: щоб не використати всі гроші і залишити на податки не більше, але й, головне, не менше, ніж необхідно, можна періодично формувати бухгалтерську довідку, щоб знати суму до оплати по Єдиному податку. Ну і не забуваємо про ЄСВ 1039,06 грн/місяць.
9. Щомісячний платіж ЄСВ: він виконується в банківському додатку по вашим реквізитами, і потім в систему БукКіпер потрапить з випискою банку.
Щоквартальний платіж по Єдиному податку проводиться так само.
10. Заплатив податки і спиш спокійно? Ні :( У нашій країні ще треба здати звітність. Це не складно: програма сама формує необхідні звіти.
11. Але сформувати звіти не означає їх здати. Добре, що тепер не треба їх особисто возити до податкової, можна здати і через Електронний кабінет платника податків, і через модуль електронної звітності ПриватБанку.
Для тих, хто не любить файловий обмін, можна підключити програму «Соната» і отримати «безшовну» інтеграцію (але варто враховувати, що «Соната» коштує грошей).
Власне, і все: квартал відпрацювали, гроші отримали, податки заплатили, звітність здали. Складно? На наш погляд, зовсім просто, і займає не більше 3-х годин на квартал.
Андрій Н.: «Ну я звичайно не зовсім« типовий »ІТ-шник, так як колись працював з 1С і в веденні обліку більш-менш розбираюся, так що освоїти систему не склало труднощів. Веду весь облік сам, включаючи здачу звітності. Чесно кажучи, час, витрачений на облік і звітність, не рахував.».
Олександр Т.: «Довго користувався Taxer, перейшов на BookKeeper. Брав на «виріст», з перспективою розширення діяльності. Програма виявилася не складнішою, просто іншою.».
Михайло Т.: «Я займаюся дизайном і від бухгалтерії далекий. Спочатку збивало з пантелику безліч функцій і інструментів. Навіть зарплату собі пробував нарахувати :) Потім розібрався, що мені потрібні всього лише три документи, і справа пішла.».
А ви як вважаєте, скільки часу потрібно ФОП, щоб вести облік самостійно?