fbpx

Новий законопроект від уряду: фрілансерів і найманих працівників урівняють в правах

Новий законопроект від уряду фрілансерів і найманих працівників урівняють в правах

25 лютого у ВР було подано новий законопроект, який дозволить складати договори з ненормованим робочим графіком і врегулювати роботу фрілансерів. Проект закону №5161, який розробив уряд, носить назву «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо врегулювання деяких нестандартних форм зайнятості».

Як врегулюють роботу фрілансерів?

Планується, що буде легалізована ще одна форма трудових відносин — без фіксованого графіку, з погодинною оплатою і соціальними гарантіями. Зокрема, передбачається:

  • гарантований соціальний пакет робітнику (оплачувані лікарняні, відпустки за графіком);
  • накопичувальний трудовий стаж;
  • гарантована мінімальна кількість оплачуваних годин роботи фрілансера в одній компанії — 32;
  • «графік роботи» сторони визначатимуть за домовленістю;
  • сплата ЄСВ відбуватиметься за реально відпрацьований час, а не від мінімальної зарплати.

Навантаження та графік роботи сторони встановлюватимуть самостійно, оплата роботи відбуватиметься за реально відпрацьовані години. Також сторони такого договору домовлятимуться про обсяг роботи та режим її виконання. З одного боку, це дозволить фрілансеру, який працює за трудовим договором з нефіксованим робочим часом, вільно планувати свою роботу, не прив’язуючись до одного роботодавця та робочого графіку підприємства, планувати свою діяльність залежно від поставлених йому завдань. Але й одночасно людина повинна працювати в одній компанії не менше 32 годин на місяць — таку мінімальну кількість годин роботи для фрілансера передбачає законопроект.

Чи потрібне нове трудове законодавство бізнесу?

Ще одна, але менш афішована мета законопроекту — офіційне працевлаштування та сплата всіх податків.

Зараз і виконавці, і замовники надають перевагу взаємовідносинам у формі договорів ЦПХ. Фрілансер, зареєстрований як ФОП на спрощеній системі оподаткування, платить менше податків з гонорару (заощаджує 19% на ПДФО і ВЗ), а тому й відмовляється від соціальних гарантій. Замовник теж не платить за виконавця 22% ЄСВ, тому для нього вигідно укладати ЦПД.

Плюс співробітництво між замовником і виконавцем не завжди буває довготривалим, і може завершитися після виконання якогось проекту. А у випадку трудового договору з фрілансером, навіть при виконанні проектної роботи протягом двох-трьох місяців, мають бути дотримані всі процедури офіційного працевлаштування: повідомити податкову про нового співробітника, внести запис в трудову книжку тощо.

Також законопроект містить мінімальний обсяг годин для роботи фрілансера в одній компанії. І це обмеження може призвести до додаткових зобов’язань роботодавця: забезпечити фрілансера роботою мінімум на 32 годин в місяць, а потім оплатити цей час.

Онлайн-сервіс BOOKKEEPER
Програма для бухгалтерського, податкового та оперативного обліку ФОП, юридичних осіб на неприбуткових організацій. Облік грошових коштів, товарів, робіт та послуг. Облік взаєморозрахунків з вітчизняними та іноземними контрагентами. Автоматизоване робоче місце касира для імпорту даних про роздрібні продажі та списання проданих товарів зі складу. Інтеграція з Приват24 для бізнесу та онлайн-обмін банківськими документами. Завантаження банківських виписок у форматі DBF. Автоматичне заповнення податкових звітів на підставі проведених операцій.

Хоч і, планується, що сторони зможуть самостійно обирати, як працювати: уклавши трудовий договір, або ЦПД, ймовірно законодавці введуть нові критерії, за якими будуть розрізняти трудові та цивільно-правові взаємовідносини. І ніхто не заборонить перевіряючому перекласифікувати відносини ЦПХ у трудові, а потім нарахувати штрафи, ЄСВ та інші податки.

Нагадаємо, що в онлайн бухгалтерії BookKeeper розроблено розділ для обліку заробітної плати з автоматичним розрахунком лікарняних, відпускних та заповненням податкової звітності. Додатково в БукКіпер міститься функціонал для обліку операцій за договорами ЦПХ — як і тих, що укладені з ФОПами, так і тих, що укладені з фізичними особами.

Адреса

01010, м. Київ, вул. Михаїла Омельяновича-Павленко
4/6, оф. 808

(044) 333-95-79

(067) 250-84-85

(050) 446-01-10

support@bookkeepertech.com

Написати нам