fbpx

Призупинення діяльності та простій під час воєнного стану: що потрібно знати роботодавцю?

Призупинення діяльності стану та простій під час воєнного стану щ потрібно знати роботодавцю

Східне міжрегіональне управління Державної служби України з питань праці дало відповіді на головні питання, які хвилюють роботодавців під час воєнного стану.

В чому різниця між призупиненням діяльності та простоєм?

Простій — це призупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами.

Призупинення дії трудового договору — це тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою і тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором у зв’язку з військовою агресією проти України, що виключає надання та виконання роботи.

Простій Призупинення дії трудового договору
Причина Будь-які обставини, які зумовили припинення роботи Відсутність роботи та її виконання працівником під час воєнного стану
Період Без обмеження часу На час військового стану
Ініціатор Роботодавець Як роботодавець, так і працівник
Для кого Може бути для всього підприємства, відділу або конкретного працівника Має індивідуальний характер — готується один наказ для одного працівника
Оплата Виплачується не нижче 2/3 зарплати (з вини працівника — не виплачується) Зарплата не виплачується
Наказ Видається Видається
Пенсійний стаж У разі виплати 2/3 зарплати — зараховується Стаж не йде, оскільки не сплачується ЄСВ

Чи потрібно індексувати зарплату під час воєнного стану?

Законом України від 15.03.2022 «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» №2136-ІХ, який набрав дії 24 березня, зміни щодо індексації не вносились. Тому в період між розглядом розміру мінімальної зарплати індивідуальна зарплата підлягає індексації.

Онлайн-сервіс BOOKKEEPER
Програма для бухгалтерського, податкового та оперативного обліку ФОП, юридичних осіб на неприбуткових організацій. Облік грошових коштів, товарів, робіт та послуг. Облік взаєморозрахунків з вітчизняними та іноземними контрагентами. Автоматизоване робоче місце касира для імпорту даних про роздрібні продажі та списання проданих товарів зі складу. Інтеграція з Приват24 для бізнесу та онлайн-обмін банківськими документами. Завантаження банківських виписок у форматі DBF. Автоматичне заповнення податкових звітів на підставі проведених операцій.

Хто може ініціювати призупинення дії трудового договору в умовах війни?

Зміни, які вніс Закон №2136, стосуються і особливостей призупинення дії трудового договору. Так, ініціатором призупинення його дії може бути як працівник, так і роботодавець, і попередити про цей намір вони мають у будь-який доступний спосіб.

Чи нараховувати ЄСВ у випадку призупинення трудового договору на період воєнного стану?

Оскільки на період призупинення трудового договору зарплата не виплачується, то й відсутня база нарахування ЄСВ. А відповідно, ЄСВ і не сплачується.

Одночасно роботодавець повинен фіксувати розмір ЄСВ, який би підлягав сплаті із сум зарплати та компенсаційних виплат, які виплачувалися б працівникові, якби не було призупинення трудового договору.

Відшкодування цих платежів на час призупинення дії трудового договору буде покладено на державу, яка здійснює агресію проти України.

Більше інформації можна дізнатися тут.

Нагадаємо, що онлайн бухгалтерія БукКіпер дозволяє проводити облік розрахунків по зарплаті, лікарняних, відпускних, а також складати кадрову документацію. Можливий облік нарахувань за винагороди по ЦПД. Всі податкові звіти, в тому числі по зарплаті, заповнюються автоматично на підставі проведених нарахувань.

На період воєнного стану оплата за користування хмарною програмою відбувається на добровільних засадах.

Адреса

01010, м. Київ, вул. Михаїла Омельяновича-Павленко
4/6, оф. 808

(044) 333-95-79

(067) 250-84-85

(050) 446-01-10

support@bookkeepertech.com

Написати нам