Починаючи з 23 травня 2020 року штраф за незбереження первинних документів ФОП-єдинниками складає 1 020 гривень. За повторне порушення, виявлене протягом року, штраф становитиме 2 040 гривень. Мінімальний строк зберігання документів — 1 095 днів з останнього дня подання декларації; в разі ліквідації — за період підприємницької діяльності в 1 095 днів, що передували ліквідації.
Які первинні документи належить зберігати підприємцю?
Відповідно до п. 44.1 ПКУ, на фізосіб-єдинників поширюється норма ведення обліку доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єкта оподаткування та податкових зобов’язань на підставі первинних документів. Виходячи з визначення «об’єкта оподаткування» для фізосіб-єдинників (ст. 292 ПКУ), обов’язковими для збереження є документи, які підтверджують факт отримання доходів, зазначених в деклараціях, — у грошовій та негрошовій формах.
До цих документів відносяться:
- Книга обліку доходів або Книга обліку доходів і витрат (про загальні вимоги щодо ведення Книги ми писали тут);
- Документи, на підставі яких заповнювалась Книга обліку або Книга обліку доходів і витрат (банківські виписки, касові ордери, z-звіти, фіскальні та товарні чеки, інші розрахункові документи);
- Інші документи, які використовувались для складання декларації з ЄП.
Ці документи перевірятимуть податківці.
Нагадаємо, що в програмі для обліку БукКіпер зручно вести облік доходів, автоматично розраховувати податки та складати податкову звітність. Також вже реалізована підтримка роботи облікової програми з фіскальними реєстраторами. Автоматизоване робоче місце касира дозволяє завантажувати чеки та z-звіти, списувати зі складу реалізовані товари.

Чи потрібно зберігати документи, що підтверджують витрати?
Оскільки єдинники 3 групи, що мають статус платника ПДВ, ведуть Книгу доходів і витрат, то слід зберігати ще й документи:
- Акти та накладні, що пов’язані з придбанням товарів;
- Акти на послуги зв’язку, оренди та комунальних платежів;
- Митні декларації, що підтверджують суми ввізного мита;
- Податкові накладні на суми ПДВ, що не відшкодовуються платнику податку;
- Розрахункові відомості та інші документи по заробітній платі та нарахування ЄСВ тощо.
В онлайн сервісі BookKeeper є повноцінний розділ для обліку заробітної плати. Розрахунок зарплати здійснюється відповідно Наказів про прийняття на роботу, де встановлюється ставка, податкова пільга та інша інформація. Є можливість автоматичного обліку відпускних за середньоденною заробітною платою та компенсації за дні хвороби.
Для підприємців, які проводять зовнішньоекономічну діяльність є операції з імпорту/експорту товарів та послуг, розрахунку курсових різниць та складання звіту ЗЕД.
Реєструйтесь! Всі нові користувачі отримують пільговий період обліку.