fbpx

Що робити при втраті первинних документів під час бойових подій?

Що робити при втраті первинних документів під час бойових подій

З відновленням податкових перевірок питання наявності первинних документів наразі стає вкрай важливим. А болісна тема втрачених первинних документів торкнулась багатьох підприємств. Як діяти?

Закон №2173 від 01.04.2022 вніс зміни в ПКУ, включивши в нього на пп.69.28 підрозд.10 розд. ХХ, який регулює питання втрати й пошкодження первинних документів в наслідок бойових дій.

Причини неможливості подання первинних документів:

1. Первинні документи втрачені, знищені чи зіпсовані.

2. Перебувають на окупованих територіях та територіях, де проводяться/проводилися бойові дії, звідки їх неможливо вивезти або вивезення пов’язане із ризиком для життя та здоров’я. Тут важливо пам’ятати, бойові дії, які відбувались на території в минулому, не являються підставою для неможливості вивезення документів, якщо така можливість в цілому з’явилась.

3. Інші адміністративні перешкоди, встановлені органами влади. Це стосується територій, які тимчасово закриті для відвідування, або на яких відбувається розмінування тощо.

Що робити у випадку втрати первинних документів?

Відповідь на це питання надає вже згаданий пп.69.28

Втрата первісних документів під час війни

Законотворець встановлює межу між втратою (знищенням) документів та неможливістю їх вивезення. Неможливість вивезення — це тимчасовий статус, а втрата (знищення) документів — остаточний стан.

Онлайн-сервіс BOOKKEEPER
Програма для бухгалтерського, податкового та оперативного обліку ФОП, юридичних осіб на неприбуткових організацій. Облік грошових коштів, товарів, робіт та послуг. Облік взаєморозрахунків з вітчизняними та іноземними контрагентами. Автоматизоване робоче місце касира для імпорту даних про роздрібні продажі та списання проданих товарів зі складу. Інтеграція з Приват24 для бізнесу та онлайн-обмін банківськими документами. Завантаження банківських виписок у форматі DBF. Автоматичне заповнення податкових звітів на підставі проведених операцій.

Якщо у підприємства немає головного бухгалтера — про це потрібно проінформувати в повідомленні.

Важливе в цій нормі те, що податківці не можуть піддати сумніву дані та показники податкової звітності за періоди, які вказані в цьому повідомленні, лише на підставі відсутності документів. Подане повідомлення є також підставою для збереження витрат та/або від’ємного значення об’єкта оподаткування податком на прибуток та/або податкового кредиту з ПДВ, та/або суми від’ємного значення ПДВ минулих податкових (звітних) періодів без наявності договірних, розрахункових, платіжних та інших первинних документів, обов’язковість ведення та зберігання яких передбачена правилами ведення бухобліку та нарахування податку.

Втрата первинки під час війни

Подане повідомлення про неможливість вивезення первинки з окупованих територій запроваджує мораторій на проведення документальної перевірки щодо зазначених у повідомленні податкових періодів. Якщо в подальшому стає відомо, що документи, які знаходились на окупованій території, втрачені, потрібно подати повідомлення про їх втрату із поясненням обставин цією втрати. Податкові (звітні) періоди, вказані у такому повідомленні, не підлягатимуть перевірці контролюючими органами навіть після завершення дії воєнного стану. Тому дуже важливо витратити час та чітко прописати втрачені документи та вказати періоди.

Неприємний момент в тому, що протягом одного місяця з дати отримання повідомлення податкова може відмовити в його прийнятті. Тим не менше, якщо потрягом цього періоду податкова не відреагувала відмовою, повідомлення автоматично вважається прийнятим.

Що робити при втраті первинки через війну

Онлайн бухгалтерія БукКіпер — це український серіс для податкового обліку підприємців та підприємств всіх груп та систем оподаткування, який дозволяє проводити необхідні документи, операції, розраховувати податки та автоматично складати необхідно податкову звітність.

В хмарній програмі наявні можливості для повноцінного обліку ділянок: Продажі та Придбання, Зарплата та Кадри, ТМЦ в розрізі складів та Необоротні Активи, ЗЕД, ПДВ, Розрахункові операції. Наявні податкові звіти як для прибуткових компаній, так і неприбуткових підприємств.

Адреса

01010, м. Київ, вул. Михаїла Омельяновича-Павленко
4/6, оф. 808

(044) 333-95-79

(067) 250-84-85

(050) 446-01-10

support@bookkeepertech.com

Написати нам