fbpx

Верховний Суд визнав необхідним застосування РРО/ПРРО в еквайрінг-оплатах

Верховний Суд визнав необхідним застосування РРОПРРО в еквайрінг-оплатах

Нарешті відповідь на питання про застосування РРО (ПРРО) з Liqpay чи WayForPay стала зрозумілою. І остаточну крапку в суперечці поставив Верховний Суд: еквайрінг — це розрахункова операція, тому РРО/ПРРО та чек обов’язкові.

З чого все почалось?

На початку року Нацбанк визнав оплату через Приват24, Ощад24, Монобанк і Liqpay банківськими операціями, що в розумінні Закону про РРО не потребує застосування розрахункових реєстраторів. Про це докладно ми писали тут.

Податківці підтримали таку думку і висловились на своїх сайтах, що такі розрахунки — безготівкові операції, тому РРО/ПРРО не потрібен.

Та все ж подібні роз’яснення та норми Закону — це «дві великі різниці», і на практиці вийшло не так, як сподівались платники податків.

Застосовувати чи не застосовувати РРО в розрахунках через інтернет: судовий розгляд справи

ФОП звернувся до суду з позовом, в якому просив скасувати індивідуальну податкову консультацію ДФС від 19.06.2019 №2785/ІПК/20-10-14-10-21, обґрунтувавши її незаконною.

В консультації йшлось про те, що «у разі, якщо споживач, використовуючи мережу інтернет, замовив товар і розрахунок за нього було здійснено із застосуванням платіжних систем Liqpay, WayForPay та інших за умови доставки поштою або кур’єрською службою, суб’єкт господарювання зобов’язаний видати розрахунковий документ встановленої форми (чек з РРО)».

Суд першої інстанції скасував податкову консультацію, встановивши, що вона є неповною та поверхнево. А от апеляційний суд зі свого боку скасував постанову суду першої інстанції та визнав консультацію законною, оскільки «надані АТ КБ «ПриватБанк» послуги через систему Liqpay та ТОВ ФК «ВЕЙ ФОР ПЕЙ» через систему WayForPay є фактично послугами з технологічного та інформаційного обслуговування розрахунків за допомогою платіжних карток. Отже, здійснення оплати за допомогою Liqpay, WayForPay не змінюють суті господарської операції, а отже і регулювання правовідносин, що виникають при цьому між сторонами».

Позивач не погодився з висновком апеляційної інстанції та подав касаційну скаргу, аргументуючи тим, що застосовуючи системи Liqpay, WayForPay, покупець може здійснити оплату в будь-який час доби, в робочі чи неробочі дні, що унеможливлює проведення операції через РРО, друк чеку якого має відбуватись одночасно з розрахунковою операцією. А при використанні Liqpay, продавець фактично отримує оплату на свій розрахунковий рахунок через кілька днів, після того як фінансова компанія отримає кошти від покупця, навіть не на повну суму, яку сплатив продавець, а із вирахуванням комісії. Тобто, чек РРО має бути роздрукований ще до моменту фактичного отримання коштів. І оскільки при прийманні оплати через мережу інтернет із використанням Liqpay чи WayForPay продавець отримує кошти від фінансової установи, а платіжна картка за місцем реалізації товарів не використовується, РРО не потрібен.

Еквайрінг та РРО/ПРРО: відповідь Верховного Суду

Оскільки у подібних правовідносинах висновок Верховного Суду відсутній, було відкрите касаційне впровадження у цій справі.

В результаті висновок суддів був не на користь позивача: при дистанцій оплаті за товар через інтернет-еквайрінг, РРО потрібен. А ключові моменти цього рішення такі:

1. Системи Liqpay чи WayForPay є платіжнами сервісами, призначеними для спрощення проведення розрахунків між фізичними, юридичними особами та ФОП в мережі інтернет з використанням платіжних карток, і за своїм змістом вони є системами для надання послуг з еквайрінгу в дистанційному режимі.

2. Хоч характер розрахункової операції із застосуванням банківської картки і є безготівковим, Закон про РРО визначає необхідність оформлення відповідного розрахункового документа.

3. В подібних розрахунках є місце проведення розрахункової операції. Оскільки до Закону про електронну комерцію, момент виконання продавцем обов’язку передати покупцеві товар (в разі укладання електронного договору із умовами доставки покупцеві через перевізника) співпадає з моментом здачі товару такому перевізникові. А визначення місця проведення розрахунків в розумінні Закону про РРО визначається і як місце, де безпосередньо здійснюється розрахунок, так і місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів із застосування платіжних карток. Тому в цьому випадку місцем проведення розрахунків виступає або місце отримання продавцем коштів за товар, або місце передачі продавцем товару перевізникові.

Онлайн-сервіс BOOKKEEPER
Програма для бухгалтерського, податкового та оперативного обліку ФОП, юридичних осіб на неприбуткових організацій. Облік грошових коштів, товарів, робіт та послуг. Облік взаєморозрахунків з вітчизняними та іноземними контрагентами. Автоматизоване робоче місце касира для імпорту даних про роздрібні продажі та списання проданих товарів зі складу. Інтеграція з Приват24 для бізнесу та онлайн-обмін банківськими документами. Завантаження банківських виписок у форматі DBF. Автоматичне заповнення податкових звітів на підставі проведених операцій.

4. У разі доставки поштою або кур’єрською службою товару, придбаного на умовах передплати із застосуванням платіжних сервісів Liqpay чи WayForPay суб’єкт господарювання повинен вкласти у поштове відправлення раніше роздрукований з використанням РРО розрахунковий документ на повну суму проведеної операції, що підтверджує факт купівлі-продажу товарів.

5. Судді вважають безпідставними доводи скаржника, що момент здійснення покупцем оплати товару та момент надходження коштів на розрахунковий рахунок продавця від платіжного сервісу є розірваними у часі, а перерахована покупцем сума є меншою на суму утриманої комісії, а тому фактично відсутня операція, яка є розрахунковою у розумінні Закону про РРО. Оскільки у розрахункових операціях, які відбуваються у безготівковій формі із використанням, зокрема з використанням банківських платіжних карток, ці обставини є поширеними, але вони не змінюють суті господарської операції як продаж товару із проведенням розрахункової операції, в межах якої потрібно використовувати РРО.

Отже, відповідь на питання про застосування РРО (ПРРО) з Liqpay чи WayForPay стала зрозуміла: еквайрінг — це розрахункова операція, РРО/ПРРО та чек обов’язкові.

Тому в 2021 році, якщо ви використовуєте розрахунки через Liqpay чи WayForPay, у вас є три варіанти:

  • не перевищувати обороти 1 320 000 грн і працювати без РРО/ПРРО (якщо ви не продаєте ювелірні вироби, мед послуги та технічно складні прилади)
  • зареєструвати РРО/ПРРО
  • платити штрафи за незастосування РРО/ПРРО.

Нагадаємо, що бухгалтерська програма БукКіпер забезпечує повний облік діяльності малого та середнього бізнесу, а також ФОП. В сервісі реалізовані операції та документи для продажу та придбання, обліку ТМЦ та необоротних активів, розрахунку заробітної плати, а також імпортних та експортних операцій.

Ще в програмі для обліку BookKeeper автоматизовано робоче місце касира, яке дозволяє імпортувати в бухгалтерському обліку роздрібні продажі, проведені через касовий апарат.

Особливість рішення БукКіпер для обліку магазину полягає в тому, що воно є монолітним функціоналом цільної бухгалтерської системи. Фактично, воно є ще одним робочим місцем в сервісі, таким як робоче місце бухгалтера з розрахунку зарплати, або ж менеджера з продажу. З робочого місця касира продавець працює і з покупцями, і безпосередньо з онлайн сервісом BookKeeper: продає товари, друкує чеки, формує Z-звіти та Відомості РРО для імпорту в бухгалтерську програму. І цей функціонал не потребує інтеграції із зовнішніми системами обліку, або ж дописування додаткового програмного коду.

Компанія БукКіпер першою реалізувала безпосередньо з браузеру інтеграцію робочого місця касира з фіскальними реєстраторами розрахункових операцій моделей ІКС Маркет і Datecs. Також через браузер можна працювати з нефіскальним чековим принтером фірми Xprinter. Тож функціонал для роздрібної торгівлі закриває потреби і магазинів, які зобов'язані застосовувати РРО, і тих, де касові апарати не обов'язкові.

Зараз робоче місце касира працює в режимі beta-тестування, і для клієнтів BookKeeper воно безкоштовно. Кожен бажаючий може звернутись до служби підтримки та отримати необхідні файли для налаштування функціоналу з обліку роздрібних магазинів.

Адреса

01010, м. Київ, вул. Михаїла Омельяновича-Павленко
4/6, оф. 808

(044) 333-95-79

(067) 250-84-85

(050) 446-01-10

support@bookkeepertech.com

Написати нам