fbpx

Використання ФОП-рахунків для власних потреб буде заборонене

Використання ФОП-рахунків для власних потреб заборонене

13 серпня НБУ повідомив, що планує унормувати порядок відкриття та закриття рахунків клієнтів банків. Та проект постанови, який має на меті врегулювати ці питання, також містить зміни щодо права підприємців використовувати кошти з підприємницьких рахунків на власні потреби.

Зокрема, пунктом 9 проекту, пропонується внести зміни в п. 14 Інструкції Про відкритті та закриття рахунків, додавши у ньому такий абзац:

«Забороняється використовувати поточні рахунки фізичних осіб-підприємців/фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність для здійснення операцій, пов’язаних із власними потребами.».

Зараз ФОП може вільно користуватися коштами з підприємницького рахунку, за умови сплати всіх податків та платежів, незалежно від системи оподаткування. Заборона діє лише на використання коштів з особистого рахунку для підприємницьких потреб.

Якщо ж проект буде прийнято, під забороною буде як зняття грошей через каси банків та банкомати, так і проведення безготівкових розрахунків з підприємницьких рахунків для власних потреб.

Прямого штрафу за проведення заборонених операцій не встановлено. Однак просто отримати кошти в касі банку неможливо, оскільки для отримання готівки в банк подаються підтверджувальні документи. Щодо оплати карткою — податківці під час перевірок також проситимуть підтверджувальні документи витрат. Особливо це стосується підприємців 3 групи, які, окрім доходів, ведуть ще й облік витрат.

Відповідно до ст. 44 ГКУ, підприємництво здійснюється на основі вільного розпорядження прибутком, що залишається у підприємця після сплати податків, зборів та інших платежів, передбачених законом. Тому єдиний вихід в цій ситуації — перевести кошти з підприємницького на особистий рахунок. Вимог до формулювання призначення платежу немає. В платіжному дорученні можна вказати: «Перерахування чистого доходу підприємця на власний рахунок».

НБУ роз'яснив, що зміни необхідні для розмежування власних коштів від тих, що були отримані від підприємницької діяльності. Адже відповідно до ГКУ, підприємець відповідає за своїми зобов’язаннями всім майном, на яке за законом може бути звернено стягнення для забезпечення виконання податкових зобов’язань такого платника. Інформацію про всі рахунки платника податку (як ті, що відкриті для власних потреб так і ті, що відкриті для підприємництва) ДФС отримує від банків. Будь-яких обмежень щодо використання коштів з рахунків, відкритих для власних потреб, не передбачається.

Обговорення проекту положення триватиме до 12 вересня. Зауваження та пропозиції можна надіслати на електронну адресу НБУ: nbu@bank.gov.ua

Наразі у ДФС по проекту роз’яснення відсутні.

Для обліку діяльності та складання й подання звітності використовуйте онлайн бухгалтерію БукКіпер. Зручна, швидка бухгалтерська програма від українських розробників має інтуїтивно зрозумілий інтерфейс. Це забезпечує вільну роботу користувачів без бухгалтерського досвіду.

Кожній операції відповідає первинний документ належної форми, який можна друкувати і зберігати в будь-якому форматі. Фіскальна звітність заповнюється автоматично на підставі проведених операцій та розрахунків звітного періоду. Кожен звіт можна зберегти у форматі xml та подати зручним для вас способом.

Реєструйтесь на отримуйте місяць безкоштовної роботи в BookKeeper.

Адреса

01010, м. Київ, вул. Михаїла Омельяновича-Павленко
4/6, оф. 808

(044) 333-95-79

(067) 250-84-85

(050) 446-01-10

support@bookkeepertech.com

Написати нам