З 1 жовтня будуть вилучені з обігу монети номіналом 1, 2, 5 копійок. Для бізнесу це означає необхідність застосування в готівкових розрахунках заокруглення чеків.
Рік тому НБУ давав рекомендації щодо механізму заокруглення. Зокрема:
- якщо сума розрахунку закінчується на 1, 2, 3, 4 копійки, вона заокруглюється в бік зменшення до найближчої суми, яка закінчується на 0;
- якщо сума розрахунку закінчується на 5, 6, 7, 8, 9 копійок, вона заокруглюється в бік збільшення до найближчої суми, яка закінчується на 0.
Правила заокруглення стосуються лише загальної суми розрахунків у чеку. В безготівкових розрахунках заокруглення не застосовується.
Податківці рекомендують додати в розрахункові чеки додаткові реквізити:
- після рядка 7 фіскального чека перед рядком 8 додати нові рядки: «Загальна вартість придбаних товарів (отриманих послуг) за чеком до округлення» та «заокруглена знижка/заокруглена надбавка»;
- в рядку 8 фіскального чека «СУМА» зазначити «Загальна вартість придбаних товарів (наданих послуг) за чеком після округлення». Вказана сума вважається сумою розрахунку за відповідним розрахунковим документом.
Нормами ПКУ не передбачено врахування будь-яких заокруглень при визначенні бази оподаткування ПДВ. Податкова накладна складається за щоденними підсумками, виходячи із бази оподаткування без врахування заокруглення. Ціни на товари в податковій накладній відображаються без заокруглення.
ПКУ не передбачає коригування фінансового результату на округлені суми готівкових розрахунків. А оскільки, в декларації з податку на прибуток суми показників відображаються у гривнях без копійок з відповідним округленням, доходом від реалізації вважатиметься фактично отримана від покупця сума.
Податківці не вважають округлення в більший бік — збільшенням ціни або надбавкою, як і не вважають округлення в менший бік — наданням покупцям знижки. Тому сума округлення в бік зменшення в розумінні ПКУ не є доходом фізичної особи, і не потребує відображення оподаткування ПДФО та ВЗ.
Розрахунки з працівниками краще проводити безготівково. Адже дуже часто штрафи за несвоєчасну виплату значно більші, ніж розмір невиплаченої зарплати (особливо, якщо це копійчаний борг).
В сервісі можна вести операції з продажу та придбання, обліку запасів та необоротних активів, проводити розрахунки по зарплаті та по винагороді за договорами ЦПХ, обмінюватись банківськими документами з клієнт-банком ПриватБанк, імпортувати банківські виписки, складати фіскальну звітність та подавати її в податкові служби.
Робота в BookKeeper не вимагає глибокого вивчення бухгалтерського обліку. Кожній операції БукКіпер, яку можна знайти за назвою, відповідає окремий документ. Кожен документ можливо роздрукувати або зберегти у потрібному форматі.
Нові користувачі протягом 30 днів працюють в системі безкоштовно. Реєструйтесь!