Надаєте благодійну допомогу? Хмарний сервіс БукКіпер було покращено саме для таких операцій. В релізі від 19 липня з’явилась уніфікована форма Акту прийому-передачі благодійної допомоги. Форма документа розроблена з урахуванням рекомендацій профільних комітетів та міністерств України.
Рис. 1. Акт прийому-передачі благодійної допомоги в бухгалтерії БукКіпер
В Акті наявне поле для внесення відомостей про неприбутковість організації, але, відповідно Закону №5073, благодійником може бути дієздатна фізична особа або юрособа приватного права, яка добровільно здійснює благодійну діяльність.
В разі надання благодійної допомоги фізичною особою або юрособою приватного права, в Акті поле про неприбутковість можна прибрати.
Хто може бути бенефіціаром — отримувачем благодійної допомоги?
Закон №5073 визначає: бенефіціари — це набувачі благодійної допомоги (фізична чи юридична особа, неприбуткова організація або територіальна громада), що одержують допомогу від одного або декількох благодійників для досягнення цілей, визначених цим Законом.
Цілі одержувачів благодійної допомоги визначені сферами (п. 2 ст. 3 Закону): здоров’я, освіта, екологія, соціальний захист і забезпечення, культура та мистецтво, спорт, розвиток територіальних громад, а також сприяння обороноздатності та мобілізаційній готовності країни, захисту населення у надзвичайних ситуаціях мирного та воєнного стану.
Рис. 2. Цілі благодійної допомоги
Чи може підприємство надавати допомогу військовим частинами?
Підприємство може безпосередньо надавати благодійну допомогу лише тим військовим організаціям і частинам, які є неприбутковими організаціями і внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій. Тут треба розуміти, що Міністерство оборони України, в тому числі ЗСУ, до складу яких входять військові частини, з’єднання, військові навчальні заклади тощо є неприбутковими організаціями, внесеними до Реєстру.
Якщо військова частина не входить до Реєстру, підприємство не може надати благодійну допомогу напряму, а лише через іншу неприбуткову організацію. Це дозволяє Закон №5073: бенефіціарами благодійних організацій можуть бути будь-які юрособи, які одержують допомогу для досягнення мети, визначеної цим Законом.

Документи, що підтверджують надання благодійної допомоги
Задля виключення питань з боку податкової правильно оформлені первісні документи підтвердять доцільність витрат благодійника:
- банківська виписка (в разі переказу безготівкових коштів); Акт прийому-передачі благодійної допомоги
- письмовий договір (якщо допомога надається систематично)
- лист-клопотання на конкретний вид і кількість благодійної допомоги. Форма цього документу також реалізована в програмі БукКіпер
- наказ керівника підприємства про надання благодійної допомоги
Рис. 3. Лист-замовлення на благодійну допомогу в хмарному сервісі БукКіпер
Як обліковувати витрати на благодійну допомогу армії
Відповідно до НП(С)БО 16 «Витрати», суми грошової благодійної допомоги та вартість товарів/послуг та інших пожертвувань включаються до витрат.
Рис. 4. Надання благодійної допомоги бухгалтерські проводки в БукКіпер
Що ж до оподаткування благодійної допомоги армії податком на прибуток, то, якщо підприємство не застосовує податкових різниць, то такі витрати зменшать оподаткований прибуток за правилами бухобліку.
Прибутківці, які застосовують коригування з підпункту 140.5.9 ПКУ, пам’ятають, про збільшення фінрезультату до оподаткування на суму коштів або вартості товарів, виконаних робіт/наданих послуг, що їх безоплатно перерахували (передали) протягом звітного року неприбутковим організаціям, у розмірі понад 4% оподаткованого прибутку попереднього звітного року.
Але відповідно до нового п. 69.6 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ, який з’явився в ПК завдяки Закону №2118, коригування з пп. 140.5.9 не застосовується на суми коштів та вартість майна, переданого:
- ЗСУ
- Нацгвардії України
- СБУ
- Службі зовнішньої розвідки України
- Державній прикордонній службі України
- МВС України
- Управлінню державної охорони України
- Державній службі спеціального зв’язку та захисту інформації України
- Іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з’єднанням, військовим частинам, підрозділам, установам або організаціям, що утримуються за рахунок коштів держбюджету, для потреб забезпечення оборони держави у зв’язку з військовою агресією рф проти України.
Рис. 5. П.69.6. підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ
Важливо, що при наданні благодійної допомоги безготівковими коштами, переказ робиться лише на спеціальні реєстраційні рахунки, відкриті в органах Держказначейства.
Під дію цієї норми підпадає вартість:
- спеціальних засобів індивідуального захисту (касок, бронежилетів, виготовлених відповідно до військових стандартів)
- технічних засобів спостереження
- лікарських засобів та медичних виробів
- засобів індивідуальної гігієни
- продуктів харчування
- предметів речового забезпечення
Як оподатковується ПДВ та акцизним збором благодійна допомога армії?
Якщо з перерахуванням коштів все зрозуміло — вони не оподатковується ПДВ, то безоплатна передача товарів, відповідно пп.14.1.191 ПКУ, є об’єктом оподаткування ПДВ. База оподаткування визначається за правилами ст. 188.1 ПКУ: не нижче за ціну придбання, а якщо виготовлено самостійно — не нижче звичайної ціни.
Операції, звільнені від ПДВ, визначає ст. 197 ПКУ. І зокрема, пп. 197.15 стосується операцій з благодійної допомоги:
- безоплатне постачання товарів/послуг благодійним організаціям, утвореним та зареєстрованим відповідно до законодавства
- надання допомоги благодійними організаціями набувачам/суб’єктам благодійної допомоги відповідно до законодавства про благодійну діяльність та благодійні організації.
Одночасно Закон №2118 доповнив підрозділ 10 розділу ХХ ПКУ новим пунктом 69, відповідно якого безоплатна передача товарів (у т.ч. підакцизних) і надання послуг на користь ЗСУ та підрозділів територіальної оборони не вважаються операціями реалізації, і звільняються від акцизного податку.