fbpx

Як підприємцю вести облік товарних залишків?

Як підприємцю вести облік товарних залишків

05 квітня Мінфін на своєму сайті опублікував проект наказу, який визначатиме порядок обліку ТМЦ для ФОП. Документ розроблено відповідно до вимог Закону про РРО , який зобов’язав торгівців, в тому числі і підприємців-єдинників, які здійснюють розрахункові операції під час продажу товарів (надання послуг) і проводять ці операції через РРО (ПРРО), вести облік товарів і продавати лише ті товари, які відображені в обліку.

*Вимоги не поширюються на ФОП-єдинників, які не зареєстровані платниками ПДВ. Крім тих, хто реалізує технічно складні побутові товари, які підлягають гарантійному ремонту, лікарських засобів, виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння.

Всім тим підприємцям, які не є виключенням в контексті вимог Закону про РРО буде заборонено продавати товари, на які у місяцях продажу товарів відсутні:

  • первинні документи, записи про які внесено до Форми обліку, та/або копії первинних документів;
  • відповідні записи у Формі обліку про наявні первинні документи;
  • первинні документи та/або копії первинних документів і записи у Формі обліку про такі первинні документи.

Проект наказу «Про затвердження Порядку обліку товарних запасів для фізичних осіб-підприємців, у тому числі платників єдиного податку» поки що на обговоренні, а в разі його ухвалення, він набере чинності протягом 10 днів з дня його офіційного опублікування.

Як підприємці вестимуть облік товарних запасів?

Документи про надходження та вибуття товарних запасів будуть невід’ємною частиною обліку ТМЦ. А до Форми обліку вноситиметься інформація про надходження та вибуття товарів на підставі документів до початку їх реалізації.

Підприємець, який здійснює продаж у декількох місцях (магазинах тощо) повинен буде вести облік товарів за кожним окремим місцем продажу на підставі документів, виданих на окреме місце продажу та/або первинних документів на внутрішнє переміщення та копій документів, що підтверджують отримання товарів ФОП.

Придбання товарних запасів в програмі для обліку БукКіпер

Рис. 1. Придбання товарних запасів в онлайн програмі БукКіпер

Форма обліку може бути паперова або електронна — на розсуд самого підприємця. Але вона повинна містити дані ФОП (ПІБ, реєстраційний номер облікової картки ФОП або серію та номер паспорта/номер ID картки, податкову адресу, назву та адресу місця продажу, або місця зберігання, в межах якого ведеться облік.

Інформація до Форми обліку вноситиметься в хронологічному порядку надходження або вибуття товарів в такій послідовності:

1. графа 1 — порядковий номер рядка;

2. графа 2 — дата здійснення запису;

3. графи 3-6 — реквізити первинного документу (вид первинного документу, дата складання, його номер, назва суб’єкта господарювання 1 постачальника або отримувача, його ЄДРПОУ або РНОКПП);

4. графа 7 — загальна вартість товару відповідно до документа про надходження;

5. графа 8 — загальна вартість товару відповідно до документа про вибуття (крім даних щодо продажу через РРО та ПРРО);

6. графа 9 — примітки.

Першим у Формі обліку має бути запис про залишки товарів, які наявні у ФОП на дату набуття ним обов’язку щодо ведення товарних залишків. Для цього підприємцю слід скласти у документ щодо опису залишків. А у Формі обліку внести інформацію наступним чином:

1. графа 1 — цифра «1»;

2. графа 2 — дата внесення запису;

3. графа 3 — опис залишку товарів на початок обліку;

4. графа 4 — дата складання опису залишку товарів на початок обліку;

5. графа 5 — цифра «1»;

6. графа 7 — загальна вартість товару відповідно до опису залишків товарів на початок обліку;

7. графи 6, 8, 9 — не заповнюються.

І Форма обліку, і власне копії первинних документів на товари повинні зберігатись у місці продажу до моменту вибуття останньої одиниці такого товару, відображеної в цих документах. Документи слід щомісячно групувати в хронологічному порядку їх відображення у Формі обліку та підшивати для подальшого зберігання разом із Формою обліку, в якій відображена інформація про них.

Накладна на внутрішнє переміщення в програмі для обліку БукКіпер

Рис. 2. Накладна на внутрішнє переміщення в хмарній бухгалтерії БукКіпер

Під час проведення перевірки особисто ФОП або особа, яка фактично здійснює продаж товарів та розрахункові операції в місці продажу такого ФОП зобов’язані надати посадовій особі контролюючого органу і Форму обліку, і первинні документи (копії).

Якщо ви бажаєте, щоб облік вашої діяльності завжди був у відмінному порядку, ведіть облік в спеціальних для цього програмах.

Зокрема, онлайн сервіс БукКіпер розроблено спеціально до вимог підприємців і власників невеликого бізнесу. Хмарна програма дозволяє не лише розраховувати суми податків та доходів, але й вести оперативний облік залишків в місцях їх зберігання (складах, магазинах), створювати документи з придбання, постачання, а також внутрішнього переміщення, контролювати підприємцю фінансовий стан компанії.

Онлайн-сервіс BOOKKEEPER
Програма для бухгалтерського, податкового та оперативного обліку ФОП, юридичних осіб на неприбуткових організацій. Облік грошових коштів, товарів, робіт та послуг. Облік взаєморозрахунків з вітчизняними та іноземними контрагентами. Автоматизоване робоче місце касира для імпорту даних про роздрібні продажі та списання проданих товарів зі складу. Інтеграція з Приват24 для бізнесу та онлайн-обмін банківськими документами. Завантаження банківських виписок у форматі DBF. Автоматичне заповнення податкових звітів на підставі проведених операцій.

BookKeeper інтегровано з РРО моделей Datecs та ІКС-Маркет, що дозволяє автоматично імпортувати вже реалізовані товари через РРО в хмарну бухгалтерію, списувати продані ТМЦ зі складу магазину, оприбутковувати виручку. Це спрощує проведення роздрібних продаж, заощаджує ваш час та час ваших працівників, а також мінімізує можливість помилок.

Відомість РРО в бухгалтерській програмі БукКіпер

Рис. 3. Відомість РРО в бухгалтерській програмі BookKeeper

Підприємці, які використовують нефіскальні чекові принтери Xprinter, також автоматично проводять роздрібні продажі.

Увага! Новим користувачам ми надаємо місяць безкоштовного обліку, протягом якого ви розберетеся в нескладному інтерфейсі, зможете самостійно проводити свої операції, створювати та друкувати первинні документи, складати податкові звіти.

Адреса

01010, м. Київ, вул. Михаїла Омельяновича-Павленко
4/6, оф. 808

(044) 333-95-79

(067) 250-84-85

(050) 446-01-10

support@bookkeepertech.com

Написати нам