fbpx

Закон про фриланс: альтернатива договору ЦПХ?

Закон про фриланс альтернатива договору ЦПХ

В Україні вводиться нова особлива форма трудового договору з нефіксованим робочим часом, що по суті легалізує роботу фрилансерів. Особливість законопроекту 5161, за який 18 липня проголосувала ВРУ, в тому, що для прийнятого працівника не буде конкретної тривалості робочого часу. Роботодавець самостійно визначатиме час залучення працівника до виконання роботи та її обсяг. Аналогічна форма трудових відносин «zero hours contract» застосовується у Великобританії, Бельгії, Нідерландах та Угорщині. Та на відміну від зарубіжних аналогів, українське законодавство гарантує фрилансерам мінімальну тривалість оплачуваного робочого часу — 32 години — незалежно від фактичної зайнятості працівника. Виплата має бути проведена виходячи із ставки робітника відповідної кваліфікації.

Трудовий договорів з фрілансером: інновації для бізнесу

Максимальна кількість фриленсерів для працевлаштування роботодавцем — не більше 10% від усіх укладених трудових договорів (або 1, якщо працівників менше 10). Договір має укладатись в письмовій формі (типову форму має ще затвердити Мінфін). Проте під час воєнного стану роботодавці обмежуються працівника та наказом працедавця. Запис про прийняття на роботу вноситься в трудову книжку, інформування податкову про прийняття та звільнення обов’язкове.
Максимальна тривалість залучення фрилансера до роботи — не більше 160 годин на місяць (або не більше 6 днів на місяць). Проте роботодавець не гарантує роботу, а фрилансер не має права її вимагати.

ЄСВ на виплати за фриланс-договором нараховуватиметься по факту, без донарахувань до мінімального страхового внеску.

Фриланс в Україні: підводне каміння нового трудового договору

До фрилансера розповсюджуються всі соціальні гарантії, як і до працівників основного штату: відпускні, лікарняні та інші виплати. Понаднормові роботи, робота у вихідні та свята оплачуватимуться відповідно до законодавства, з коефіцієнтом 1,5 або 2 відповідно.

Оскільки у фрилансера буде можливість поєднувати роботу в декількох роботодавців, отримувати соціальні гарантії та одержувати гарантований мінімальний дохід в місяць (навіть якщо жодних завдань не було виконано) найбільше від такого договору виграє саме працівник. Більш того, якщо фрилансер працює в одного роботодавця більше року, він має право вимагати укладання строкового або безстрокового трудового договору на повний робочий день з відповідною оплатою.

Онлайн-сервіс BOOKKEEPER
Програма для бухгалтерського, податкового та оперативного обліку ФОП, юридичних осіб на неприбуткових організацій. Облік грошових коштів, товарів, робіт та послуг. Облік взаєморозрахунків з вітчизняними та іноземними контрагентами. Автоматизоване робоче місце касира для імпорту даних про роздрібні продажі та списання проданих товарів зі складу. Інтеграція з Приват24 для бізнесу та онлайн-обмін банківськими документами. Завантаження банківських виписок у форматі DBF. Автоматичне заповнення податкових звітів на підставі проведених операцій.

Тому, хоч держава і декларує, що договір з фрилансером є аналогом договору ЦПХ з ФОП, він точно не буде оптимальним рішенням для оплати разової роботи, краще і далі застосовувати договори ЦПХ. Якщо ж робітника, зайнятого час від часу, потрібно працевлаштувати на довго, цей договір стане альтернативою звичайним трудовим договорам.

Наразі зміни знаходяться в статусі очікування, бо законопроект ще на підписі у Президента.

Адреса

01010, м. Київ, вул. Михаїла Омельяновича-Павленко
4/6, оф. 808

(044) 333-95-79

(067) 250-84-85

(050) 446-01-10

support@bookkeepertech.com

Написати нам