Чи може підприємство працювати без працівників, навіть без директора? Чи може власник керувати підприємством особисто, не отримуючи зарплату? Пошук законних способів заощадження та економії фінансових ресурсів зараз актуальний, як ніколи. А для відповіді на ці питання звернемося до ст. 65 Господарського Кодексу України.
Законодавець надає власнику вибір: управляти самому або назначити керівника. При цьому, під словом «власник» мається на увазі один або кілька існуючих засновників (учасників) підприємства, в тому числі товариства.
Отже, підприємство може існувати без директора, і за такого способу управління не потрібно працевлаштовувати цього власника, виплачувати заробітну плату, здійснювати відрахування до бюджету та сплачувати ЄСВ.

Якщо рішення прийнято щодо безпосереднього управління, важливо подбати про правильне оформлення установчих документів, які будуть повністю визначати право власника виконувати функції керівника. Спершу в Статуті має бути прописано право власника на безпосереднє управління підприємством. Якщо цього немає, то до Статуту потрібно спочатку внести відповідні зміни.
Якщо у компанії кілька засновників (учасників), то слід провести загальні Збори та закріпити в Протоколі відповідні рішення. Якщо у підприємства один засновник, то достатньо всі рішення та питання закріпити в Рішенні.
В Протоколі Зборів учасників чи в Рішенні учасника (засновника) визначається:
- Хто з учасників (якщо їх кілька) керуватиме підприємством
- З якої дати учасник приймає на себе обов’язки по управлінню підприємством
- Може без довіреності діяти від імені підприємства та здійснювати всі необхідні повноваження, крім тих, що віднесені до компетенції зборів учасників
- З цим учасником не укладається трудовий договір і він не отримує винагороди за виконання обов’язків керівника.
Наступним кроком є внесення в ЄДР відомостей про власника або учасника, який управлятиме підприємством.
Як внести в ЄДР відомості про власника, який управлятиме підприємством?
Якщо право власника управляти підприємством прописано в Статуті, то достатньо лише внести в ЄДР відомості щодо цієї особи. Для цього потрібно заповнити заяву за формою 2, сплатити реєстраційний збір та подати ці документи разом з Протоколом чи Рішенням єдиного учасника.
Якщо в Статуті немає інформації про можливість власника безпосередньо керувати підприємством, то спочатку необхідно внести такі зміни до Статуту та зареєструвати їх. Порядок реєстрації такий самий.
Спосіб управління підприємством безпосередньо власником можна цілком законно застосувати до приватних підприємств, товариств з обмеженою та додатковою відповідальністю. Але краще не застосовувати до акціонерних товариств, оскільки частина 5 ст.58 Закону про Акціонерні Товариства передбачає, що з кожним членом виконавчого органу акціонерного товариства укладається контракт, тому у випадку керування акціонерним товариством засновником, укладання трудового договору не уникнути.